Prvobitni tretman, koji je uključivao kompleksnu operaciju nekoliko organa, praćenu hemoterapijom, pokazao se bezuspešnim godinu dana kasnije, kada je tumor zahvatio jetru.
Usledila je dodatna hemoterapija, a Četl je dve godine kasnije saznao da se kancer proširio i na kosti, piše
Independent.
“Tumor se brzo širio, a ja sam u međuvremenu klonuo. Nisam mogao glavu da pomerim, sav sam bio u bolovima”, rekao je Četl za magazin American Society of Clinical Oncology.
S obzirom na to da je ponestalo opcija za lečenje, pacijent je počeo da razmišlja o palijativnom zbrinjavanju. Ali upravo tada doktor Stiven Dafi sa Onkološkog instituta Bolnice Svete Meri u Ričmondu u Virdžiniji, uputio ga je doktoru Luisu Dijazu iz ‘Džons Hopkins Kimel’ centra za istraživanje kancera u Baltimoru u Merilendu.
Doktor Dijaz je pacijenta priključio studiji u čijem se fokusu nalazilo istraživanje genetskih abnormalnosti, zvanih ‘nedostatak reparacije pogrešno sparenih nukleotida’ (Mismatch repair deficiency, MMR).
Tokom istraživanja je ispitivano da li tumori u Četlovom telu reaguju na imunoterapijski lek kitruda (pembrolizumab).
Tri meseca nakon početka terapije, simptomi bolesti počeli su da se povlače.
“Ponovo sam mogao da pomeram vrat. Nekoliko meseci kasnije moja ćerka je slavila venčanje. Bio sam srećan što sam mogao da je odvedem do oltara”, rekao je Četl.
Pacijent danas na svake dve nedelje prima lek rastvoren u infuziji. Terapija traje samo 30 minuta, a rezultati pokazuju da odlično reaguje na tretman.
“Osećam se blaženim što imam tako dobre lekare, koji su me doveli ovde gde sam sada. Drago mi je što sam dobio priliku da učestvujem u istraživanju”, zaključio je.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 23
Pogledaj komentare