Prodaja duvanskih proizvoda trebalo bi da se u potpunosti zabrani u narednih 25 godina. Stručnjaci tvrde da se do kraja veka može sprečiti milijardu smrtnih slučajeva izazvanih pušačkim bolestima, ukoliko se akcije preduzmu odmah.
Međutim, svetska kampanja imaće efekta samo ako se uključe sve vlade i predstave svi jasni dokazi koji govore o štetnosti pušenja, upozoravaju eksperti.
Profesori Robert Biglhol i Rut Bonita sa Univerziteta u Oklandu pozvali su Ujedinjene nacije na zajedničku borbu protiv duvana.
Oni upozoravaju da se uprkos smanjenju broja pušača u razvijenim zemljama, očekuje porast upotrebe u nekim državama u narednoj deceniji, uglavnom u Africi i Bliskom istoku.
Uz rast svetske populacije, do 2025. biće više od milijardu pušača na svetu, ukoliko se ne preduzmu hitne akcije.
Profesori su objavili niz članaka u stručnom medicinskom časopisu Lancet, a poziv će uputiti i na Svetskoj konferenciji o duvanu i zdravlju koja će se održati u Abu Dabiju.
“Vreme je da svet shvati koliko je neprihvatljiva šteta koju čini duvanska industrija i da nađe način da zabrani prodaju duvanskih proizvoda”, kaže profesor Biglhol.
“Svet u kom je duvan daleko od očiju i srca i potpuno van mode, mogao bi biti dostupanza manje od tri decenije od sad, ali samo uz punu posvećenost vlada, međunarodnih agencija, poput UN i SZO i civilnog društva”.
On upozorava da je pad potražnje za duvanom u bogatijim zemljama doveo do toga da se proizvođači duvana okrenu siromašnijim državama.
Profesor Ana Gilmur sa Univerziteta Bat kaže: “Marketing duvanskih kompanija namerno je usmeren na žene i mlade ljude. Industrija se i dalje meša u napore država da primene značajnije zakone za ograničenje upotrebe duvanskih proizvoda”.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 96
Pogledaj komentare