26.03.2025.
18:00
Novi rekord? 290 kazni na sat, 8 dana bez prestanka
Američka savezna država Njujork sprovela je pojačanu kontrolu saobraćaja u periodu od 10. do 17. marta, a broj izdatih kazni bio je toliko visok da deluje kao da su pokušavali da obore neki rekord.

Tokom ovih osam dana napisano je skoro 56.000 kazni, što znači da su izdavali oko 290 kazni na sat, bez prestanka. Zanimljivo je da je samo dva odsto prekršaja bilo vezano za vožnju pod dejstvom alkohola ili droga.
U ovom periodu se praznuje Dan Svetog Patrika, pa je država koristila kontrolne punktove i pojačane patrole kako bi održala bezbednost na putevima po uzoru na slične kampanje koje sprovodi tokom Dana nezavisnosti, Noći veštica i drugih praznika.
Međutim, Dan Svetog Patrika nosi poseban izazov - poznat je po masovnim proslavama i velikoj potrošnji alkohola, što ga čini idealnim trenutkom za strože kontrole.
"Javna bezbednost je prioritet broj jedan, i zajedno sa našim partnerima u organima reda, preduzimamo oštre mere protiv opasne i nezakonite vožnje koja ugrožava naše zajednice", izjavila je guvernerka Keti Hočul.
Podaci iz ove akcije su, blago rečeno, zanimljivi.
Od 55.661 izdate kazne, čak 40.000 je bilo za "druge prekršaje" (šta god to značilo). Verovatno se tu kriju prestupi poput prolaska kroz crveno svetlo, nepravilnog prestrojavanja i sličnih saobraćajnih prekršaja.
Drugi najčešći prekršaj bila je prebrza vožnja, sa 10.314 izdatih kazni, što znači da je tokom osam dana pisano u proseku 53 kazne na sat samo za prekoračenje brzine.
Ono što je posebno zanimljivo jeste da je kampanja bila usmerena na vožnju pod dejstvom alkohola, ali su izdata samo 1.224 prekršajna naloga za taj prekršaj - nešto više od šest na sat. Policija je čak izdala skoro dvostruko više kazni za korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje.
Da su kojim slučajem akciju nazvali "Kampanja za pojas", ne bi mnogo pogrešili, jer su podelili čak 1.428 kazni za nevezivanje pojasa - više nego za vožnju u alkoholisanom stanju. Uz to, 364 vozača su kažnjena jer se nisu pomerili za hitna vozila.
Ovi podaci pokazuju da vozači ne moraju biti pod dejstvom alkohola da bi pravili prekršaje - grešaka na putevima, očigledno, ne manjka.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar