Četvrtak, 18.07.2013.

16:00

LE: Goleada BiH, strelci i Srbi

U četvrtak je odigrano 39 utakmica druge runde kvalifikacija za Ligu Evrope, postignuto je 112 golova, a viđeno je nekoliko iznenađenja.

Izvor: A. Kovačević

Autor:A. Kovačević

Moglo bi se reći da su posao već završili Hapoel, Slask, Rijeka, Anortozis, Petrolul i Standard. Među strelcima bili su i Srbi Vojo Ubiparip, Lazar Damjanović i Bojan Popović.

Ekipe iz Bosne i Hercegovine, Sarajevo i Široki Brijeg, doneli su u dva meča 10 golova, a razočarali su Olborg, Liberec, Rozenborg i Sparta Prag.

Treba istaći pobedu Rijeke nad Prestatinom 5:0, Slaska nad Rudarom od 4:0, te Hapoela od 4:1 nad Beroom u Bugarskoj. Trijumfe Dile Gori nad Olborgom, Anortozisa nad Jevleom i Petrolula nad Vikungurom od po 3:0. Slavlje Leha u Finskoj i Standarda na Islandu sa po 3:1.

Ubiparip je postigao prvi gol u pobedi Leha nad Honkom, Damjanović je dao nadu Dinamu iz Minska golom protiv Lokomotive Zagreb (1:2), dok je Pavlović prvo postigao autogol, a onda ga poništio golom protiv Sarajeva za albanski Kukesi.

Igrač dana bio je Hrvat Leon Benko koji je postigao het-trik za Rijeku. Po dva gola postigli su M. Gorelišvili iz Dile Gori, O. Damari iz Hapoela, Garsija za Anortozis, G. Grozav za Petrolul, I. Sidibe za Debrecin, D. Lafata za Spartu,El Rafik za Diferdanž, te M. Paišao za Slask.

Liga Evrope, 2. kolo kvalifikacija:
Irtiš (Kaz) – Široki Brijeg (BiH) 3:2 (2:0)
Šomko 14, Jurin 41, Sujumbajev 86 Kordić 56, Šilić 64
Dila Gori (Gru) – Olborg (Dan) 3:0 (0:0)
Modebadze 61, Gorekišvili 68, 90
Ventspils (Let) – Ženes Eš (Luk) 1:0 (1:0)
Beniču 10ag
Mladost Podgorica (CG) – Senica (Slo) 2:2 (0:1)
Knežević 54p, Taku 85 Kalabiška 34, Dijarasuba 76
Dinamo Minsk (Bel) – Lokomotiva Zagreb (Hrv) 1:2 (0:2)
Veselinović 63 Situm 11, Mišić 41
Honka (Fin) – Leh Poznanj (Polj) 1:3 (1:1)
Vasara 16 Ubiparip 11, Teodorčik 53, Kaminski 71
Karabah (Aze) – Pjast (Polj) 2:1 (1:1)
Ričard 40, Rejnaldo 83 Robak 19
Šahtjor Soligorsk (Bel) – Milsami Orhei (Mol) 1:1 (1:0)
Sitko 16 – Leuca 56
Beroe (Bug) – Hepoel Tel Aviv (Izr) 1:4 (1:2)
Garsija 12p, 33, Kolauti 84
Černomorec (Ukr) – Dačija (Mol) 1:0 (0:0)
Gaj 46
Hod (Nor) – Aktobe (Kaz) 1:0 (1:0)
Standal 28
Makabi Haifa (Izr) – Hazar (Aze) 2:0 (1:0)
Ezra 37, Turgeman 55
Malme (Šve) – Hibernijan (Ško) (2:0)
Hamad 11, Erikson 13
Petrolul (Rum) – Vikingur (FO) 3:0 (1:0)
De Lukas 26, Grozav 49, 68
Rozenborg (Nor) – Sent Džonston (Ško) (0:1)
Meklin 19
Stromsgodset (Nor) – Debrecin (Mađ) 2:2 (0:1)
Horn 53, 90 Sidibe 36, 55p
Trumse (Nor) – Inter Baku (Aze) 2:0 (1:0)
Ondrašek 44, Andersen 62
Diferdanž (Luk) – Utreht (Hol) 2:1 (1:1)
Biinski 47, Leliuga 66
Sparta Prag (Češ) – Haken (Šve) 2:2 (1:0)
Lafata 33, 66 Mohamed 69, Makondele 77
Ksanti (Grč) – Linfild (SI) 0:1 (0:1)
Burns 25
Crvena zvezda (Srb) – IBV Vestmaneja (Isl) 2:0 (1:0)
Pečnik 12, Mijailović 76
Astra Đurđu (Rum) – Omonija (Kip) 1:1 (1:0)
Bukari 8 – Paulo 66
Hajduk (Hrv) – Turnovo (Mak) 2:1 (1:1)
Bencun 8, Maloča 79 – Blaževski 45p
Trabzonspor (Tur) – Deri Siti (Irs) 4:2 (3:2)
Merježevski 10, Paulo 16, Moloj 39ag, Kačar 52 – Mekdejd 24, Kavano 32
Vojvodina (Srb) – Honved (Mađ) 2:0 (1:0)
Trajković 19, Vranješ 7'p
Olimpija Ljubljana (Slo) – Žilina (Slo) 3:1 (2:0)
Sporar 19, Đurković 26, Ivelja 90+ – Skvarka 82
Slask (Polj) – Rudar Pljevlja (CG) 4:0 (2:0)
Paišao 5, 9, Sobota 56, Plaku 70
Rijeka (Hrv) – Prestatin Taun (Vel) 5:0
Benko 19, 24, 59, Jugović 67, Zlomislić 85
Rejkjavik (Isl) – Standard (Bel) 1:3 (1:1)

22:50 'Petarda' Rijeke, goleada u Trabzonu

Hrvati su dobro prošli u četvrtak, Hajduk je donekle razočarao sa samo 2:1 protiv Turnova, dok je Rijeka deklasirala Prestatin 5:0. Het-trik ostvario je Leon Benko.

Linfild je pomalo neočekivano ostvario minimalnu pobedu u Grčkoj kad Ksantijem, dok je Omonija izvukla 1:1 u Rumuniji protiv Astre. Šest golova bilo je u pobedi Trabzona nad Deri Sitijem sa 4:2, dok je Slask bio ubedljiv nad Rudarom iz Pljevalja sa 4:0.

Posao je skoro odradio Standard Lijež sa 3:1 protiv Rejkjavika na Islandu. Veče je bilo i relativno uspešno za srpske klubove. Zvezda i Vojvodina su slavili sa po 2:0, dok je Jagodina namučila Rubin.

22:00 Razočarali Utreht, Sparta, a Sarajevo prati zemljake

Jedno od iznenađenja dana je i poraz Utrehta u Luksemburgu. Holanđani su poveli već u drugom minutu golom Mulenge, ali je Er Rafik do 60. minuta preokrenuo za neočekivan trijumf Diferdanža.

Razočarala je i praška Sparta koja je ispustila dva gola prednosti protiv Hakena. Lafata je doneo veliku prednost Česima, da bi za samo deset minuta Mohamed i Makondele izborili Šveđanima remi pred revanš.

Sarajevo je nastavilo tradiciju timova iz Bosne i Hercegovine sa mnogo golova. Posle Željezničara (4:3 u LŠ) i Širokog Brijega (3:2), i "bordo" tim je poražen, bilo je 3:2 za Kukesi u Albaniji posle dva preokreta. Albanci su poveli preko Hodže u 24, Lazar Popović autogolom i Hurdić su preokrenuli, da bi se potom Popović iskupio izjednačenjem, a Alimučaj doneo pobedu domaćinu.

Sigurne pobede od po 2:0 na svojim terenima ostvarili su Tun i Žalgiris. Švajcarci su dobili Čihuru iz Gruzije golovima Sanogoa i Širincija u prvoj poluvremenu, dok su Litvanci preko Bilinskija i Leliuge u drugom delu slomili jermenski Pjunik.

20:50 Skandinavci 3-2-3

Skandinavci su imali interesantno veče. Ostvarili su tri pobede, doživeli isto toliko poraza i imali dva remija.

Najbolji su bili Malme i Trumse. Švedski tim je golovima Hamada i Eriksona u prvih 13 minuta savladao škotski Hibernijan, dok su Ondrašek i Anderson doneli 2:0 i Norvežanima pred revanš sa Interom u Bakuu. Čast Vikinga spasao je i Standal, koji je doneo pobedu Hodu nad Aktobeom.

Stromgodset je u 90. minutu izborio 2:2 sa mađarskim Debrecenom. Sidibe je dva puta donosio prednost gostima, Horn je izjednačio na 1:1, da bi Kovač u 93. minutu pogodio za 2:2. Nerešeno je igrao i Geteborg, bez golova sa Trenčinom.

Neuspešni su bili Jevle, Vikingur i veliki Rozenborg. Nekada redovni učesnik Lige šampiona poražen je u Trondhajmu od škotskog Sent Džonsona, golom Rajta u uvodnim minutima meča. Od Evrope su se verovatno već oprostili švedski Jevle i Vikingur sa Farskih ostrva.

Kiparski Anortozis je golovima dvostrukog strelca Garsije i Kolautija razbio Šveđane, kao i Petrolul Farane golovima De Lukasa i takođe dvostrukog strelca Grozava.

Po 2:0 na svom terenu stekli su Černomorec i Makabi. Ukrajinci su savladali moldavsku Dačiju golovima Gaja i Antonova u četvrtom minutu nadoknade vremena, a Izraelci preko Ezre i Turgemana savladali su Hazar Lenkoran iz Azerbejdžana.

20:20 Hapoel završio posao, kiks Libereca

Hapoel Tel Aviv već može da razmišlja o sledećoj rundi kvalifikacija. Izraelski tim je sa 4:1 slavio protiv Beroa u Bugarskoj. Već posle deset minuta bilo je 0:2. Prvo je Brazilac Saša iskoristio grešku golmana rivala i sa 35 metara zatresao mrežu, da bi ubrzo Damari postigao i drugi gol.

Kada je 15 minuta kasnije Hristov smanjio izgledalo je da će se Bugari možda vratiti u meč, ali to se nije dogodilo. Hapoel je odigrao sjajno u nastavku, do 60. minuta postigao još dva gola, preko Damarija i Šehtera, i verovatno rešio dvomeč.

Neočekivan poraz doživeo je Liberec. Češki tim povelo je već u osmom minutu u Rigi autogolom Gribauskasa, ali je Skonto u nastavku preokrenuo. Dobru igru u odbrani nagradio je golovima Sabale i Karasauskasa za neočekivanih 2:1 za tim iz Letonije.

Predstavniku Bosne i Hercegovine Zrinjskom biće teško da prođe u sledeću fazu. Mostarski tim igrao je 1:1 sa Botevom kod kuće. Poveli su Hervegovci u 21. minutu golom Denija Simeunovića, da bi krajem poluvremena oba tima ostala bez po jednog igrča zbog isključenja Stojkića i Domovcijskija. To su bolje iskoristili gosti koji su u trećem minutu nastavka izjednačili preko Korcorga pred revanš u Plovdivu.

19:50 Srbi strelci za Poljake i Beloruse

Zagrebačka Lokomotiva ostvarila je veliku pobedu u Belorusiji. Slavila je sa 2:1 protiv Dinama i stekla ogromnu prednost pred revanš. Zagrepčani su već u prvom poluvremenu razbili rivala, poveli su u 11. minutu golom Šituma, da bi krajem poluvremena Mišić duplirao prednost. Naš Lazar Veselinović je pola sata pre kraja smanjio prednost gostiju, ali nakon isključenja Simovića u 73. minutu, bilo je jasno da će Lokomotiva steći prednost pred revanš.

Ubedljiv trijumf u gostima ostvario je Leh, koji je sa 3:1 slavio u Finskoj. Srpski napadač Vojo Ubiparip je već u 11. minutu doneo prednost Poljacima, da bi posle greške jednog defanzivca Vasara izjednačio. Ipak, u nastavku meča Leh je potvrdio kvalitet, Teodorčik i Kaminski su u prvoj polovini perioda doneli lepu prednost timu iz Poznanja.

Pobedu posle preokreta ostvario je Karabah iz Azerbejdžana, koji je sa 2:1 savladao Pjast iz Poljske. Gosti su rano poveli, u 19. minutu Robak je pogodio mrežu, ali su Brazilci doneli pobedu domaćinu. Krajem prvog poluvremena izjednačio je Ričard Almeida, a meč rešio Rejnaldo sedam minuta pre kraja.

19:20 Japanac junak Podgorice

Ventspils je očekivano slavio protiv Ženesa (Mladost) iz Luksemburga, ali neočekivano sa tek 1:0. Jedini gol postigao je već u desetom minutu igrač gostiju Kalid Beniču.

A druga Mladost, podgorička, izborila je 2:2 sa Senicom u prestonici Crne Gore. Vicešampion Slovačke dva puta je vodio Pod Goricom, ali je Išihara Taku pet minuta pre kraja doneo remi domaćem timu.

Senica je do prednosti stigla u 34. minutu, kada je grešku golmana Vujadinovića iskoristio Jan Klabiška. Međutim, domaćin se vraća u igru početkom drugog dela utakmice, a Ivan Knežević je izjednačio iz penala.

Petnaest minuta pre kraja izgledalo je da će Senica ipak sa prednošću na revanš u Slovačku, jer je Lamine Dijarasuba vratio prednost. Međutim, Japanac Taku je odbradovao Crnogorce.

17:50 Široki pao u finišu, Dancima ne prija Gruzija

Klubovi iz Bosne i Hercegovine nastavili su da donose golove kladioničarima. Nakon što je pre dva dana Željezničar izgubio igrao 7+ u Češkoj, Široki Brijeg je u sredu igrao 5+ u Kazahstanu, takođe uz poraz. Domaći Irtiš, za koji igraju dvojica srpskih internacionalaca, golman Nemanja Džodžo i vezni igrač Predrag Govedarica, umalo su ispustili dva gola prednosti, da bi na kraju slavili 3:2 pogotkom pet minuta pre kraja.

U prvom poluvremenu igralo se izuzetno otvoreno, obe ekipe su pretile po desetak puta, ali su samo domaćini bili efektni. Već u 14. minutu Dmitri Šomko je doneo prednost Irtišu, da bi prednost ekipe iz pavlodara duplirao Igor Jurin krajem poluvremena. Ipak, gosti sve vraćaju u egal u nastavku. Nastavili su da igraju u svom ritmu, a proradio je i napad. Prvo je Krešimir Kordić smanjio, da bi u 64. minutu kapiten Dalibor Šilić i izjednačio rezultat. Međutim, poslednji kvartal meča pripao je domaćinu koji je na kraju ipak stigao do pobede, golom Sujumbajeva pet minuta pre kraja.

Dila Gori nastavlja da 'maltretira' danske klubove. Prošle sezone je sve šokirala sa dvostrukom pobedom nad Orhusom, a ovog četvrtka je pregazila Olborg 3:0. Nakon sat vremena velike borbe Danci su se predali i pali na kolena. Prvo Irakli Modebadze donosi prednost Dili Gori u 61. minutu, a samo sedam minuta kasnije Mihail Gorelišvili je duplirao vođstvo. Danci pariraju domaćinu po broju prilika, ali im je očajna realizacija. To se dodatno osvetilo Olborgu koji je na kraju iz Gruzije otišao sa tri gola zaostatka, nakon što je Gorelišvili još jednom zatresao mrežu.