Život

Utorak, 02.03.2010.

10:29

Naučnici razotkrivaju tajne mozga

Moderna nauka o mozgu nalazi se na pragu dešifrovanja mehanizama mišljenja, što je samo do pre desetak godina važilo za naučnu fantastiku.

Izvor: B92

Default images

Naučnici su dokazali da je moguće registrovati misli čoveka i životinja i mislima upravljati aparatima i kompjuterima, što je, kako ističu, tek jedno od prvih otkrića koji će dovesti do razotkrivanja tajni mozga.

U SAD je, na primer, već razrađen i odobren uređaj - interfejs između mozga i aparata koji omogućuje prenošenje informacije neposredno od mozga čoveka do elektronskih uređaja.

Ti interfejsi mozak-mašine, koji se još nazivaju i neuroproteze, moći će da se koriste u medicini, objavljeno je na Internet sajtu Izvestia.ru.

"Te visokotehnološke konstrukcije se razrađuju da bi olakšale život sasvim nepokretnih bolesnika", ukazao je stručnjak ruskog Instituta za normalnu fiziologiju Akademije medicinskih nauka Konstantin Anohin.

Sistemi u interfejsima mozak-mašina hvataju signale o namerama čoveka i dekodiraju ih u trajektorijum kretanja veštačkih udova.

Interfejs mozak-mašina, u stvari, omogućava nepokretnom pacijentu da upravlja uređajima - kolicima ili protezama. Taj aparat već je dobio sertifikat i u ovoj godini je planirana njegova masovna proizvodnja.

Neurotehnologije, koje su zasnovane na sposobnostima ljudskog mozga, uspešno će se koristiti i u oblasti masovnih komunikacija.

Trenutno sedam američkih univerziteta razrađuje takav metod, kao što je sintetička telepatija. Suština tog projekta je razrada uređaja koji prikupljaju signale iz mozga čoveka i dekodiraju ih kako bi se zatim mogli preneti na aparate - telefon, smartfon ili "džepni" kompjuter, bez obzira na udaljenost čoveka od tih uređaja.

"Upravljanje kompjuterima predstavlja korak ka upravljanju robotima", ističe Anohin.

Japanska kompanija "Honda", koja se bavi robotima, već obavlja eksperimente s interfejsima mozak-mašinama. Čovek, koji stoji u magnetnom polju, na primer, podigne ruku. On misli o tome i svoju misao "šalje" robotu pored sebe. Robot "hvata" taj signal i ponavlja isti pokret - podiže mehaničku ruku.

Bitan nedostatak takvog uređaja je njegova veličina, s obzirom da je to ogroman metalni sanduk koji fiksira misli čoveka i prenosi ih robotu uz pomoć magnetno-rezonansne tomografije.

Stručnjaci "Honde" obećavaju da će u perspektivi uspeti da stvore portabl interfejs mozak-mašinu koja će biti u obliku šlema i prikupljati signale iz elektroencefalograma mozga čoveka i njegovog krvotoka.

Zorica Vulešević, Tanjug.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: