Vakcina je, najkraće rečeno, biološki preparat koji poboljšava odgovor imunog sistema na prisustvo nekog agensa, najčešće bakterije ili virusa. Da bi shvatili kako vakcine rade, moramo da znamo ponešto o imunskom sistemu.
Imunski sistem predstavlja skup bioloških struktura koje imaju za cilj odbranu organizma od bolesti, borbom protiv patogenih agenasa i tumorskih ćelija. Imunski sistem je vrlo složen i obuhvata širok spektar različitih tipova ćelija, tkiva i raznih efektorskih molekula. Osnovni „vojnici“ imunog sistema su veliki molekuli proteina koji prepoznaju trodimenzionalnu strukturu svega onog što je strano u našem telu, a koje nazivamo antitela. Nakon vezivanja antitela za molekul stranog tela (bilo da je u pitanju parazitski crv, virus, bakterija ili nešto drugo), druge komponente imunog sistema prepoznaju „repić“ antitela, koje služi kao signal za pozivanje „teške artiljerije“ - različitih tipova ćelija i molekula koje neutrališu pretnju.
Iz prethodno iznetog je jasno da je za odgovarajući odgovor protiv nekog, na primer, virusa gripa H1N1, neophodno postojanje odgovarajućih antitela. Ali kako organizam zna kakve trodimenzionalne strukture da pravi, da bi prepoznao baš taj, medju milijardama mogućih struktura infektivnih agenasa, a koje nikad ranije nije sreo?
Ovo pitanje je dosta dugo mučilo naučnike, i odgovor na njega je svakako ilustracija jednog od najfascinantnijih molekulskih mehanizama u prirodi. Nažalost, prostor nam ne dozvoljava da se ovde dublje upuštamo u ovaj problem, a više informacija možete naći na linku. Dovoljno je reći da organizam antitela proizvodi nasumično, a da se na one patogene koji budu prepoznati razvija specifična forma imunske memorije, koja omogućava efikasniju i snažniju borbu pri sledećem susretu sa istim patogenom.
Kako radi vakcina?
Sada je malko lakše objasniti kako to, zapravo, radi vakcina. U organizam se ubrizgava mala količina ubijenog ili oslabljenog mikroorganizma, koja je dovoljna da izazove imuni odgovor, ali nedovoljna da dovede do infekcije. Dolazi do prepoznavanja patogena, povećane proizvodnje antitela i nastanka memorijskih ćelija. Kako je organizam u stanju „lažne uzbune“, na mestu injekcije je moguć nastanak znakova zapaljenja - crvenilo, bol, oticanje, koji su normalni i pokazuju da imunski sistem radi svoj posao. Nakon što prodju ovi znakovi zapaljenja, organizam ostaje zaštićen od budućih infekcija istim infektivnim agensom.
Šta se sve dodaje u vakcinu?
Kako bi se poboljšalo dejstvo vakcine i omogućila njena bezbedna aplikacija u formulacije se dodaju različite supstance. Tu spadaju adjuvansi, konzervansi i puferske supstance.
Shvatili smo da organizam stvara antitela nasumično, i da nije potpuno sigurno da će u svakom momentu postojati antitelo na odredjeni infektivni agens. Kako bi se osigurali da će doći do imunog odgovora i nastajanja zaštite, dodaju se adjuvansi - različite hemijske supstance koje doprinose sporijem otpuštanju imunogena(imunogen je bilo šta što izaziva imuni odgovor, u ovom slučaju npr. deo virusa), dajući organizmu više vremena da prepoznaju i odraguju na njega. Reč adjuvant dolazi od latinske reči adjuvare, što znači pomoći- u ovom slučaju - pomoći vakcini da obavi svoj posao. U adjuvanse se svrstavaju i supstance koje aktiviraju tzv. urodjeni imuni sistem, što opet dovodi do efikasnijeg imunog odgovora. Adjuvanti u humanim vakcinama su najčešće soli aluminijuma, skvalen, kao i, u nekim od novijih vakcina - virozomi. Ovde ćemo se kratko zadržati na skvalenu, zbog velikog broja glasina i neistina koji se mogu čuti ovih dana.
Struktura gena skvalena
Skvalen je organski molekul koji učestvuje u izgradnji ćelijskih membrana i služi kao prekursor velikom broju hormona. Bez skvalena bi - umrli. Svako od nas ima odredjenu koncentraciju u krvi, i njegovo prisustvo je dokazano čak i u masnoći sa otisaka prsta. Upravo zbog činjenice da je u pitanju molekul koji telo samo sintetiše je i odabran za upotrebu u adjuvansima, i u preko 22 miliona do sad primenjenih vakcina nije pokazano da izaziva štetne efekte.
Konzervansi se vakcinama dodaju iz prostog razloga - da ih sačuvaju od kvarenja. Davanje pokvarene vakcine može da izazove vrlo ozbiljne komplikacije, a u najgorem slučaju sepsu i smrt. Konzervans mora da ima sposobnost da uništava bakterije, i da je prisutan u dovoljno malim količinama da je bezopasan za domaćina. Najčešće korišćeni konzervans je Timerozal, organsko jedinjenje žive, koje je predmet brojnih (usput, ničim izazvanih kontroverzi). Količina žive koja se administrira sa vakcinom je izuzetno mala - u većini slučajeva manja od jednog mikrograma (μg-milioniti deo grama). Ako se zna da je dnevna dozvoljena količina unosa organski vezane žive oko 0.1μg/kg telesne težine dnevno, jasno je da je doza koja se daje vakcinom potpuno zanemarljiva.
Propaganda
Sve dosadašnje studije(spisak pri kraju linkovane stranice) pokazuju da je upotreba ovog konzervansa potpuno sigurna.
Zanimljiv i strašan slučaj direktnog upliva propagande u posao lekara se dogodio (i dogadja se) u Velikoj Britaniji. Usled glasina da davanje kombinovane vakcine protiv zauški dovodi da autizma (!), veliki broj roditelja je prestao da vakciniše decu, usled čega je ovo, praktično zaboravljeno oboljenje izazvalo ne mali broj smrti dece usled komplikacija bolesti. Kliničke studije izvršene nakon ove epizode su jasno pokazale da ne postoji veza izmedju autizma i dečije vakcine.
Grip H1N1
O virusu gripa se bilo jako puno priče ovih dana, a više informacija možete naći na linkovima ovde i ovde. Bitno je istaći da smo saznali nekoliko novih stvari u poslednjih par meseci. Za početak, znamo da je stopa smrtnosti od novog gripa praktično ista kao kod sezonskog gripa, i da iznosi oko 0.07 promila (promil = 1/1000).
Takodje znamo da su najpodložnije grupe mala deca, trudnice i starije osobe (za razliku od fatalnih pandemija, poput one 1918, gde su najugroženije bile mlade osobe, do 30 godina). Dakle, sem činjenice da će veći procenat populacije oboleti od gripa ove godine(jer naš imuni sistem nije naučio da prepozna površinu ovog virusa), ne razlikuje se od gripa koji dobar deo nas preleži svake zime.
Postoji veći broj tipova vakcina, a najčešće se klasifikuju prema tome na koji je način pripremljen imunogen. U pitanju mogu biti vakcine sa mrtvim ili ateniusanim(umrtvljenim) mikroorganizmima, sa delovima mikroorganizama, ili sa različitim drugim konstruktima.
Kako nas ovih dana interesuje vakcina za grip, ovde će biti par reči o tome.
Struktura virusa gripa
Vakcina koja će se pojaviti na našem tržištu polovinom decembra (Novartis Influenza A (H1N1))se sastoji od inaktiviranog (hemijski „ubijenog“) virusa H1N1, timerozala i pomoćnih materija. Treba napomenuti da zbog specifičnosti gajenja virusa vakcina sadrži tragove proteina jaja, te je alergičnim na jaja, kokošje meso i perje kontraindikovana(što je uobičajeno predostrožnost i kod davanja vakcine za običan sezonski grip).
Vakcina se proizvodi po identičnom tehnološkom postupku kao obična vakcina za grip FLUVIRIN, što je i omogućilo tako brz izlazak na tržište. Najčešći neželjeni efekti ove vakcine su blage reakcije preosetljivosti (osipi), lokalne reakcije na mestu injekcije i blagi simptomi slični gripu. Vakcina je delotvorna (dovodi do jačanja imunog odgovora na virus) u preko 90% slučajeva, a testirana je i indikovana za osobe starije od 4 godine.
Vakcina nije testirana na trudnicama, dojiljama i deci ispod 4 godine starosti, ali se usled identičnosti tehnoloških postupaka i sličnosti virusa, ne očekuje pojava nikakvih novih negativnih efekata u ovim populacijama. Oko ove stavke se diže najveći deo medijske huke, a realnost je mnogo drugačija. Jedini razlog što vakcina nije testirana u potpunosti je usled nedovoljnog vremena, i malog broja pacijenata u odgovarajućim socijalnim kategorijama. Sva dosadašnja testiranja vakcine su pokazala zadovoljavajuće rezultate. Više o ovome možete pročitati na linku.
Za i protiv
I naravno, postavlja se pitanje - da li primiti vakcinu? A odgovor je, kao i cela situacija u suštini jednostavan - DA. Za razliku od običnog sezonskog gripa, neprimanjem vakcine vi ugrožavate i okolinu. Grip nije nimalo opasniji, niti je vakcina išta drugačija u dejstvu, samo je procenat obolelih veći - što dovodi do bolovanja, komplikacija u lečenju, gužvi u ambulantama sa posledičnim daljim širenjem infekcije itd. Ako je vama svejedno da 7 dana ležite u krevetu sa temperaturom, mislite na trudnu komšinicu, ili dete iz kraja, koji možda i neće tako lako pregurati oboljenje.
Razlog zašto se insistira na tome da veliki deo populacije primi vakcinu je i to što je obolevanje u populacionim razmerama - jako skupo. Procenjeni gubici Nemačke usled posledica pandemijskog gripa će biti do 40 miljardi dolara, direktno uzrokovanih time što ljudi ne rade svoje poslove, nego leže kući u krevetu.
U najugroženijem delu populacije(deca do 4 godine i trudnice) biće više ozbiljnih komplikacija i smrti, i iz tog razloga ove grupe i jesu prioritetne za primanje vakcine, zajedno sa ljudima koji rade u javnim službama. Ipak treba shvatiti da će se broj ozbiljnih slučajeva meriti stotinama, a ne desetinama hiljadama.
Kada vakcinacija otpočne, neminovno će se pojaviti različiti medijski izvori koji će tvrditi najneverovatnije stvari(od depopulacije planete, preko zle farmacije koja hoće samo pare, do sekti, NLO-a i sl.) U tom svetlu, nije loše imati par brojeva na umu.
Procenjuje se da će, za svaki milion trudnica koje prime vakcinu, iz čisto statističkih razloga, 397 spontano pobaciti sledećeg dana. Ovo bi se dogodilo i da ništa nisu preduzele - jednostavno je u pitanju igra velikih brojeva. Na svakih 10 miliona vakcinisanih, očekuje se da šestoro neobjašnjivo umre tokom sledećih šest nedelja. Slične brojeve je moguće izvesti za bilo koje zdravstveno stanje, i treba ih imati na umu kada počnu naslovi tipa „Primio vakcinu i nadjen mrtav pored ograde!!!!“. Sjajan rad na ovu temu se može naći na linku, na žalost uz plaćanje. Ako želite punu verziju, slobodno me kontaktirajte mejlom.
Kritièko mišljenje
Raspoloživost interneta, zajedno sa povećanom brigom javnosti i angažovanjem u intrpretaciji sporednih efekata omogućava stvaranje sumnjivih asocijacija koje se promovišu kao činjenice. Teorije zavere cvetaju na Internetu kao sam virus u nezaštićenoj populaciji. Ova praksa nanosi veliku štetu društvu, i doprinosi nastajanjhu panike u populaciji. Grip će doći i proći, a posle njega će doći druge bolesti i dešavanja-nove vakcine, lekovi, priče, zavere,strahovi. U ovom, ne tako vrlom novom svetu postaje sve bitnije - informisati se na pravim mestima, pitati kvalifikovane ljude za odgovore i kritički misliti svojom glavom.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Nakon pretežno toplog i sunčanog vikenda, prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, od danas se očekuje promenljivo oblačno i toplo vreme sa temperaturama između 20 i 26 stepeni.
1346 - U Skoplju je srpski kralj Dušan Stefan Nemanjić krunisan za cara. Istovremeno je proglašena srpska patrijaršija, a za prvog patrijarha Joanikije.
1346 - U Skoplju je srpski kralj Dušan Stefan Nemanjić krunisan za cara. Istovremeno je proglašena srpska patrijaršija, a za prvog patrijarha Joanikije.
Rat u Ukrajini – 1.147. dan. Slučaj terorističkog napada otvoren je nakon masovnog napada ukrajinskih bespilotnih letelica na Kursk, saopštio je Istražni komitet.
Dnevne novine u Srbiji za sredu, 16. april 2025. godine, na naslovnim stranama najavljuju brojne aktuelne društveno-političke teme i donose ekskluzivne priče.
Prema pisanju nemačkih medija Ana Ivanović i Bastijan Švajnštajger već dva meseca ne žive zajedno, a sada je otkriveno šta bi mogao biti razlog kraha devetogodišnjeg braka.
Kao bomba odjeknula je vest da se Ana Ivanović i Bastijan Švajnštajger razvode, a nemački portal "BUNTE" naveo je da par ne živi zajedno već dva meseca.
Boni Blu je poznata po tome što spava sa maturantima i studentima, ali zvezda OnlyFansa kaže da najviše bolesnih i izopačenih seksualnih zahteva dobija od uspešnih i uglednih biznismena.
Hiljade pacijenata u Velikoj Britaniji moglo bi da se suoči sa pogrešnim dijagnozama zbog netačnih i pogrešnih rezultata testova krvi, pokazalo je alarmantno istraživanje.
Jedan od najopasnijih, ali često nevidljivih neprijatelja našeg zdravlja je zagađen vazduh, koji nosi u sebi alergene i štetne čestice koje oštećuju naš disajni sistem.
Na prvi pogled, "The Last of Us" je drama o zombi apokalipsi, krvava, akcija puna nagađanja o tome kakav bi život izgledao kada bi smrtonosni virus zarazio polovinu populacije i pretvorio ih u nemrtve ubice.
Sedma sezona distopijske naučno-fantastične serije "Black Mirror" koju je kreirao Čarli Bruker, stigla je na Netflix i ponovo je uspela da šokira gledaoce.
Akademija filmskih umetnosti i nauka (Oskari) najavila je uvođenje još jedne nove kategorije: nagrada za najboljeg kaskadera (Achievement in Stunt Design), koja će biti deo ceremonije od 2028. godine i dodeljivaće se za filmove prikazane tokom 2027.
Nakon višenedeljnih spekulacija, sada je i zvanično – Ilja “m0NESY” Osipov napustio je G2 Esports i prešao u Falcons, u onome što mnogi nazivaju najskupljim individualnim transferom u istoriji CS-a.
Njegova profesionalna karijera je generalno obeležena mnogim rekordima, kao što su najviše osvojenih Worlds titula u istoriji, kao i stalnim dominiranjem regionalne lige LCK.
PM designate Djuro Macut said today that an important mission of his mandate will be defining the way the Government of Serbia functions and that if he is elected Prime Minister, his request will be that the ministers must be more with the people.
The Speaker of the National Assembly of Serbia, Ana Brnabić, convened the session of the Assembly on the election of the new Government, which began today at 10 a.m.
During the meeting in Luxembourg, the ministers of foreign affairs of the EU member states discussed the Western Balkans and confirmed the need for the normalization of relations between Belgrade and Pristina.
Egyptian television Al Cairo News reported today that Egypt has received an Israeli proposal for a ceasefire in the Gaza Strip and the start of negotiations on a permanent ceasefire.
The envoy of the US president, Steve Witkoff, said three days after the meeting with Vladimir Putin, that the Russian president wants "permanent peace" in Ukraine.
Honor je predstavio potpuno novu seriju telefona pod nazivom Power, a istoimeni model donosi bateriju ogromnih dimenzija - u pitanju je kapacitet od 8.000 mAh.
Komentari 40
Pogledaj komentare