Rezultati istraživanja, koje je obavio institut RTI, pokazuju da se, iako je od zemlje do zemlje bilo velikih varijacija, gotovo dve trećine ispitanika pušača i 87 odsto anketiranih poslodavaca zalaže za radne prostorije oslobođene duvanskog dima, preneo je Rojters.
Po mišljenju Majkla Halperna, jednog od autora studije, dobijeni rezultati ukazuju na podršku ispitanika politici još strože zabrane pušenja na radnom mestu, ali i pomoći zaposlenima da se odreknu duvana.
Najveća podrška zabrani pušenja na poslu zabeležena je u Indiji - 85 odsto, a sledi Japan sa 75 odsto. U Nemačkoj se, međutim, za to izjasnila samo trećina zaposlenih, a u Poljskoj svega 27 odsto.
Anketa je pokazala i da pušači procenjuju da na poslu provedu jedan sat pušeći, ali i pored toga većina anketiranih nije bila mišljenja da to ima negativan finansijski efekat na firmu. Neke ranije studije su, međutim, pokazale da cigaret-pauze negativno deluju na poslovanje.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) se zalaže za globalnu zabranu pušenja na poslu, a tu zabranu su već uvele mnoge zemlje, među kojima i Francuska, Španija, Irska i Portugal.
Pušenje je vodeći uzrok smrtnih slučajeva koji mogu da se spreče. Prema podacima SZO, oko 200.000 zaposlenih umre svake godine od izloženosti duvanskom dimu na poslu, a oko 700 miliona dece - što je polovina sve dece sveta - udiše vazduh zagađen duvanskim dimom, naročito u sopstvenom domu.
Podaci SZO ukazuju da duvan u nekom obliku konzumira gotovo milijarda muškaraca i 250 miliona žena u svetu.
U pomenutoj anketi učestvovalo je 3.500 radnika (i pušača, i nepušača) i preko 1.400 poslodavaca iz Južne Koreje, Japana, Kine, Tajvana, Indije, Britanije, Italije, Švedske, Francuske, Nemačke, Španije, Poljske, Turske i Brazila.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 11
Pogledaj komentare