Zdravlje

Nedelja, 10.05.2015.

08:22

U hrani koju jedemo nema dovoljno minerala

U povrću i voću, što zbog zbog radikalne promene načina uzgajanja, što zbog izmenjenog mineraloškog sastava zemljišta i njegove kiselosti, više nema dovoljno minerala neophodnih organizmu.

Izvor: B. LAÆARAK

Default images
Foto: Thinkstock

Zasad je najdetaljnije ispitivan sadržaj magnezijuma i utvrđeno je da ovog minerala u našoj zemlji ima dovoljno samo u vodama zlatiborskog kraja i u Raškom okrugu. Situacija, upozoravaju stručnjaci, skoro neće biti bolja, jer posledice agrotehničkih mera koje su dovele do deficita mnogih vitalnih elemenata iz prirode ne mogu brzo i lako da se isprave.

Pokušajem da se u plastenicima i staklenicima uzgoje zdravije namirnice postignuta je bolja zaštita od štetnih materija koje stižu iz atmosfere, ali nije poboljšan mineraloški sastav. U zatvorenom prostoru ograničava se i uticaj klimatskih faktora koji su karakteristični za svako područje.

- Tako uzgojena hrana nije izložena direktnom uticaju sunca - upozorava profesor dr Tomislav Jovanović, balneolog, profesor Katedre za fiziologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. - Gubi se geografsko poreklo namirnica, a sva hrana koja se gaji u veštačkim uslovima je ista. Sa druge strane, proizvođači kažu da se u uslovima staklenika ne primenjuju agrotehničke mere, hrana je organski proizvedena, i ako je to tačno, to je veoma dobro.

* Zbog čega je, sa aspekta zdravlja potrošača, važno da se agrotehničke mere uz primenu dokazano toksičnih preparata što manje primenjuju?

- One utiču na sastav zemljišta, ali i na mineraloški sastav hrane i vode. Već je utvrđeno da više od polovine stanovništva ne unosi hranom i vodom dovoljno magnezijuma. Problem predstavlja i nedovoljan unos selena, snažnog antioksidansa koji utiče na normalno funckionisanje ćelija, pogotovo onih koje se dele. Sve manje se unose i elementi koji pomažu metaboličke funckije ćelija, prvenstveno cink i bakar. Na našim prostorima se još ne spominje deficit silicijum-dioksida, ali u balneološkim ispitivanjima to je sve češća tema. Njegove fiziološke uloge su primarno u programima usporavanja starenje, prevenciju nastanka Alchajmerove bolesti, jer deluje na produženje životnog veka i vitalnosti ćelije, a uz magnezijum regeneriše i obezbeđuje njihovo funkcionisanje.

* Šta se dešava u orgnizmu kada imamo manje ovih elemenata?

- Najdalje se otišlo u istraživanjima deficita jona magnezijuma. On je i značajniji od drugih elemenata jer u velikoj meri utiče na funkciju i sazrevanje eritrocita, crvenih krvnih zrnaca i omogućava ili olakšava vezivanje insulina, i time poboljšava efekte terapije kod dijabetičara. Zapravo, magnezijum je odgovoran za oko 350 enzimskih rekacija u svakoj ćeliji, koje se remete ako ga nemamo dovoljno.

* Koja je optimalna količina magnezijuma u organizmu?

- Oko 30 mg na kilogram telesne mase. Smešten je uglavnom u koštanom, mišićnom i nervnom tkivu, jer je tamo i najpotrebniji za funkciju ćelija nervnog sistema, srčanog i skeletnih mišića i glatkih mišića krvnih sudova. * Koji simptomi ukazuju na njegov nedostatak?

- Deficit magnezijuma dovodi do promene razdražljivosti nervnog sistema, javiće se psihomotorni nemir, nervoza, hronični umor, tremor. U radu srca doći će do poremećaja ritma i produžene faze relaksacije srca, što je pokazatelj da u srčanim ćelijama ima više slobodnog kalcijuma nego što je potrebno, a on usporava fazu relaksacije srčanog mišića. U glatkim mišićima krvnih sudova postojaće češći i intenzivniji spazam, a sa njim i povećani otpor u kretanju krvi. Tada srce mora brže da radi, što dovodi do porasta pritiska i pojave hipertenzije. Magnezijum, takođe, potpomaže rast i razvoj organizma, utiče na fertilizaciju, ali i na životni vek ćelije i na proces usporavanja starenja.

Koliko bi svakoga dana trebalo da unesemo magnezijuma u organizam?

- Dnevne potrebe su određene životnom dobi, polom, fizičkom aktivnošću, ali prosečno od 350 do 400 mg.

* Znači li to da treba nadoknađivati ovaj mineral?

- Mora se dobro proceniti magnezijumski status, što je problem svuda u svetu. Naime, magnezijum je glavni ćelijski dvovalentni jon, on je fiziološki unutar ćelije, a mi ga određujemo u krvnoj plazimi ili serumu, dakle vanćelijski. Veoma retko se u krvi otkrije hipomagnezijemija, jer u orgnizmu postoji dobar mehanizam regulacije svih elemenata. Ali, ako postoje simtomi deficita magnezijuma, bez organskog uzroka, laboratorijske analize pokazuju da je nivo magnezijuma na donjoj granici tolerancije, a nivo kalcijuma iznad srednje granice toleranice. To može da bude indirektni pokazatelj hipomagnezijemiskog statusa u organizmu. * Na koji način treba uzimati suplemente magnezijuma?

- To može da se radi na dva načina: farmakopreparatima, ili uzimanjem vode bogate magnezijumom. U oba slučaja mora da se vodi računa u kom je obliku magnezijum. Ako je hidrokarbonat ili hidrohlorid, on brzo prolazi enteralnu barijeru u tankom crevu, olakšano ulazi u krvotok i dolazi do svake ćelije. Magnezijum-sulfat teško prolazi iz tankog creva u krv, i uglavnom ima povoljne efekte u gastrointestinalnom traktu gde pospešuje motoriku creva i otklanja probleme opstipacije.

* Šta je efikasnije: voda ili farmakopreparati magnezijuma?

- Mnogima je komfornije da rastvore dnevnu dozu u čaši vode i tako umire savest, ali je fiziološki unositi postepeno, tokom čitavog dana. Tableta ne može da se podeli na 50 delova, i da se sa svakom čašom vode uzme pomalo. A kada popijemo punu dozu u jednoj čaši vode, dolazi do naglog skok magnezijuma, organizem se brani od hipermagnezijemije, ubrzano ga eliminiše kroz bubrege i organizam vrlo brzo ponovo ulazi u stanje hipomagnezijemije. Kada pijemo vodu koja je bogata magnezijumom čitavog dana uzimamo kontinuirano umerene doze, i na taj način omogućavamo da se popune sve ćelije koje imaju deficit.

* Da li na isti način mogu da se uzimaju suplementi i drugih elemenata koji nam nedostaju u organizmu?

- Treba biti oprezan sa uzimanjem suplemenata selena, cinka i bakra, jer se višak ovih elemenata mnogo teže izbacuje iz organizma. Sa druge strane, prisustvo velikih doza može da ošteti niz vitalnih organa: jetre kada se radi o bakru i cinku, a selen funckiju srca. Zato je važno da se uradi njihov status u krvi, a zatim da se svako posavetuje sa lekarom. Ni u kom slučaju ih ne treba uzimati prekomerno, jer se najbolji efekat zapravo postiže kontinuiranim uzimanjem preporučene doze. Ove preparate ne bi trebalo da uzimaju deca mlađa od 18 godina.,

Izvor: Novosti.rs

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

19 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusi uzvratili Trampu

Portparol Kremlja Dimitrij Peskov izjavio je da američki dolar počinje da gubi na privlačnosti nakon što je novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp upozorio da će uvesti carine od 100 odsto na svu robu iz zemalja BRIKS-a ako zamene američku valutu u trgovini.

13:50

2.12.2024.

1 d

Podeli: