Kada spavate sa kontaktnim sočivima vi rožnjači uskraćujete kiseonik.
„To je kao da spavate sa plastičnom kesom preko glave – to nije baš savršeno kada vam je potreban kiseonik“, tvrdi dr Rebeka Tejlor, oftalmolog iz Nešvila.
Rožnjača prima kiseonik iz vazduha kada ste budni a kada spavate nutrijente i lubrikaciju dobija iz suza i želatinaste tečnosti nazvane aqueous humor. Ukoliko nosite kontaktna sočiva dok spavate, ona se ponašaju kao barijera između zatvorenih kapaka i rožnjače.
Kada ste budni, sočivo bi trebalo da se pomera – oko jednog milimetra prilikom svakog treptaja, kako bi dozvolilo rožnjači da dobije kiseonik. Međutim, kada sa njima spavate, ona ne mogu da se pomeraju zato što ne trepćete.
A tu je i pitanje infekcije. Svaka mikroskopska ogrebotina rožnjače – do koje može doći prilikom kontakta sa zadnjom stranom sočiva – može dovesti do infekcije bakterijama ili parazitima. Ovi mikroorganizmi mogu da dospeju u naše oči i uputem samih sočiva (sočiva mogu sadržati bakterije zato što nisu čista ili su predugo na našim očima) ili uz pomoć vode, pa čak i kada je bezbedna za pijenje. Parazit koji se može naći u vodi pod imenom acanthamoeba može izazvati ozbiljne infekcije oke.
Zapravo, studija iz 2012. godine u “Žurnalu oftalmologije” pokazala je da je rizik od upale rožnjače 6.5 puta veći kada tokom noći nosimo sočiva koja bi trebalo da budu uklonjena na kraju dana.
Foto: Image courtesy of
marin / FreeDigitalPhotos.net
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 20
Pogledaj komentare