Foto:
MilitaryHealth / Flickr.com Najviše pušača ima među onima čiji su kanceri bili povezani s pušenjem, poput raka pluća i mokraćne bešike.
Naučnici su ispitali više od 3.000 osoba koje su preživele rak devet godina posle uspostavljanja dijagnoze, a rezultati su objavljeni u žurnalu
Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.
Studija ukazuje na to "koliko je teško ostaviti pušenje", čak i u slučajevima u kojima je život u opasnosti, kaže vođa studije Li Vestamas, istraživač Američkog društva za borbu protiv raka.
Istraživači pretpostavljaju da je većina pomenutih pacijenata pušila i pre pojave kancera. Procenjuje se da je jedna trećina pušača koja je dobila dijagnozu raka prestala sa štetnom navikom, dok je dve trećine nastavilo da konzumira duvan.
Najčešće je reč o osobama koje puše više od 15 cigareta na dan. Pušenje je bilo učestalije kod žena, nego kod muškaraca i povezuje se sa slabim obrazovanjem i niskim prihodima.
Pušenje povećava rizik od vraćanja bolesti, ali takođe čini terapije za lečenje kancera manje efikasnim.
Lekovi, savetovanje i drugi pristupi mogu pomoći osobama s rakom ili istorijom kancera da prestanu da puše, ali ljudi ne znaju kako da dođu do takvog "leka".
U studiji, 47 odsto ispitanika reklo je da planira da ostavi cigarete, 43 odsto nije bilo sigurno, a 10 odsto nije želelo da se odrekne te navike.
"Deluje kao da mnogi žele da ostave cigarete, ali ih nivo zavisnosti i nedostatak znanja o dostupnim tretmanima čine nesigurnim", kaže Vestmas.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 34
Pogledaj komentare