17.07.2024.
21:45
Bahato ponašanje u saobraćaju: Kako stati na put "trci za promilima"? VIDEO
U saobraćajnim nesrećama na putevima u Srbiji, od početka godine, poginule su 233 osobe, a u više od 100 slučajeva vozači su bili pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci.
Izvor: Prva
Bahato ponašanje u saobraćaju: Kako stati na put "trci za promilima"? VIDEO
Kako zaustaviti "takmičenje" na putevima za vozače koji se utrkuju ko će sesti za volan sa više promila alkohola u krvi?
Tokom prošle godine u saobraćajnim nesrećama je poginulo 90 mladih osoba starosti između 15 i 30 godina. U ovoj godini, za sedam meseci, poginulo je 39 mladih osoba. Najveći neprijatelji vozača su alkohol i psihoaktivne supstance.
Od početka ove godine, 25.000 vozača je isključeno iz saobraćaja zbog vožnje pod dejstvom alkohola, a njih 4.200 vozača su imali više od 1.2 promila alkohola u krvi (teška alkoholisanost), i 1.800 vozača koji su bili pod uticajem psihoaktivnih supstanci.
"Vozač koji upravlja pod dejstvom alkohola najpre ugrožava svoju bezbednost, ali mora da bude svestan da ugrožava i bezbednost svih ostalih učesnika u saobraćaju koji se odgovorno ponašaju za volanom", kaže za Prvu TV Dejan Stević, potpukovnik u Upravi saobraćajne policije MUP-a.
Kolike su kazne?
U zavisnosti od stepena alkoholisanosti kazne za pijane vozače se kreću od 10 do 120 hiljada dinara, pa i do 60 dana zatvora.
Za blagu i umerenu alkoholisanost od 0.2 do 0.5 promila dobija se kazna od 10.000 dinara i isključenje iz saobraćaja.
Za srednju alkoholisanost do 0.8 promila predviđena je kazna od 20.000 dinara, isključenje iz saobraćaja i zabrana upravljanja vozilom minimum 3 meseca.
Visoka alkoholisanost do 1.2 promila previđa kaznu od 40.000 dinara, isključenje iz saobraćaja i zabrana upravljanja vozilom minimum 4 meseca.
Za tešku alkoholisanost od 1.2 promila, predviđena je kazna od 120.000 dinara ili zatvor, isključenje iz saobraćaja i zabrana upravljanja vozilom minimum 8 meseci.
"Uglavnom smatraju neće se meni dogoditi, provući ću se, neću biti sankcionisan, ali ne shvataju da se radi o sankciji, radi se o težini posledice, radi se o neodgovornom ponašanju prema svom životu i životu
svih ostalih učesnika u saobraćaju", istakao je Stević.
"Ne shvataju da tragični naslovi u novinama nisu naslovi nekih drugih ljudi, već svih nas... jednostavno, svako od nas provodi više sati u saobraćaju. Moramo da shvatimo da je kombinacija alkohola i volana formula 1 za negativnu, odnosno, smrtnu posledicu na putu", dodao je.
U prethodne četiri godine u saobraćajnim nesrećama poginulo je 516 mladih osoba, dok je broj povređenih veći od 30 hiljada. Iz MUP-a ističu da ne postoji opravdanje za onoga ko sedne pijan za volan, ali postoji rešenje - da pozove nekoga ko će voziti umesto njega.
Komentari 28
Pogledaj komentare Pošalji komentar