Automobili

Petak, 01.11.2019.

10:50

"Građani demotivisani da voze automobile na plin i onda se pitamo što nam je vazduh ovakav"

Vlasnici dizelaša, benzinca, vozila na metan ili plin, plaćaju istu registraciju, isti porez, isto ih košta parking mesto, isto se kreću po svim delovima grada dok je politika u razvijenim državama da vlasnici vozila koja manje zagađuje životnu sredinu imaju razne pogodnosti.

Izvor: Izvor: B92, Tanjug

Foto: B92/NĆ (ilustracija)

Država bi trebalo da primeni sistemske mere po pitanju uvoza novih automobila i polovnjaka koje će motivisati građane i privredu da se opredeljuju za vozila koja manje zagađuju životnu sredinu odnosno vazduh, rekao je u izjavi za Tanjug Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Kako je ocenio pojednostavljuju se stvari kada se kaže da će se problem zagađenja vazduha od vozila rešiti sa ograničenjem uvoza na Euro 5 ili Euro 6 standarde motora.

"Naša država apsolutno ne prepoznaje nikakvu razliku između pogonskog goriva, tako da vlasnici dizelaša, benzinca, vozila na metan ili plin, plaćaju istu registraciju, isti porez, isto ih košta parking mesto, isto se kreću po svim delovima grada dok je politika u razvijenim državama da vlasnici vozila koje manje zagađuje životnu sredinu imaju razne pogodnosti", kaže Okanović.

Vozila koja više zagađuju na Zapadu imaju ograničenja kretanja po gradovima, ističe on.
Foto: B92/NÆ (ilustracija)
"Kod nas ništa od toga ne postoji, i kada želite da uvezete polovni auto vama je potpuno svejedno da li ćete uvesti dizelaša ili benzinca a između njih je drastična razlika po pitanju zagađenja vazduha", kaže Okanović i dodaje da benzinac po standardu Euro 3 emituje istu količinu štetnih gasova kao Euro 5 dizelaš.

Kako navodi, u poslednjih 10 godina se drastično povećao udeo dizelaša a drastično je opao broj vozila na benzinski pogon koji se kasnije obično prebacivao na plin.

"Uvoz dizelaša je sad negde između 90 i 95 odsto kada su u pitanju polovni automobili", kaže Okanović. On dodaje da vlasnici benzinaca koji može da se prepravi na plin nemaju nikakvih pogodnosti u Srbiji nego naprotiv imaju dodatne namete moraju da plate ispitivanje TNG uređaja i njihov petogodišnji pregled.

"Takva politika demotiviše da se voze vozila na plin koji je mnogo čistiji od benzina i od dizela, i onda se pitamo što nam je vazduh ovakav, prosto zato što je sistem takav da je svima najjeftinije da voze dizelaše", zaključuje Okanović

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

65 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Zbogom rublji"?

Ruska rublja u petak je dostigla najniži nivo od 24. marta 2022, pokazuju zvanični podaci Ruske centralne banke, dan posle eksperimentalnog ispaljivanja hipersonične rakete na Ukrajinu.

17:00

23.11.2024.

1 d

Podeli: