Aktuelno 20

29.10.2024.

18:02

Za srpske vozače je to svakodnevna rutina, a u Nemačkoj bi ih udarili po džepu

U Nemačkoj se primenjuje državni zakon o kontroli izduvnih gasova, koji zabranjuje nepotreban rad motora automobila.

Izvor: Fenix magazin/Sanja Čović

Za srpske vozače je to svakodnevna rutina, a u Nemačkoj bi ih udarili po džepu
Rasulov/Shutterstock

Podeli:

Sada u jesen i kasnije zimi, rano ujutru ponovo je hladno napolju. Pored struganja leda i snega sa vetrobrana, mnogi vozači uključuju grejanje u automobilu kako bi brže odledili stakla i brže zagrejali unutrašnjost automobila.

Ali uprkos hladnoći, postoji zabrana zagrevanja automobila u mestu. Onom ko se ne pridržava ovih pravila preti novčana kazna.

U auto-školi, osim saobraćajnih znakova i saobraćajnih pravila, učimo i osnovne stvari o samom vozilu, ali ono što niko od učenika tamo ne nauči je sve što vas kao vlasnika automobila čeka nakon položenog ispita, piše Fenix magazin.

Zabrana grejanja automobila uprkos niskim temperaturama

Na primer, uprkos niskim temperaturama, ne bi trebalo da ostavljate uključeno grejanje u automobilu. Međutim, ovo se odnosi samo na konkretnu situaciju sa kojom je svako od nas verovatno upoznat.

Ujutru, pre posla, stakla na automobilu se moraju odlediti nakon hladne noći i mraza. Da bi ovo išlo brže, mnogi ljudi startuju motor automobila i zagrevaju putničku kabinu dok vozilo radi u leru. A to je upravo ono što je zabranjeno u Nemačkoj.

Čak i ako zaglavite u saobraćajnoj gužvi ili na parkingu duže vreme, grejanje/motor mora da ostane isključen, pišu nemački mediji.

Nepotreban rad motora je zabranjen

Ovaj zahtev se nalazi u propisima o drumskom saobraćaju pod naslovom "Zaštita životne sredine, zabrana vožnje nedeljom i praznicima".

U prvom odeljku se navodi da buku i emisije izduvnih gasova treba izbegavati.

Za srpske vozače je to svakodnevna rutina, a u Nemačkoj bi ih udarili po džepu
Shutterstock/MelnikovSergei

Ostavljanje motora da radi nepotrebno takođe podleže ovoj zabrani. Ako se ne pridržavate i budete uhvaćeni na delu, preti vam kazna od 80 evra, pišu nemački mediji.

Varate se ako mislite da se grejanje vozila najčešće vrši na sopstvenom imanju (odnosno u dvorištu ili nekoj drugoj privatnoj površini koja pripada vozaču) i da tamo možete da radite šta god želite.

U Nemačkoj se primenjuje državni zakon o kontroli izduvnih gasova, koji takođe zabranjuje nepotreban rad motora automobila.

Podeli:

20 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: