Život

Utorak, 21.04.2009.

14:00

Duvanom protiv šećerne bolesti

Naučnici Univerziteta u Veroni, u Italiji, utvrdili da genetski modifikovan duvan deluje blagotvorno na ljudski organizam, sprečavajući opake bolesti poput šećerne bolesti odnosno dijabetesa tipa 1. Terapija je jednostavna: pacijent treba da redovno jede određenu količinu sirove biljke duvana

Izvor: B92

Default images

Italijanski naučnici, koji na Univerzitetu u Veroni godinama istražuju probleme vezane za šećernu bolest, utvrdili su baš to - da genetski modifikovan duvan deluje blagotvorno na ljudski organizam, sprečavajući opake bolesti poput šećerne bolesti odnosno dijabetesa tipa 1.

Oni su, u časopisu "BMC Biotehnologija", saopštili da su prvi uspeli da uzgaje transgensku sortu duvana, kadru da proizvede biološki aktivan interleukin-10, moćan antiinflamatoran citokin.

"Dugotrajnim istraživanjem smo utvrdili da neravnoteža u reagovanju ćelija Th1/Th2 može da igra glavnu ulogu u razvoju autoimunog dijabetesa. Utvrdili smo i da interleukin-10 reguliše imune i inflamatorne reakcije i da je povezan sa mnogim autoimunim bolestima, uključujući dijabetes tip 1", saopštili su naučnici iz Verone.

Oni su utvrdili da se interleukin-10 može genetski prilagoditi, koristeći običnu biljku duvana. Otkriće jeste novo, ali je i povezano s razvojem događaja poslednjih godina, koji su ukazali na velike mogućnosti u korišćenju biljnih belančevina u potencijalnoj terapiji interleukinom-10 za dijabetes tipa 1.

Italijanski naučnici ukazuju, u časopisu "BMC Biotehnologija", i na mogućnost da se i nekim drugim biljkama leči dijabetes, poput zelene salate, na primer.

"Insulin, koji proizvodi genetski modifikovana zelena salata, može da igra glavnu ulogu u ponovnom uspostavljanju sposobnosti organizma da sam proizvodi insulin", konstatuju italijanski naučnici.

Praktičnom realizacijom ovog najnovijeg naučnog dostignuća mogla bi biti ostvarena ogromna ušteda u zdravstvu. Pacijent bi, na primer, mogao da uzme sirovu, genetski modifikovanu biljku duvana i da je jendostavno pojede - umesto da u apoteci kupuje kojekakve tablete.

"Sve u svemu, dijabetes bismo mogli da lečimo na daleko jeftiniji, lakši i delotvorniji način", izjavio je, tim povodom, Trećem programu javnog servisa italijanske televizije (RAI3) profesor Mario Pecoti, sa Univerziteta u Veroni, precizirajući da bi genetski modifikovana zelena salata mogla da se koristi kao lek na vrlo jednostavan način - kao dodatak sendviču, na primer.

"Transgenske biljke su privlačan sistem za proizvodnju lekovitih belančevina zato što daju mogućnost jeftine proizvodnje na veliko... Činjenica da pacijent može da te biljke jede, jeste veliki, dodatan plus u poređenju s tradicionalnim, sintetizovanim lekovima - zato što, na taj način, lek dopire brzo i direktno tačno tamo (u ljudskom organizmu) gde je neophodan i zato što se time izbegava dug i skup proces pročišćavanja u industrijskoj proizvodnji", objasnio je profesor Pecoti.

Ideja da se zelena salata i duvan koriste za pomenutu terapiju utemeljena je na činjenici da je reč o biljakama koje se mogu uzgajati lako i u velikoj količini.

Posebno "zgodan" za tu svrhu je duvan - baš zato što je ta biljka na lošem glasu u društvu zbog štetnosti pušenja po zdravlje.

"Sem toga", kaže profesor Pecoti, "duvan je, kako smo utvrdili, najpogodniji za genetsku modifikaciju zarad potencijalne medicinske koristi".

Istovremeno, duvan je biljka koja može da raste maltene svuda i na svakom mestu, čak i na zemljištu nepovoljnom za uzgajanje drugih biljnih vrsta.

"Zbog svega toga, čini mi se da je došao pravi trenutak da duvan, toliko osuđivan zbog štetnosti pušenja, najzad bude rehabilitovan kao sredstvo za dobijanje moćnih biljnih belančevina, kadrih da veoma mnogo pomognu u sprečavanju i lečenju dijabetesa tip 1", zaključio je profesor Pecoti u intervjuu televiziji RAI3.

Svetislav Maksović, Tanjug.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: