Aktuelno 13

02.11.2024.

15:17

Vožnja motocikla zimi: Da ili ne?

Sve toplije zime omogućavaju vozačima dvotočkaša da koriste svoje ljubimce skoro pa tokom cele godine.

Izvor: Polovni automobili/Aleksandar Stojanović

Vožnja motocikla zimi: Da ili ne?
Shutterstock/Andrei Armiagov

Podeli:

Da zime više nisu okovane ledom pokazuje i statistika Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije. Zima 2023/2024 godine bila je najtoplija od 1951. godine i takođe najsušnija.

Srednja temperatura vazduha bila je čak 4,8 stepeni, dok je Beograd prezimio sa prosečnom temperaturom od 7,4 stepena, piše sajt Polovni automobili

Sve toplije zime omogućavaju vozačima dvotočkaša da koriste svoje ljubimce skoro pa tokom cele godine. U ovom tekstu daćemo vam savete kako da se pripremite za zimsku vožnju.

Početnici ipak da sačekaju proleće

Zimska vožnja zahteva vozača koji je upućen u princip defanzivne vožnje i već ima razvijene tehnike upravljanja dvotočkašem. Pri tom, poseduje ličnu zaštitnu opremu koja je adekvatna za korišćenje na niskim temperaturama. 

Niska temperatura ne samo da je neprijatna, već i utiče na podlogu, motocikl, pa i na druge učesnike u saobraćaju, što dodatno povećava rizik. O svemu napisanom pročitaćete dalje u tekstu.

Nema govora o vožnji bez opreme

U prethodnom periodu pisali smo dosta o zaštitnoj opremi - cilj nam je bio da što veći broj motociklista upoznamo sa činjenicom koliko je važna zaštitna oprema. Svaki komad opreme je (ne)bitan onoliko koliko vam je bitan deo tela koji (ne)štitite. 

Zaista je manje bitno koji motocikl vozite. Nov ili polovan, skup ili jeftin, puno je bitnije šta imate na sebi, jer na kraju, koliko god da volimo motocikle, ipak su to samo prevozna sredstva koja su zamenjiva i popravljiva. Motociklista nije zamenjiv svojoj porodici jer je biti roditelj, sestra, brat i nečije dete, velika odgovornost koja se nosi na ramenima.

Niske temperature ne dozvoljavaju kompromise, te neadekvatnu opremu. Set opreme koji posedujete, na niskoj temperaturi pokazaće svaku manu. Hladan vazduh koji se provlači između pantalona i jakne, rukavice koje ne pokrivaju zglob i rukav, izgreban vizir na kacigi, učiniće vam vožnju nesnosnom. Ako je situacija takva, sa smrznutim šakama i „ukočeni“ nećete biti u stanju da imate brze i uspešne reakcije.

- Jakna i pantalone moraju da imaju termo postavu i ziper koji povezuje jaknu i pantalone kako se hladan vazduh ne bi podvlačio oko struka. 

- Moto obuća obično nije predviđena da akumulira toplotu. Zato koristite dugačke termo čarape. Obuća mora biti takva da pokriva nogavicu pantalona.

- Ukoliko nemate grejače i štitnike ručica moraćete da investirate u još jedan par ZIMSKIH rukavica. Sa smrznutom šakom ne možete precizno kontrolisati gas i prednju kočnicu. Kada je reč o zimskim rukavicama za vožnju motocikla, postoje dva tipa. Sa odvojenim ili spojenim prstima. One sa spojenim prstima su toplije ali nezgodnije za upotrebu.

- Kaciga takođe nije izuzeta. Ona mora da ima ispravnu ventilaciju koja se zatvara, vizir koji nije izgreban i kome mehanizam u potpunosti zaptiva vizir. Voziti sa odškrinutim ili otvorenim vizirom je garantovan problem sa sinusima kasnije. Kod kacige je posebno bitno da naglasimo da koristite tzv. "pinlok". To je umetak koji se montira na unutrašnji deo vizira. Njegova funkcija je da stvori vazdušnu barijeru tako da se topao vazduh od disanja ne bi sudarao sa hladnim vizirom i kondezovao. Većina kaciga već od srednje klase ima ovu mogućnost.

Pored pomenute osnovne opreme, praktikujte korišćenje aktivnog veša, podkape i grejača za vrat. 

Kako motocikli podnose zimu?

Motocikli su "letnja stvar". Razumemo ako ste pomislili da im hladnoća šteti. Istina je da ispravan motocikl, može i treba, da funkcioniše bez ikakvih problema. Nekoliko je preduslova za to:

- Svež, ispravan akumulator i električni sistem motocikla. Na hladnoći potrebna je veća udarna snaga akumulatora. Načet i star akumulator je potencijalni problem.

- Sistem ubrizgavanja, bilo karburator ili EFI, zajedno sa svećicama moraju biti u potpuno ispravnom stanju. Pogotovo karburatori.

- Savetujemo da pre nego što temperature značajno padnu zamenite motorno ulje. Ne čekajte proleće, tj. novu sezonu. Hladni startovi, kondenzacija od kratkih vožnji, rad sa bogatom smešom benzina i vazduha značajno utiču na degradaciju ulja, odnosno njegovu sposobnost da zaštiti agregat. 

Gume su krucijalne

U uslovima gde je podloga hladna i gde su gume hladne, tokom zime nema trakcije kao tokom leta. Kako motocikl nema opciju zimskih guma, ostaje vam jedina opcija: da vaše gume budu što novijeg datuma.

Dok su temperature visoke, skoro svaka guma dobro drži. Tokom zime, loša guma postaje još lošija. 

Budite spremni na promenu stila vožnje

Sve što smo gore napisali važi samo ako glava koja upravlja motociklom razume nove okolnosti.

Pod točkovima sada imate manje trakcije. Podloge kao što horizontalna signalizacija (npr. pešački prelazi), tramvajske šine, suvo lišće i slično, postaju izuzetno klizavi. Veoma oprezno dok prelazite preko istih, što znači bez naglih ubrzavanja, kočenja ili nepotrebnog nagiba.

Vidljivost je smanjena. Dan je kraći, što će dodatno otežati međusobno prepoznavanje učesnika u saobraćaju. Svetlo motocikla se lako utopi među ostala svetla, pa je nekada teško "provaliti" da je motocikl na putu. Budite svesni te činjenice. 

U zimskim mesecima drugi učesnici u saobraćaju ne očekuju motocikliste na putu. Imajte na umu da će mnogi vozači automobila imati prljavu signalizaciju, zamagljena stakla, neobrisane retrovizore i slično. Ako imaju problema da uoče motocikl leti, zimi će im biti još teže.

Znajući sve ove činjenice, vaša vožnja mora da bude defanzivna. Moraćete puno više da obraćate pažnju na okolinu i da vozite na način koji predvidiv.

Glavna stvar je da oko sebe "napravite vreme i prostor". Odnosno, da vozite takvom brzinom i da držite takvo rastojanje od drugih vozila da ćete uvek imati prostor da ukočite, promenite pravac ili se u potpunosti zaustavite. 

Potrudite se da budete uočljiviji

Veoma je bitno da budete na vreme i jasno uočeni u saobraćaju. Naravno da vas neće svako videti, niti brinuti posebno o vama. No, na vama je da povećate sopstvene šanse.

To ćete uraditi tako što ćete koristi dodatne reflektujuće površine, kratko i dugo svetlo, pa i opremu jarkih boja. Znamo da su motociklisti podeljeni po pitanju takve opreme.

Ipak, ako vozite zimi, morali biste da razmislite o promeni stava. Ne kažemo da morate kupiti fluo jaknu ili kacigu. Navucite preko jakne relfektujući prsluk. Nije najlepše ali je korisno!

Gledajte da ne budete u mrtvom uglu drugih vozila. Trudite se da budete u retrovizoru.

Koji su motocikli pogodniji za zimske dane?

Da, neki motocikli su pogodniji od drugih. Pogodni su svi oni motocikli koji imaju pun oklop koji seče vazduh umesto vašeg tela.

To su obično putni motocikli poput BMW R1200RT, Honde Deauville 650, itd. Sa druge strane, "golaći", odnosno "nejked" motocikli, manje su pogodni jer nemaju zaštitu od vetra. 

Definitivno, kada je reč o zaštiti od spoljašnjih uticaja primat odnose veliki i teški putni motocikli. Takve mašine ne vozi svako. Zato su tokom zime skuteri apsolutni šampioni. Skuteri su kompaktni, agilni, imaju automatsku transmisiju i pružaju odličnu zaštitu tela, pogotovo nogu.

Dodatno mogu biti opremljeni termo keceljicom, mufovima za ruke, itd. U hladnim danima jednostavno nemaju konkurenciju.

Vlasnici motocikala koji su opremljeni ABS sistemom i kontrolom proklizavanja shvatiće da su ovi sistemi od velike koristi.

Bilo kako bilo, svako će voziti ono što ima. Dobro je imati oklopljen motocikl sa elektronskim pomagalima, grejačima sedišta i ručica, ali ako nemate takav motocikl, to ne znači da nećete moći da ga vozite zimi. Samo morate biti oprezniji.

Savet za one koji imaju pomenuti luksuz: nemojte se opuštati previše. To su samo pomagala, a glavna upravljačka jedinica ste vi sa vašim nivoom veštine.

Gde i zašto voziti tokom zime?

Sa obzirom da je dan kratak, da su temperature uveče i ujutro niske, ne savetujemo da vozite veće dnevne kilometraže. Ako se vozite rekreativno, gledajte da uklopite kilometražu tako da vozite pod suncem. Računajte i da ćete voziti sporije nego inače, što dodatno smanjuje dnevnu kilometražu. Sasvim je u redu da napraviti "mali đir" za merak.

Ljudi koji koriste motocikl za posao dostave ili njime putuju do posla i nazad zadržaće beneficije vožnje motocikla i tokom zime. To je izbegavanje gužve, problema nalaženja parking mesta, trošiće manje goriva od automobila, itd.

Dokle god je temperatura u plusu bez padavina moguće je voziti motocikl uz kompromise. Mi smo vam u tekstu dali savete i skrenuli pažnju na rizike. Da li treba da vozite tokom zime ili ne, odgovor je koji vam ovom prilikom ne možemo dati. 

To je odluka koju ćete morati sami da donesete uzimajući u obzir sve okolnosti i rizike. Ako želite da vozite – u pravu ste. Ako ne želite da vozite – opet ste u pravu. Bilo šta drugo napisano bio bi subjektivni stav autora teksta. Svako od nas ko vozi dva točka je individua koja bi trebalo da donosi sopstvene odluke.

Onima koji završavaju sezonu u novembru želimo da ih sindrom parkiranog motocikla što manje drma. Za one kojima se sezona nikada ne završava, želimo im sreću i čist put.

Podeli:

13 Komentari

Možda vas zanima

Hronika

MUP: Veliko hapšenje u Srbiji

U saradnji sa policijskim službenicima Nemačke, na području Srbije MUP lišio slobode devetočlanu organizovanu kriminalnu grupu koja se sumnjiči da je iznajmljivala kombi vozila u Nemačkoj, Italiji i Austriji i potom ih prodava u Srbiji.

12:26

20.12.2024.

1 d

Podeli: