Aktuelno 106

30.10.2024.

7:53

Nema snega, nema zime – da li kupiti all season gume?

Isplativost i opravdanost kupovine guma za sve sezone zavisi od mnogo faktora kao što su kilometraža koju prelazite, u kakvim uslovima vozite, koliko brzo i oštro vozite...

Izvor: Polovni automobili/Dragan Romčević

Nema snega, nema zime – da li kupiti all season gume?
Shutterstock/Daniel Jedzura

Podeli:

Bliži se 1. novembar, nakon kojeg auto mora da ima zimske gume - ali samo ako na kolovozu ima snega, leda ili poledice. Dakle, ukoliko nema snega, leda ili poledice, zimske gume nisu obavezne, piše sajt Polovni automobili.

To, naravno, ne znači da savetujemo da celu zimu vozite na letnjim gumama. Pisali smo više puta o tome da se letnje gume suviše stvrdnu pri niskim temperaturama, pa čak i kada nema snega i leda, one mogu da imaju znatno lošije karakteristike pri kočenju i skretanju.

Međutim, svedočimo tome da su zime sve blaže i blaže, sa malo snega i sve manje dana kada je temperatura ispod nule.

Podsetimo ipak da neki proizvođači guma savetuju da se zimske gume montiraju recimo kada dnevna temperatura u proseku padne ispod 7 stepeni Celzijusa.

Problem je u tome što dobar deo zimskog perioda mi u stvari uništavamo zimske gume po zagrejanom asfaltu.

Tople zime bez snega, suv asfalt, sunce sija, plus se gume zagrevaju prilikom same vožnje i dolazimo do toga da ne samo što smo bespotrebno dali novac za zimske gume, već i do toga da im skraćujemo vek trajanja, pošto nisu predviđene za vožnju u tim uslovima.

Uzimajući sve ovo u obzir, gume za sve sezone ili na engleskom "All Season" gume, postaju sve privlačnija alternativa pravim zimskim gumama.

One su napravljene tako da mogu bezbedno da se koriste i zimi i leti. Već dugo postaju sve popularnije, pa se sve više ulaže u njihov razvoj, što dokazuje i rastući izbor All Season guma raznih proizvođača u širokom cenovnom rangu.

Da li su All Season gume neisplativ kompromis?

Naravno da je idealno da u svakom trenutku imamo gume koje odgovaraju trenutnoj spoljašnjoj temperaturi, stanju na putu (suv asfalt, sneg ili led), itd.

Međutim, ukoliko koristimo zimske gume u februaru, a temperatura vazduha je, na primer, 20 stepeni, pri čemu sunce bukvalno prži preko dana, to je daleko od idealnih uslova za zimske gume.

Da, noću i rano ujutro može da se naleti na neočekivanu poledicu (i mraz), a onda popodne imamo osećaj kao da smo usred leta. Može i sneg da nas iznenadi, kao što se npr. desilo u aprilu 2021. godine.

I kako sada da ne smatramo da su All Season gume odličan kompromis? Komplikovano pitanje iz mnogo razloga...

Na prvom mestu, problem je u tome što nisu sve All Season gume iste – postoje drastične razlike. Da bi jedna guma mogla da se koristi i na snegu i na vrelom asfaltu, treba napraviti razne kompromise.

Proizvođači u zavisnosti od raznih faktora odlučuju da li će napraviti gumu koja će se bolje ponašati na snegu ili na vrelom asfaltu, ali moraju i da naprave čitav niz drugih kompromisa koji utiču na kočenje po suvom kad je hladno i toplo, kočenje po mokrom, po snegu, trošenje, itd.

Da li su All Season gume bolje ili gore od zimskih – ili iste?

Gume za sve sezone su drastično napredovale u odnosu na nekadašnje – toliko da imamo All Season gume koje u direktnom poređenju nadmašuju neke prave letnje gume leti ili prave zimske gume zimi. Istina, ovde govorimo o All Season gumama premijum proizvođača.

Na primer, na snegu su se All Season gume generalno odlično pokazale. Na testovima se najkvalitetnije gume za sve sezone ponašaju gotovo kao prave zimske, a neretko nadmaše i prave zimske gume prosečnog kvaliteta.

Kada automobilski mediji ili razne organizacije (npr. nemački ADAC) rade testiranja All Season guma, obično se istovremeno i pod istim uslovima testiraju jedna prava zimska i jedna prava letnja guma, da bi se videlo kako se All Season gume ponašaju u odnosu na njih.

Savetujemo da potražite što više testova i proverite koja guma konstantno ostvaruje dobre rezultate.

Takođe je važno da pogledate odvojene rezultate svih testiranja, na različitim podlogama i u različitim uslovima - zato što ne treba da vas interesuje samo sneg, već i kako se ta guma ponaša pri kočenju i skretanju po suvom i po vlažnom asfaltu, koliko je "otporna" na akvaplaning i slično.

Nažalost, često je nemoguće naći testove cenovno pristupačnijih guma. Problem je u tome što mnogi automobilski mediji ili razne organizacije u startu na osnovu neke karakteristike diskvalifikuju neke, uglavnom najjeftinije gume ili jednostavno ne žele uopšte da ih testiraju.

Koliko koštaju All Season gume?

Uzmimo kao primer dimenziju 205/55 R16. Cene kreću od oko 6.500-7.000 dinara (Sailun, Orium, Riken, Davanti, Tigar...), preko 7.000-8.500 din (Sava, Petlas, Starmaxx, Kleber, Fulda, Barum...), do 9.000-10.000 din (Uniroyal, Vredestein, BFGoodrich...).

Preko 10.000 din su one koje uglavnom vidimo u testiranjima pri vrhu (Dunlop, Goodyear, Michelin...). Primere cena možete da pogledate ovde.

Mogu li gume za sve sezone po zakonu da se koriste kao zimske gume?

Da – sve gume sa oznakom M+S (ili M&S ili MS) smatraju se zimskim gumama po zakonu, a gume za sve sezone imaju tu oznaku.

Zaključak

Isplativost i opravdanost kupovine guma za sve sezone zavisi od mnogo faktora kao što su kilometraža koju prelazite, u kakvim uslovima vozite, koliko brzo i oštro vozite...

Ako 90% ili više vremena za volanom provedete u gradu i to uglavnom u saobraćajnoj gužvi, živite u gradu u kojem ne pada mnogo snega, ne prelazite velike kilometraže, ne idete na duža putovanja (osim npr. na more), ne idete autom na zimovanje – onda i neke od najjeftinijih All Season guma mogu da budu dobar izbor.

Podeli:

106 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusija izvela veliki napad: Pogođen štab CIA

Ruska vojska je izvela masovni raketni napad na niz strateških ciljeva u Kijevu, uključujući objekat koji se koristi za potrebe rezidenture CIA, nekoliko ključnih vojnih i obaveštajnih baza Ukrajine, kao i energetske objekte i NATO proksi u Ukrajini.

16:03

21.12.2024.

1 d

Podeli: