Petak, 29.08.2014.

08:45

Zanimljive činjenice o kornjačama

Kornjače su koračale zemljom pre nego što su se razvili dinosaurusi, a još uvek su tu. Na svetu postoji preko 300 različitih vrsta od čega svega sedam morskih, 180 slatkovodnih dok ostatak živi na kopnu.

Izvor: Izvor: Njuska.com

Default images

Ove zanimljivosti o fascinantnim koranjačama možda niste znali:

Kornjače postoje više od 200 miliona godina. One su evoluirale pre sisara, ptica, zmija, guštera pa čak i krokodila.

Najranije kornjače su imale zube i nisu mogle da uvuku svoje glave pod oklop. Osim toga današnje kornjače nisu se mnogo promenile u odnosu na svoje pretke.

Iako kornjače važe za dugovečne životinje, svega nekoliko vrsta može da živi preko 150 godina. Tu spadaju velike kornjače sa Galapagosa, Američka Box kornjača, dok Grčka kornjača živi nešto kraće do 105 godina. Po jednom dokumentu Gigantska kornjača kada je uhvaćena u Indijskom okeanu imala je 50 godina, a zatim je još 152 godine živela je u zatočeništvu.

Najstarija živa kornjača je Džonatan, koji živi na ostrvu Sv. Jelena i ima 182 godine. On je ujedno i najstarija živa životinja na svetu. Na ostrvo je donešen 1882. godine i tada je bio zreo pedesetogodišnjak. Iako je slep na jedno oko vrlo je aktivan, voli pažnju i redovno se pari sa tri znatno mlađe ženke.

Kornjače žive na svim kontinentima osim na Antarktiku. Odgovara im bilo koja dovoljno topla klima jer u suprotnom jaja ne bi mogla uspešno da se izlegu.

Samo Blanding kornjača može da pliva ispod leda, dok sve ostale vrste ne podnose hladnoću.

Raspon veličine koranjača zavisi od vrste. Neke su duge svega 10 cm, dok druge mogu da dostignu težinu od 680 kg.

U Severnoj Americi živi mnogo vrsta kornjača, a u Evropi svega dve.

Oklop kornjače čini preko 60 različitih kostiju povezanih zajedno. Sastoji se od leđnog (karapaks) i trbušnog (plastron) dela. Košani oklop koji je jedinstven u životinjskom svetu pruža prvoklasnu zaštitu.

Većina kornjača ima 5 prstiju na svakoj nozi, mada neke vrste imaju 4 ili samo 3 prsta.

Kornjače imaju dobar vid i odličano čulo mirisa. Sluh i osećaj za dodir su zadovoljavajući, a čak i oklop sadrži nervne završetke.

Neke vodene kornjače mogu da absorbuju kiseonik kroz kožu na vratu što im omogućava da ostanu potopljene u vodi duži vremenski period.

Izvor: Njuska.com
Foto: Kevin Timothy / Flickr.com

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Hronika

MUP: Veliko hapšenje u Srbiji

U saradnji sa policijskim službenicima Nemačke, na području Srbije MUP lišio slobode devetočlanu organizovanu kriminalnu grupu koja se sumnjiči da je iznajmljivala kombi vozila u Nemačkoj, Italiji i Austriji i potom ih prodava u Srbiji.

12:26

20.12.2024.

1 d

Podeli: