27.05.2024.
13:00
Više ništa neće biti isto: "Kinezi" ušli u top-10
Zhejiang Geely Holding Group je prodala 730.000 vozila u periodu januar-mart, postavši prvi kineski proizvođač koji se u ovom kvartalu probio u top-10 najprodavanijih auto-kompanija na svetu.
Grupa Geely, koja je zauzimala 12. mesto u prvom kvartalu 2023. godine, sada je pretekla nemački Mercedes-Benz i BMW i zauzela 10. mesto sa rastom obima prodaje od 27% na godišnjem nivou.
Drugi kineski proizvođači automobila BYD, Changan Automobile, Chery Automobile i SAIC Motor svrstani su u prvih 20.
Globalna rang lista prodaje sastavljena je na osnovu podataka proizvođača automobila i kompanije za istraživanje MarkLines, prenosi Investor.
S obzirom da produženi praznik Lunarne Nove godine pada u dotičnom kvartalu, kineski proizvođači automobila imaju manje dana za prodaju i u tom periodu imaju tendenciju da zaostaju svojim globalnim konkurentima.
Ali u prvom kvartalu 2024, pet kineskih igrača u prvih 20 zabeležilo je povećanje prodaje za više od 20%. Ukupan rast prodaje za 20 najvećih proizvođača automobila na svetu iznosio je svega 2%.
Glavni EV brend kompanije Geely Auto, Zeekr, koji je na berzi u Hongkongu, pokazao je dobre rezultate, a prodaja novih električnih vozila se više nego udvostručila.
Volvo Car, takođe pod okriljem grupe Geely, povećao je prodaju za 12%.
Cene EV sve bliže cenama benzinaca
BYD je u prvom kvartalu prodao 620.000 vozila, što je povećanje od 13%.
Izvoz je podstakao rast prodaje. Prodaja Geely grupe u inostranstvu porasla je za 43%. ByD je povećao izvoz u Evropu i jugoistočnu Aziju, pri čemu je ukupna prodaja u inostranstvu porasla za 150% na 98.000 vozila.
EV i elektrifikovana vozila, kao što su plug-in hibridi, činili su više od 32% prodaje od januara do marta u Kini. Ali konkurencija je velika, a BYD je pokrenuo lanac sniženja cena koje su Changan i drugi pratili.
Kao rezultat toga, cene električnih vozila približavaju se nivou konvencionalnih vozila sa pogonom na benzin.
Veliki jaz između ponude i tražnje
Kinesko tržište električnih vozila pokazuje znake prevelike ponude. EV i povezani proizvodni kapaciteti dostići će 36 miliona vozila 2025. godine, navode lokalni mediji, pozivajući se na planove proizvođača automobila i lokalne vlade.
Ipak, predviđa se prodaja oko 17 miliona vozila u Kini sledeće godine, što ukazuje na sve veći jaz između ponude i potražnje.
Kineski proizvođači automobila sve više traže prekomorska tržišta. Izvoz novih elektrifikovanih vozila (EV i hibirda) porastao je za 78% na 1,2 miliona vozila u 2023. godini, prema jednoj industrijskoj trgovinskoj grupi.
Prema drugoj proceni, izvoz će se povećati na 3,5 miliona vozila 2025. godine.
S obzirom da Kina izvozi višak zaliha po niskim cenama, SAD i evropske zemlje izrazile su zabrinutost zbog nelojalne konkurencije u automobilskoj industriji i potencijalnog gubitka radnih mesta.
SAD su zato najavile planove da učetvorostruče carine na kineska električna vozila na 100%.
Kineski proizvođači automobila povećavaju izvoz u Rusiju, kao i u Centralnu i Južnu Ameriku.
Rusija je bila najveća izvozna destinacija za vozila u prvom kvartalu, a sledi je Meksiko, prema Kineskom udruženju proizvođača automobila.
Bliskoistočne zemlje kao što su Ujedinjeni Arapski Emirati takođe postaju sve važnija izvozna tržišta.
Inače, Toyota Motor je u prvom kvartalu zauzela prvo mesto na globalnoj listi prodaje sa 2,52 miliona vozila, što je pad od 5%, dok je Volkswagen grupa zauzela drugo mesto sa 2,1 milion vozila, 3% više nego pre godinu dana.
Trećeplasirana Hyundai Motor Group, koja uključuje brend Kia, zabeležila je pad prodaje za 2%, na 1,76 miliona vozila.
Komentari 34
Pogledaj komentare Pošalji komentar