Mozak koristi vreme koje provodimo spavajući kako bi uklonio sav otpad koji se nakupio dok smo bili budni, poput sistema za „otklanjanje đubreta“, tvrde američki naučnici.
Tim sa Medicinskog centra univerziteta Ročester za neurologiju veruje da je ovaj sistem za „uklanjanje đubreta“ jedan od ključnih razloga za postojanje ljudskog sna.
Studija objavljena u žurnalu „Science“ otkriva da ovaj jedinstveni sistem za uklanjanje takođe eliminiše i toksine koji su zaslužni za Alchajmerovu bolest i druge neurološke poremećaje.
Naučnici su proučavali slike mozga miševa, posmatrajući sistem u mozgu koji je bio zadužen za uklanjanje „otpada“ dok spavamo i koji je poznat kao "glimfatički sistem".
Ovaj sistem je bio deset puta aktivniji dok su miševi spavali nego u periodu kada su bili budni.
Istraživači su otkrili da kada su miševi spavali, njihove ćelije su se znatno smanjile, što je omogućilo efektivnije izvlačenje toksina.
Kako bi se izbacili toksini iz mozga, celebralna kičmena tečnost se upumpava u tkivo mozga, odakle stiže do krvnog sistema, pre nego što nađe svoj put do jetre.
Međutim, upumpavanje ove tečnosti zahteva mnogo energije, a istraživači spekulišu da ovi procesi čišćenja nisu kompatibilni sa funkcijama koje mozak mora da obavlja kada smo budni i kada aktivno procesuira informacije.
Dr Maiken Nedergard, vođa eksperimenta, objašnjava: „Mozak na raspolaganju ima ograničenu količinu energije i izgleda kao da mora da bira između dva funkcionalna stanja – budnog i svesnog ili uspavanog, tokom kog se obavlja čišćenje. To je poput žurke, ili možete da zabavljate ljude ili da čistite za njima, ali te dve stvari ne možete da obavljate u isto vreme“.
Novo otkriće ima značajne implikacije na metode lečenja bolesti „prljavog mozga“ kao što je Alchajmer.
„Preciznim razumevanjem načina na koji ovaj sistem funkcioniše možemo da pokušamo da ga učinimo efikasnijim“, tvrdi Maikenova.
Foto: Image courtesy of
Salvatore Vuono / FreeDigitalPhotos.net
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 11
Pogledaj komentare