27.03.2025.
11:27
"Ludi naučnik" ga osnovao, Mask ga ismevao: Ovaj gigant danas osvaja svet, rušeći Teslu
BYD se možda još nije etablirao u Americi, ali je postao globalno poznat brend.

Početkom ove godine, kineska kompanija je nakratko prestigla Teslu i postala najveći svetski proizvođač električnih automobila. Iako u Americi BYD zasad nije u prodaji, kompanija je izgradila brend pristupačan i popularan u Kini i šire, a "Business Insider" donosi priču o kompaniji koja je dokazala da prodajom može nadmašiti Ilona Maska.
Hemičar Vang Čuanfu, koga mediji nazivaju "ludim naučnikom", i njegov rođak osnovali su BYD 1995. Tada 29-godišnji Vang poticao je iz porodice uzgajivača pirinča. Dobio je univerzitetsku stipendiju i na kraju se preselio u posebnu ekonomsku zonu u Šenženu kako bi osnovao svoju kompaniju.
"YD" u nazivu dolazi od Jadia, oblasti u Šenženu u kojoj je kompanija bila smeštena u početku, navode jedne južnokorejske novine. "B" je dodato kasnije, navodno kao promotivni alat. Vang je u intervjuima govorio da naziv "BYD" ne označava ništa posebno. Tek kasnije Vang je lansirao slogan "Izgradi svoje snove" (Build Your Dreams). Kompanija je takođe dobila nadimak "Ponesi svoje dolare" (Bring Your Dollars).
U početku pravili baterije
Osnovni posao kompanije nisu bili automobili, već baterije za mobilne telefone. BYD je konkurisao etabliranim japanskim dobavljačima Toyota i Sony, ponudivši jeftiniju alternativu. Do 2002. kompanije kao što su Motorola, Nokia, Sony Ericsson i Samsung koristile su BYD baterije.

BYD je ušao u automobilsku industriju nakon što je kupio jednog propadajućeg državnog proizvođača automobila koji je tada bio deo odbrambene kompanije Norinko, prenosi "South China Morning Post". Kompanija je lansirala svoj prvi automobil 2005. BYD F3 bila je kompaktna limuzina koja je ličila na Toyotu Corollu. Prodavala se za samo 40.000 juana, odnosno oko 5.850 dolara.
Milijarder i investitor Voren Bafet rano se zainteresovao za BYD. Želeći da uloži u rastuće kinesko tržište automobila, Bafet je obišao sedište BYD-a. Dok je vlasnik Berkšir Hataveja boravio u fabrici, Vang je navodno popio gutljaj tečnosti za baterije kako bi dokazao koliko su njegove baterije čiste, piše "WSJ". Bafet je bio toliko impresioniran da je predložio preuzimanje 25% kompanije.
Vang je odbio tu ponudu, ali to nije sprečilo Bafeta u njegovoj nameri. Berkšir Hatavej stekao je 2008. godine 10% udela u BYD-u - za 232 miliona dolara.
Podsmeh Ilona Maska
Kompanija je 2010. predstavila svoje prvo potpuno električno vozilo - e6. Koristeći subvencije kineske vlade, BYD je uspeo da konkuriše japanskim automobilskim gigantima. Ali nisu svi bili impresionirani.
Izvršni direktor Tesle Ilon Mask u intervjuu iz 2011. nasmejao se kada su ga pitali smatra li BYD ozbiljnim konkurentom Tesli: "Jeste li videli njihov auto? Mislim da nemaju dobar proizvod. Nije posebno atraktivan. Tehnologija im nije baš jaka."
BYD se, ipak, etablirao kao jedan od najboljih proizvođača hibridnih vozila u Kini tokom 2010-ih. BYD-ov najpopularniji auto bio je Qin, predstavljen 2012. godine, koji je postao jedan od najprodavanijih automobila u Kini.

Međutim, to nije bilo jedino vozilo kojim se BYD istakao. Kompanija je takođe proizvodila Tang, hibridni SUV, te se udružila s Daimlerom (sada Mercedes-Benz) u proizvodnji svoje linije Denza.
BYD je nakratko prestigao Teslu
Iako se većina njegove prodaje u četvrtom tromesečju 2023. odnosila na kinesko tržište, BYD je privukao globalnu pažnju kada je postigao naizgled nemoguće - skinuo Teslu s mesta najvećeg svetskog proizvođača električnih automobila.
Kineski proizvođač sad planira da izgradi fabriku u Meksiku - što je alarmiralo američke zvaničnike - i čak je razvio sopstvenu brodsku flotu u nastojanju da smanji izvozne troškove. No, kompanija kaže da je odustala od prodaje svojih električnih vozila Amerikancima.
Kompanija je najavila da će poboljšani pogonski sklopovi biti lansirani u dve limuzine, od kojih će jedna biti BYD Seal 06. Vozila će prelaziti 2000 km bez punjenja ili točenja goriva.
Prošle godine, BYD je 2024. prodao 1,76 miliona električnih vozila, a ukupno 4,27 miliona automobila. Ostvarena je prodaja od 107 milijardi dolara, dok je Teslin prihod iznosio 97,7 milijardi dolara.
Komentari 13
Pogledaj komentare Pošalji komentar