Da li mačka može biti i živa i mrtva? Da li čestica može proći dvema putanjama istovremeno? Kvantna mehanika, jedna od najznačajnijih paradigmi nauke XX veka, svojom kontraintuitivnom formulacijom decenijama izaziva debate među naučnicima, dovodeći ih često do zaključka da je istinski ne razumeju. Sa druge strane, eksperimenti redom govore u prilog predviđanjima njenog matematičkog aparata koja su često u direktnom sukobu sa očekivanjima ’zdravorazumske’ klasične nauke. Na ovaj način, prošlog stoleća, kvantna revolucija se pozabavila fundamentima moderne fizike, hemije i elektronike. U XXI veku na redu je obračun sa tajnošću informacija.
U modernom svetu informacija ima neprocenjivu vrednost, počevši od ličnih podataka, preko bankovnih računa, do vojnih tajni, što daje jaku motivaciju za razvoj sigurnih kriptografskih sistema. U drugoj polovini XX veka matematičari su tragali za asimetričnom šifrom, koja za enkripciju koristi jedan (javni) ključ, a za dekripciju drugi (privatni). Značaj ovakve šifre jeste javnost prvog ključa, koja eliminiše potrebu za vremenski i resursno zahtevnom distribucijom tajnih šifarskih svezaka.
Britanska obaveštajna služba je 1973. godine osmislila asimetričnu šifru, zadržavši je u tajnosti svesna njenog potencijala. Nekoliko godina kasnije Rivest, Šamir i Adlman sa MIT-a nezavisno su došli do istog otkrića i obogatili se patentirajući šifru pod imenom RSA, koja danas štiti naše e-mailove, online kupovine, siguran pristup podacima... Da bi se ’razbila’ RSA šifra, potrebno je faktorisati broj od nekoliko hiljada cifara. Za standardne računare ovo je zadatak koji zahteva i po nekoliko milijardi godina, odnosno vreme postojanja čitavog univerzuma!
Redovi koje trenutno čitate, kao i sve ostale informacije na vašem računaru, predstavljaju se pomoću skupa bitskih nula (0) i jedinica (1). Osamdesetih godina, nobelovac i jedan od najvećih genija fizike, Ričard Fajnman, zapitao se kako bi izgledao računar čiji bi bitovi mogli u isto vreme da zauzimaju stanje i nule i jedinice. Zvuči čudno, ali ima svojih prednosti. U pitanju su takozvani kvantni računari koji teorijski imaju mogućnost da simultano operišu nad više vrednosti iste promenljive, čime se uvodi paralelizacija i ubrzava sam proces računanja.
Manipulacija kvantnim bitovima je veoma zahtevna
Piter Šor je 1994. godine u Belovim laboratorijama razvio algoritam za faktorizaciju brojeva pomoću kvantnog računara. Glavni deo Šorovog algoritma se zasniva na ključnoj karakteristici kvantnog računara – mogućnosti simultanog rada sa velikim brojem promenljivih. Time se postiže značajno ubrzanje u odnosu na klasične algoritme za faktorizaciju brojeva, što predstavlja presudnu opasnost po RSA šifru. Procenjeno je da je vreme potrebno za ’razbijanje’ RSA šifre Šorovim algoritmom srazmerno vremenu potrebnom za dekripciju RSA šifrovane poruke privatnim ključem.
Na samom početku ovog veka u IBM-u, Šorov algoritam je doživeo prvu eksperimentalnu realizaciju u kojoj je pomoću 7 kvantnih bitova izračunato
15 = 3 x 5.
Iako je postavka prilično komplikovana za tako trivijalnu faktorizaciju, ovaj eksperiment je napravio značajan korak u razvoju kompleksnih kvantnih računara – računara koji imaju potencijal da dešifruju skoro sve današnje tajne.
Da li ovo znači da je sigurnost naših informacija zauvek ugrožena?! Zastanite pre nego što sva sredstva iz banke prebacite nazad u staru dobru slamaricu. Kvantna mehanika nudi i novi način zaštite!
Kvantna komunikacija preko satelita, projekat Evropske svemirske agencije u razvoju
Zajedno sa idejom kvantnih računara razvijala se i kvantna kriptografija. Osmišljeni su algoritmi koji koriste kvantne efekte da omoguće sigurnu razmenu takozvanog jednokratnog ključa. U pitanju je ključ za koji je otac teorije informacija, Klod Šenon, još 1940-ih dokazao da se nikako ne može ’razbiti’ ukoliko se koristi samo jedanput. Zvuči idealistično, ali problem se javlja pre same komunikacije, pošto obe strane moraju da poseduju isti ključ, koji pritom ne sme da padne u ruke neprijateljima. Kvantni kriptoalgoritmi za razmenu jednokratnog ključa rešenje ovog problema dižu na potpuno novi nivo. Njihova pouzdanost se zasniva na zakonima prirode koji lako signaliziraju kada neko sa strane pokušava da ugrozi sigurnost komunikacije. Ovo čini kvantnu komunikaciju apsolutno sigurnom.
U poslednjih nekoliko godina izvršen je niz uspešnih primena kvantne kriptografije. Ostvarena je sigurna komunikacija na preko 100km u Americi i Evropi, u Beču je obavljena apsolutno sigurna bankovna transakcija i implementirana računarska mreža čija se sigurnost oslanja na kvantne protokole, u Pekingu je pokrenuta multimedijalna komunikacija...
Zvuči kao da nam kvantna informaciona revolucija kuca na vrata. Nakon svega, nema razloga da se plašimo da joj otvorimo. Iako preti da će pročitati sve naše tajne, nudi nam način da ih još bolje sakrijemo. Ovoga puta – apsolutno sigurno!
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Centralna banka Španije naložila je povlačenje iz opticaja novčanica od 50 evra počev od aprila, zbog toga što je veći broj njih oštećen mastilom koje ispuštaju sistemi protiv krađe instalirani u bankomatima, prenose danas španski mediji.
Policija je izvršila kontrolu ugostiteljskog objekta "RAFT 25 TH" u Beogradu, u ulici Velike stepenice broj 8, i pronašla veću količinu raznih narkotika, prenose mediji.
Rat u Ukrajini – 1.137. dan. Bilans poginulih u ruskom napadu na Krivi Rog porastao je na 19 ljudi, uključujući devetoro dece, čija je imena objavio predsednik Volodimir Zelenski. Ministarstvo odbrane Rusije tvrdi da je cilj udara bio vojni skup.
1929 - Beogradska radio stanica prvi put je direktno prenosila jednu fudbalsku utakmicu, prvenstveni susret BSK i "Jugoslavije". Reporter je bio Rade Stoilović.
Oko 200 Srba iz svih krajeva AP Kosova i Metohije krenulo je peške ka Beogradu kako bi u subotu 12. aprila stigli na veliki narodni skup koji se održava u srpskoj prestonici.
Rat u Ukrajini – dan 1.138. U Ukrajini je Dan žalosti posle raketnog napada na Krivi Rog u kojem je poginulo 20 ljudi, među kojima je i devetoro dece, a ranjeno 68 civila.
1929 - Beogradska radio stanica prvi put je direktno prenosila jednu fudbalsku utakmicu, prvenstveni susret BSK i "Jugoslavije". Reporter je bio Rade Stoilović.
Oko 200 Srba iz svih krajeva AP Kosova i Metohije krenulo je peške ka Beogradu kako bi u subotu 12. aprila stigli na veliki narodni skup koji se održava u srpskoj prestonici.
Rat u Ukrajini – dan 1.138. U Ukrajini je Dan žalosti posle raketnog napada na Krivi Rog u kojem je poginulo 20 ljudi, među kojima je i devetoro dece, a ranjeno 68 civila.
Elitna jedinica Oružanih snaga Ukrajine, zajedno sa deset jedinica tehnike, pogođena je udarom u gradu Izjumu u Harkovskoj oblasti, rekao je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator Nikolajevskog proruskog otpora.
Kralj Čarls stavlja "dužnost ispred svega" dok se sprema da sleti u Rim zbog četvorodnevne turneje po Italiji zajedno sa kraljicom Kamilom, nakon što je nedavno bio primljen u bolnicu.
Glumica Lizi Kandi otkrila je šta se krije iza ne tako glamuroznog života Bondove devojke. Kundi je igrala u filmu "GoldenEye" iz 1995. godine, pa se za Dejli Mejl prisetila svog iskustva sa snimanja tog filma koje je opisala kao "pakao".
Kod ostrva Bobare u blizini Cavtata, podvodni ribolovac koji povremeno lovi iz barke, Rade Pleša, u neverici je pogledao motor na brodu. Najpre je mislio da se za njega zakačila nekakva krpa, ali je vrlo brzo shvatio da je to živo biće.
Jedno popularno piće, koje mnogi piju uz doručak, može pomoći kod dva ozbiljna zdravstvena problema – visokog holesterola i visokog krvnog pritiska, pokazalo je istraživanje.
Ugledan stručnjak za ishranu pozvao je ljude da češće konzumiraju određenu vrstu hrane, ističući da može da smanji rizik od prerane smrti za čak 14 odsto.
Stručnjaci za zdravlje mozga dugo naglašavaju važnost društvenih odnosa i antiinflamatorne dijete u očuvanju kognitivnih funkcija i prevenciji demencije.
U svojim glumačkim počecima, daleko od crvenih tepiha i zlatnih statua, pokušao je da se izboriti za ulogu u jednoj od najgledanijih humorističnih serija svih vremena, Kafić "Uzdravlje" (Cheers).
Netfliksova nova krimi drama "Adolescencija" osvojila je gledaoce širom sveta, a autor Stiven Grem (koji ujedno igra dečakovog oca), otkrio je da je serija inspirisana rastućom epidemijom ubistava nožem u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Poslednjeg dana marta u Velikoj Britaniji počelo je snimanje treće i ujedno pretposlednje sezone "Kuće zmaja”, prednastavka popularne serije "Igra prestola”.
Novosađanin Đorđe Popović, na svet je došao 4. aprila 1825. – pre ravno 200 godina. U istoriju jezika na kojem ovo čitate, a koji je on tvrdoglavo zvao srpski ili hrvatski, upisan je zlatnim slovima kao Đuro Daničić.
Igrate MLBB i želite da prikažete vaše veštine na najvišem nivou? SESE vas poziva da se prijavite za kvalifikacioni turnir za ovogodišnji Svetski IESF Šampionat!
President of the Republic of Serbia, Aleksandar Vučić, addresses the public from the Palace of Serbia, where he announced the name of the Prime Minister-designate for the new Government of Serbia.
President of the Republic of Serbia, Aleksandar Vučić, addresses the public from the Palace of Serbia, where he will announce the name of the representative for the new Government of Serbia.
Da li ste ikada poželeli da imate pametni telefon koji miriše? Infinix veruje da mnogi jesu, pa sprema predstavljanje modela Note 50s 5G+, čija je premijera zakazana za 18. april u Indiji.
Japanska kompanija Kawasaki predstavila je inovativni koncept robota pod nazivom Corleo. On je sposoban da se kreće po nepristupačnom terenu, skače, a istovremeno možete i da ga - jašete.
Hyundai je u Seulu predstavio unapređeni model Nexo u Seulu, a u pitanju je automobil koji predstavlja napredak u tehnologiji vodoničkih gorivih ćelija (FCEV).
Nekoliko dana pošto je Tramp najavio da će Amerika uvesti carine na uvoz iz većine zemalja sveta, protesti su održani i van države, uključujući London, Pariz i Berlin.
Carine od 25 odsto na uvoz automobila stupile su na snagu u četvrtak i to je jedna od nekoliko mera američkog predsednika koje su izazvale šok u globalnim lancima snabdevanja
Komentari 7
Pogledaj komentare