Njujork, Berlin, London, Tokio i Pariz zauzimaju vrh liste vodećih umetničkih centara u svetu koju su sastavili naučnici sa Univerziteta u Amsterdamu Robert Klosterman i Monika Skorska. Oni su se u svojoj studiji pozabavili i pitanjem koliko se ta lista podudara sa najmoćnijim finansijkim centrima i kakva je danas veza između novca i umetnosti.
Istraživače je zanimalo da li i u vreme sve veće globalizacije još postoji ona plodonosna simbioza novca i kulture kakva je postojala u stara vremena u bankarskim i trgovačkim centrima kakvi su bili Firenca, Đenova, Amsterdam ili London. Tema je, smatraju autori studije, zanimljiva i zato što se sve češćhe govori i o tome da gradovi koji su novi akteri na finansijskom i privrednom planu, kao Šangaj, Singapur ili Dubai, igraju sve veću ulogu i u svetu umetnosti i kulture.
No, već površan pogled na rang liste 36 vodećih finasijskih i kulturnih metropola pokazuje da privredna moć i kulturni renome nisu uvek koncentrisani na istom mestu. Jer, od 10 vodechih finansijskih centara, samo se četiri našlo na prvih deset mesta najuticajnijih globalnih kulturnih središta: Njujork, London, Tokio i San Francisko.
London, koji je na prvom mestu finansijskih centara, nalazi se na trećem mestu liste najuticajnijih kulturnih metropola. Samo 16 vodećih kulturnih metropola nalazi se na listi 36 vodećih finansijskih centara - jasan signal da finansijski i kulturni uticaj ne idu uvek zajedno.
Na listi značajnih kulturnih centara nalaze se finansijki ne mnogo uticajni gradovi Los Anđeles, Barselona i Hamburg a Berlina uopšte nema među 77 gradova na Globalnom indeksu finansijskih centara koji svake godine pravi londonska Z/Yen grupa.
Berlin, kako se navodi u studiji holandskih naučnika, kulturni ugled i uticaj ima zahvaljujući činjenici da godišnje organizuje 87 renomiranih međunarodnih umetničkih i kulturnih manifestacija, da svake nedelje nudi 1.000 događaja u oblasti likovnih i oko 500 u oblasti scenskih umetnosti. To je u apsolutnim brojkama manje od onoga što nudi Njujork ili druge metropole, ali u odnosu na broj stanovnika, kojih je u Berlinu nešto preko 3,5 miliona, daleko više.
Holandski naučnici su imali četitri ključna kriterijuma u sastavljanju liste: broj manifestacija u oblasti likovnih umetnosti, dramskih, muzičkih i plesnih manifestacija, te broj lokalnih i međunarodnih kulturnih događaja. Na listi 36 globalnih svetskih centara premoć i dalje ima Evropa sa 24 grada. Na listi je samo pet američkih gradova - Njujork, Los Anđeles, San Francisko, Majami i Santa Monika, dok su se moćni finansijski centri Boston, Čikago ili Vašington pokazali kao kulturne provincije.
Zaključak naučnika je da, iako ima određenih preklapanja na listama kulturnih i finansijskih centara, ona nisu dovoljna za konstataciju da svet finansija oblikuje svet umetnosti.
Muzej moderne umetnosti u Njujorku (hibino/wikimedia commons)
Jedan finansijski centar nije neminovno i kulturno središte; svakako, ima određenih faktora koji su ključni za obe sfere, recimo broj gradske populacije ili ukupna ekonomska situacija. Međutim, to nije dovoljan dokaz da finansijska akivnost može da podstakne umetničku aktivnost jednog grada, naročito ako se uzme u obzir da neki jaki finansijski centri - Hong Kong, Singapur ili Šangaj - nisu na radaru globalnih umetničkih centara. I obratno - neki od umetnički najuzbudljiijih gradova poput Berlina, Beča ii Los Anđelesa, vođeni su faktorima koji nisu direktno povezani sa finansijama.
Jasno je da umetnički uticaj ne proiziliazi samo od stepena ekonomske razvijenosti jednog grada i da bogatstvo ne može kupiti njegov kulturni duh.
Finansijski centri
1. London 2. Njujork 3. Hong Kong 4. Singapur 5. Šangaj 6. Tokio 7. Čikago 8. Cirih 9. San Francisko 10. Toronto 11. Seul 12. Boston 13. Ženeva 14. Vašington 15. Sidnej 16. Frankfurt 17. Vankuver 18. Melburn 19. Peking 20. Montreal 21. Džerzi 22. Minhen 23. Tajpej 24. Pariz 25. Šenžen 26. Osaka 27. Velington 28. Stokholm 29. Luksemburg 30. Katar 31. Gernzi 32. Edingburg 33. Glazgov 34. Kopenhagen 35. Amsterdam 36. Dubai
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Oko 1.000 betonskih bunkera sa rovovima, protivtenkovskim rovovima, skladištima municije i skloništima za snabdevanje deo je zajedničkog plana za utvrđivanje istočnih granica baltičkih država u dužini od 965 kilometara.
Evropska unija odbacila je zajednički zahtev Litvanije i Estonije da finansira razvoj prekograničnog projekta sa zaštitnim sistemom dronova čiji cilj je bila pojačana zaštita i nadzor duž istočne granice EU.
Rat u Ukrajini – 1.140. dan. Oružane snage Ukrajine dva puta su izvele napade na ruske energetske objekte u poslednja 24 sata, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Italijanski teniser Lorenco Muzeti plasirao se u osminu finala turnira u Monte Karlu, pošto je u drugom kolu pobedio 28. igrača sveta Čeha Jiržija Lehečku posle tri seta, 1:6, 7:5, 6:2.
Microsoft već godinama aktivno podstiče korisnike da koriste onlajn, povezane Microsoft naloge za prijavljivanje u Windows. Međutim, posotje načini da se to zaobiđe.
Švajcarska je prijavila svoj prvi slučaj nove varijante majmunskih boginja, Clade 1b, a pojedinac je izolovan, saopštio je danas Federalni zavod za javno zdravstvo.
Novi film čuvenog reditelja Vesa Andersona, The Phoenician Scheme, stiže u bioskope 30. maja. Objavljen je i prvi zvanični trejler koji su fanovi dočekali sa oduševljenjem.
U nedelju je prikazano finale treće sezone serije Beli lotos, koje je gledalo 6.2 miliona ljudi, piše Varajeti. Iako se mnogo toga dogodilo u zadnjoj epizodi treće sezone, postoje scene koje je Majk Vajt na kraju izbacio iz scenarija.
Igrate MLBB i želite da prikažete vaše veštine na najvišem nivou? SESE vas poziva da se prijavite za kvalifikacioni turnir za ovogodišnji Svetski IESF Šampionat!
Igrate CS2 i želite da prikažete vaše veštine na najvišem nivou? SESE vas poziva da se prijavite za kvalifikacioni turnir za ovogodišnji Svetski IESF Šampionat!
Preparations for the large public rally "We will not give Serbia" have begun in earnest, so the main stage in front of the National Assembly has been set up.
United States Energy Minister Chris Wright said that Iran can expect tougher sanctions if it does not reach an agreement with US President Donald Trump regarding Tehran's nuclear program.
I dok SZO izveštava o skorašnjim epidemijama antraksa u istočnoj i južnoj Africi, objašnjavamo koje oblike ova bolest ume da poprimi, koliko je smrtonosna i kako može da se pretvori u oružje.
Amnesti internešenel kaže da je oko 1.500 ljudi pogubljeno u 15 zemalja 2024. godine, ali nema zvaničnih podataka za Kinu: vodeći svetski dželat tretira ove statistike kao državnu tajnu.
Komentari 8
Pogledaj komentare