U Kanadi je krajem juna zabeležen temperaturni rekord od 46 stepeni, čineći ovo leto najtoplijim u posljednje 84 godine.
I kod nas je ovog leta često na snazi tzv. crveni alarm zbog temperatura koje se približavaju 40. podeoku, a ljudima se savetuje kako da se zaštite od visokih vrućina i jakog sunca.
A šta je sa automobilom? Dok je većina svesna da se za njega treba pobrinuti zimi zbog niskih temperatura, on zapravo teže podnosi visoke temperature.
Pokazuje to i statistika auto-klubova, pa tako britanski RAC beleži od 20 do 30 odsto više intervencija za vreme toplotnih talasa.
Šta najviše strada?
Najviše, ne biste verovali, stradaju akumulatori. Oni su posebno izloženi riziku leti jer nemaju hlađenje, a uz visoke spoljne temperature dodatno se greju punjenjem i pražnjenjem – tada elektrolit u akumulatoru može ispariti što će ostaviti elektrode izloženim i ubrzati proces stvaranja naslaga.
Pritom se leti u automobilu koristi puno električnih potrošača, poput "klime", zbog čega alternator može biti opterećen do tog nivoa da prestane da puni akumulator.
Prve na udaru sa užarenim asfaltom su naravno gume, koje su samim time i najizloženije leti. Naročito prilikom dužih putovanja, kao što je odlazak na godišnji odmor.
Ako je guma stara, visoke temperature ozbiljno prete njenom raspadanju, naročito ako je nepropisno napumpana.
Većina eksplozija guma događa se upravo u letnim mesecima, a nepropisan pritisak uzrokuje preterano trošenje, ali i dodatno zagrevanje guma.
Motor će se najpre pregrejati dok auto stoji u gužvi i radi u "leru"
Rashladna tečnost motora ključna je za njegovo hlađenje, a motor bez "vode" može, baš poput čoveka, doslovno umreti na visokim temperaturama.
Pritom nisu uzrok duga putovanja – motor će se najpre pregrejati dok auto stoji u gužvi i radi u "leru" uz visoku temperaturu vazduha, nego tokom vožnje.
Još je gore ako rashladni sistem gubi tečnost jer ona negde curi.
Zimi je motorno ulje ključno za što bolje podmazivanje prilikom hladnog starta, ali visoke temperature su te koje kvalitativno uništavaju i degradiraju ulje bilo da je reč o pregrejavanju motora ili bržoj vožnji auto-putem kada se ulje više greje.
Na visokim temperaturama opterećeni su i svi drugi sklopovi, poput kočnica, kvačila i elektronike, a čak je i gorivo ređe i brže isparava , pa može porasti i potrošnja.
Štetno UV zračenje ne utiče samo na ljude
Direktno i jako UV zračenje deluje na lakirane površine jednako kao i na vašu kožu – isušuje lak i zagreva ga što može uzrokovati njegovo pucanje.
Uz to izbeljuje boje, a isto se događa u unutrašnjosti automobila gde temperatura dodatno raste zbog efekta staklene bašte.
UV zraci uništavaju boje, naročito na tamnim kao i osetljivim materijalima poput kože, te mogu uzrokovati sušenje i pucanje plastike u vozilu.
Zato je korisno imati presvlake na sedištima, a najbolje je automobil leti parkirati u hladu, ukoliko je to moguće.
Najkorisnija i najjednostavnija stvar koju možete kupiti je štitnik za sunce kojim ćete zakloniti vetrobransko staklo od direktonog zračenja sunca.
Takođe, savetuje se da, tamo gde možete, ostavite i malo odškrinute prozore – to može u dobroj meri da smanji zagrevanje kabine vozila.
Ukratko
• Tamni automobili zagrevaju se više od svetlih, a razlika u temperaturi može biti i više od 20 stepeni.
• Zaštita za vetrobran je jeftina, a može biti od velike pomoći.
• Prljavštine na laku mogu se zapeći, a motorno ulje degradirati na visokim temperaturama.
• Crni lak na direktnom suncu leti se može zagrejati i na više od 70 stepeni Celzijusa, a temperatura u enterijeru premašiti 50. podeljak.
• Snažno sunce izbeljuje tamne boje i u unutrašnjosti automobila, naročito tkanine i kožu, pa je poželjno na sedišta staviti presvlake kako biste ih zaštitili.
• Jako UV zračenje, visoka temperatura i so u vazduhu (ako ste u blizini mora) koja se ponaša poput finog abrazivnog sredstva, na jakom vetru uništavaju lak automobila.
• Malo odškrinuti prozori mogu znatno smanjiti temperaturu u unutrašnjosti dok je za izbegavanje pregrejavanja guma bitno da su napumpane na propisan pritisak.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da uhapšeno i zadržano ukupno 11 lica povodom tragedije u Novom Sadu kada je prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad. Među njima se nalazi Goran Vesić.
Na društvenim mrežama pojavili su se snimci sa protesta na Zapadu, gde vidimo kako se grašani obračunavaju sa demonstrantima, koji blokiraju puteve, i tako "koče" normalan život svojih sugrađana.
Nemačka ekonomija je u trećem tromesečju 2024. porasla za 0,1 odsto u odnosu na prethodni kvartal, manje nego što se očekivalo u preliminarnoj proceni, pokazuju danas objavljeni konačni podaci nemačkog Saveznog zavoda za statistiku (Destatis).
Ovih dana na društvenim mrežama kruže raniji snimci kontroverznog američkog pevača Merilina Mensona. Tviteraši su njegov lik iz 1992. godine uporedili s likom naše glumice.
Osnivač kompanije Spejs X, milijarder Ilon Mask ismejao je bivšu voditeljku tok-šoua Elen Dedženeres i njenu suprugu Poršu de Rosi zbog njihove odluke da napuste SAD nakon Trampove pobede.
Osmanski sultan Mehmet II ne samo da se proglasio "Cezarom Rima" nakon osvajanja Carigrada, već je i bukvalno preuzeo rimsku zastavu kao svoju. Preuzimanje ove heraldike, koja se i danas nalazi na turskoj zastavi, je ono što je zajedničko sa srpskom zastavom.
Autofagija je postala planetarno popularna i mnogi su se odlučili na taj proces kako zbog zdravlja, tako i zbog gubljenja kilograma, a doktor je objasnio kako se treba ponašati u vezi sa ovim postom.
U novembru, mesecu koji je posvećen muškom zdravlju lekari i udruženje pacijenata zajedno poručuju svim muškarcima da brinu o svom zdravlju i da ne propuste šansu za ranu dijagnozu karcinoma prostate.
Ovogodišnja Svetska nedelja svesnosti o antimikrobnoj rezistenciji, nosi naziv "Budi i ti deo promene!", čime se građani pozivaju na odgovornu upotrebu antiniotika.
Konzumiranje tri porcije šargarepe nedeljno može značajno doprineti unosu važnih hranljivih materija iz ovog narandžastog korenastog povrća, pokazuje nova studija.
Kriminalni triler Poroci Majamija (Miami Vice) iz 2006. godine, u režiji Majkla Mana, jedan je od onih filmova koji su podelili kritičare, ali su kasnije uspeli da steknu kultni status.
Pamela Hajden, glumica koja je pozajmila glas mnogim likovima iz Simpsonovih, od kojih je najpoznatiji Bartov prijatelj Milhaus, napušta popularnu animiranu seriju.
Stručnjaci su otkrili da se u trećem kvartalu 2024. broj korisnika koji su se susreli sa aplikacijama koje izgledaju kao besplatni VPN na globalnom nivou povećao 2,5 puta u odnosu na drugi kvartal.
Najstarija crkva u lucernskom naselju, Crkva sv. Petra, postavila je Isusa koji komunicira putem veštačke inteligencije i koji može da razgovara na 100 različitih jezika.
Rusija je na Ukrajinu juče ispalila novu balističku raketu intermedijarnog dometa "orešnik" (lešnikovo drvo), saopštio je ruski predsednik Vladimir Putin. Šta znamo o ovom oružju?
Na benzinskim stanicama kompanije NIS počela je Velika nagradna igra sa najvećim brojem nagrada do sada – tri Hyundai Tucson automobila i 1.500 punih rezervoara goriva.
Komentari 14
Pogledaj komentare