Iako je efikasnost matičnih ćelija u lečenju niza bolesti odavno dokazana, u Srbiji se deponuje svega 3,5 do četiri odsto uzoraka matičnih ćelija iz krvi pupčanika od sve novorođene dece.
S druge strane, u mnogim zemljama Evrope, taj procenat iznosi 10 odsto, dok u Srbiji samo GAK "Narodni front" može da se uklopi u tu statistiku.
Istini za volju, Srbija nema javnu banku matičnih ćelija čija se izgradnja najavljuje već godinama. Jedina opcija onima koji žele da sačuvaju matične ćelije svoje dece je da uzorke krvi pupčanika povere nekoj od privatnih banaka, kojih u Evropi ima mnogo, a veliki broj ima predstavništva i u Srbiji.
Zašto neki ljudi ostavljaju matične ćelije na čuvanje?
Matične ćelije su ćelije univerzalnog tipa koje su sposobne za neprestano samoobnavljanje i imaju moć da stvaraju specijalne ćelijske linije.
Naučnici su to svojstvo matičnih ćelija otkrili još šezdesetih godina prošlog veka i zaključili da bi se zbog toga mogle koristiti u lečenju mnogih bolesti.
Prva transplantacija matičnih ćelija iz krvi pupčanika, obavljena je 1988. u Francuskoj, kada je petogodišnji dečak oboleo od Fankonijeve anemije lečen matičnim ćelijama svoje sestre.
Sve do 1998. matične ćelije mogle su se koristiti za lečenje svega nekoliko bolesti, ali je razvojem grane regenerativne medicine taj broj porastao na više od 80.
"U proteklih dvadeset godina više od 30.000 transplantacija matičnih ćelija je pomoglo u tretmanu različitih bolesti, a više od 30 procenata od ukupnih broja transplantacija je iz krvi pupčane vrpce. Danas matične ćelije imaju ulogu u borbi protiv više od 80 različitih oboljenja”, kaže je dr Ištvan Balog, mikrobiolog i direktor Krio Instituta.
Matične ćelije pokazale su najviše uspeha u lečenju auktne limfatične leukemije i akutne mijeloblastične leukemije, kao i aplastične anemije.
Međutim, rezultati su postignuti i u izlečenju drugih malignih oboljenja, poput limfoma i brojnih poremećaja imunološkog sistema.
U fazi kliničkih ispitivanja na ljudima su i lečenje lupusa, dijabetesa tipa 1, cerebralne paralize, raka dojke, multiple skleroze...
Osim toga, poslednjih godina naučnici nalaze sve različitije načine primene matičnih ćelija, njihove modifikacije, a čak i metode njihovog razvijanja.
Tako su pronađeni načini da se stvore matične ćelije od, recimo, ćelija kože i zatim primene u lečenju.
Ipak, sve takve tehnike i dalje se obavljaju samo na nivou kliničkih ispitivanja i nezahvalno je prognozirati kada će biti oblik rutinskog lečenja, kaže dr Balog.
Za sada se, dakle, za lečenje koriste takozvane adultne matične ćelije koje se mogu naći u krvi pupčanika, tkivu pupčane vrpce, koštanoj srži, jetri, posteljici i drugim organima.
Ipak, one veoma brzo gube svoju vitalnost, zbog čega se moraju skladištiti u posebnim uslovima.
U bankama matičnih ćelija, one se čuvaju u gasovitoj fazi tečnog azota, na temperaturi od -150 do -190 stepeni Celzijusa.
U slučaju potrebe za transplantacijom, iz javnih banaka matičnih ćelija u svetu, traže se uzorci kompatibilni organizmu pacijenta, jer u suprotnom može doći do odbacivanja tuđih matičnih ćelija kao stranog tela.
U slučaju da osoba deponuje svoje matične ćelije u nekoj od privatnih banaka, ona u roku od 24 sata od podnesenog zahteva može dobiti svoje uzorke. Isto važi i za slučaj da su matične ćelije potrebne nekom od najbližih srodnika deponenta.
"Upravo u tome leži najveća prednost privatnog bankiranja matičnih ćelija", objašnjava dr Nebojša Zečević, ginekolog i akušer GAK "Narodni front" i konsultant KriOvum banke matičnih ćelija.
Kad ćemo dobiti Centar za matične ćelije?
"Tada pacijent dobija sopstvene matične ćelije, čime se uklanja mogućnost njihovog odbacivanja od strane tela, a one su na raspolaganju i u slučaju da su potrebne njegovim najbližim srodnicima. Kada se traži podudaran uzorak u slučaju javnog bankiranja, obično se mora čekati i po više meseci, dok se u ovom slučaju, uzorak dostavlja u kliniku u kojoj se obavlja transplantacija u roku od 24 sata".
Ako biste želeli da na porođaju sačuvate matične ćelije pupčanika vaše bebe, to vas može koštati od 1.500 do 1.800 evra za čuvanje u trajanju od 20 godina.
Marija Zečević, direktor predstavništva KriOvum banke u Srbiji, objašnjava da je u određenim slučajevima, u tu cenu uključena i sama transplantacija.
"Ukoliko naš stručni tim proceni da je to opravdano, transplantacija matičnih ćelija može se obaviti o našem trošku u Srbiji, Mađarskoj ili Poljskoj, ukoliko cena ne prelazi iznos od 100.000 evra", objašnjava Zečević.
Ograničenje u ovom slučaju predstavlja činjenica da se skladišta uzoraka matičnih ćelija prikupljenih u Srbiji uglavnom nalaze u drugim zemljama Evrope.
Tako na primer, u Srbiji nije je moguće uzeti uzorak tkiva pupčanika iz kog se dobijaju matične ćelije potrebne za stvaranje ćelija koštanog tkiva i ćelija hrskavice koje su se pokazale uspešnim u lečenju brojnih oboljenja i regeneraciji povređenih delova tela, jer Ministarstvo zdravlja još nije zakonom uredilo ovu oblast.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Srbiju je zahvatilo otopljenje. I dok je u nedelju ujutro mereno -26 stepeni u mestu Karajukića Bunara kod Sjenice, već juče temperatura u tom gradu je bila 8 stepeni, a u Novom Sadu čak 17 stepeni.
Zaposleni u apotekama širom Holandije stupili su danas u dvodnevni štrajk na poziv sindikata FNV i CVN, tražeći retroaktivno i buduće povećanje plata nakon što su propali pregovori o novom kolektivnom ugovoru.
Povodom izjave novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa o preimenovanju Meksičkog zaliva u "Američki zaliv", predsednica Meksika Klaudija Šejnbaum istakla je danas da je "Meksički zaliv" međunarodno priznat naziv i da Tramp "živi u prošlosti".
Grad Kragujevac će preduzeti hitne mere kako bi pomogao Sportskom konjičkom udruženju "Pastuv" nakon tragedije na hipodromu "Stanovljansko polje", gde je pet konja uginulo usled sumnje na trovanje hranom.
Povodom izjave novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa o preimenovanju Meksičkog zaliva u "Američki zaliv", predsednica Meksika Klaudija Šejnbaum istakla je danas da je "Meksički zaliv" međunarodno priznat naziv i da Tramp "živi u prošlosti".
Sjedinjene Američke Države trenutno nemaju planove za povećanje svoje vojne prisutnosti na Grenlandu, izjavio je portparol američke ambasade u Kopenhagenu.
Najmanje pet osoba poginulo je u požarima koji su zahvatili delove Los Anđelesa i susedni okrug Ventura, zbog čega je evakuisano više od 130.000 ljudi.
Bivši predsednik Češke Miloš Zeman ocenio je danas da novoizabrani američki predsednik Donald Tramp kao autoritarni lider sa biznis stilom u politici, može da donese Ukrajini mir tako što će ucenjivati i Kijev i Moskvu.
Srpska glumica Nina Seničar, koja već dugo sa suprugom i dvoje dece živi u eltinom delu Los Anđelesa, objavila je video snimak vatrene stihije koja guta sve pred sobom.
Bivša voditeljka Sandra Drašković, poznatija kao Sani Armani, trenutno se nalazi u Los Anđelesu i primorana je bila da se evakuiše na sigurno zbog požara koji je nedavno buknuo na Holivud Hilsu.
Zapadni stručnjaci su javno pozvali Kinu da bude transparentnija u vezi sa epidemijom virusa koja je preplavila njene bolnice - pošto podaci pokazuju da virus raste u SAD.
Stručnjaci upozoravaju ljude sa osetljivim stomakom da izbegavaju podgrevanje božićnih ostataka hrane tokom praznične sezone, zbog potencijalno ozbiljnih zdravstvenih rizika.
Fridrajhova ataksija je nasledna, retka ali veoma progresivna bolest, koja oštećuje nervni sistem, ali i druge organe kao što su skeletni sistem, srce i pankreas.
Pet godina nakon korone u Kini raste broj slučajeva bolesti nalik gripu, a s obzirom na to šta se desilo poslednji put kad je neki virus harao Kinom, ova vest izazvala je paniku širom sveta.
Notni listovi Ludviga van Betovena stari 200 godina stigli su u Bon. Zapise je prethodno dobila nazad jedna jevrejska porodica. Poznavaoci kažu da je reč o pravom blagu.
Na konkurs za nagradu "Beogradski pobednik“ za najbolji roman objavljen u 2024. pristiglo je 130 naslova, od kojih se 28 našlo u širem izboru žirija, saopštila je danas Biblioteka grada Beograda.
Ovog vikenda ozvaničene su one spekulacije o kojima bruje mediji proteklih dana! Nikola ”NiKo” Kovač i trio iz HEROIC-a potpisali su za Falcons, gde će se udružiti sa Emilom ”Magisk” Reifom!
At least 13 people were killed and at least 18 were injured in a Russian attack on an industrial facility in the Ukrainian city of Zaporozhye, Ukrainian news agency Ukrinform reports.
The Consulate General of Poland in St. Petersburg was closed after Russia withdrew its consent to the work of the Polish representative office, the Ministry of Foreign Affairs of Poland announced today.
On January 11, the national airline Air Serbia will establish direct flights between Belgrade and Shanghai (Shanghai Pudong Airport - PVG) in the People's Republic of China.
According to the recent writing of portal B92.net, some Serbian actors, spearheaded by Dragan Bjelogrlić, predominantly under threats, concluded their performances in the final days of the year by displaying anti-Semitic and fascist symbols.
The Republic Hydrometeorological Institute of Serbia published the latest warning and stated that in the next two hours fog is expected in some localities.
Opšti sud EU, prvi put, presudio je da Evropska komisija mora da plati odštetu jednom nemačkom državljaninu zbog nepoštovanja sopstvenih propisa o zaštiti podataka.
Tinejdžeri iz provincije Hebej, identifikovani samo po prezimenima Zang i Li, imali su 13 godina kada su se dogovorili da ubiju njihovog druga Vanga i podele njegov novac.
Komentari 15
Pogledaj komentare