09.08.2024.
8:57
Pazite gde parkirate auto, može vas sačekati neprijatno iznenađenje!
Oni koji tokom leta ostave svoj automobil ili motorcikl ispod lipovog drveta, moraju računati s tim da će, kad sledećeg dana budu prišli vozilu, ono biti prilično lepljivo. Uzrok tome su najčešće lisne vaši.
Biljne vaši koje žive na drveću su poznate i kao lisne vaši. Na lipovom drvetu one provode zimu, a od proleća, s porastom temperature vazduha, počinju da se razmnožavaju.
"Jedna larva je odrasla nakon pet do sedam nedelja i tada počinje da se sama reprodukuje", objašnjava za DW stručnjak za lisne vaši Tomas Time.
Za razmnožavanje tih bića mužjak nije neophodan – ono se odvija i putem partenogeneze, razvoja nove jedinke iz neoplođene jajne ćelije.
"Lisne vaši su tako u stanju da proizvedu ogromne količine potomstva. Britanski istraživači su na jednom drvetu u Istočnoj Angliji izbrojali više stotina hiljada lisnih vaši", ističe Time.
Hrane se sokom iz listova
Širom sveta postoji više od 5.000 vrsta lisnih vaši, a u Nemačkoj ih ima oko 800. Na lipama u principu žive samo dve vrste.
Jedna ima latinski naziv Patchiella reaumuri i živi na izdancima pri podnožju stabla. Njena druga generacija obično napušta stablo posle zime i traži stanište na drugim biljkama.
A vrsta koja je zapravo "odgovorna" za lepljivu mednu rosu (medljiku) koja kaplje na automobile, ima naziv Eucallipterus tiliae i nastanjuje se obično na donjoj strani listova.
Tamo se hrane sokom koji nalaze u floemu, provodnom tkivu listova, tako što ga probuše i praktično puste da im sok iz iscuri u želudac.
"Ono što vaši gutaju je supstanca u kojoj ima mnogo šećera i poneka aminokiselina", kaže Time. Lisne vaši gutaju mnogo soka koji potom izlučuju u vidu ekskrementa. A to je zapravo medna rosa koja potom kaplje na zemlju. Ili na automobile, na kojima se ona suši i stvara onaj enervantan lepljiv sloj.
Lepljiva masa može relativno lako da se ukloni toplom vodom. Ali, ako se ne ukloni na vreme, može da postane problem. Jer, u njoj vole da se nastane gljivice koje lepljivu masu boje u crno, pretvarajući je u materijal koji može da ošteti auto-lak.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar