Jer svako dogovorno rešenje bi, prema njegovim rečima, nužno proizvelo nezadovoljstvo na drugoj strani.
Povlačenje međusobnih tužbi pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) bi se opasno približilo izjednačavanju uloge tadašnje Srbije, odnosno SRJ i Hrvatske u ratu, a to je apsolutno neprihvatljivo, rekao je Mesić u intervjuu za list "Danas".
U Hrvatskoj je, ocenjuje on, trebalo imati više pameti i političke dalekovidosti kada se tužba pripremala.
"Ja sam tada bio za to da se ispitaju sve mogućnosti kako da ostvarimo ono što smo želeli, a da izbegnemo podizanje tužbe i, naravno, srpsku protivtužbu koja je bila izvesna. Nažalost, tadašnja Vlada nije imala sluha za takvo stanovište", kazao je Mesić.
On smatra da bi posle međusobnog povlačenja tužbi u međudržavnim pregovorima trebalo utvrditi načine rešavanja pitanja koja su otvorena tužbom.
"Navodim samo kao primer razjašnjavanje sudbine nestalih, pri čemu ne zaboravljam da nestalih ima i na srpskoj strani, kao i pitanje ratne štete", rekao je Mesić.
Ocenjujući da su napetosti u regiji i danas "već znatno smanjene", Mesić najbolje rešenje za dve strane vidi u nastavku "normalizacije odnosa, uspostavljanju međusobnog poverenja i razumevanja, zasnovanog na suočavanju s istinom o prošlosti, s istinom kako o nama, tako i o onim drugima".
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 4
Pogledaj komentare