Međutim, kada se približio stanu na sadašnjem Andrićevom vencu, spazio je veliki broj ljudi koji su čekali upravo njega. Jer, tog dana, dok je neometano šetao od stana do Kalemegdana i nazad, svi mediji preneli su vest da je baš on, Ivo Andrić, dobitnik Nobelove nagrade za književnost.
Samo za posetioce sajta B92, uz pomoć Jove Anđića, autora “Književnog vodiča kroz Beograd”, rekonstruisali smo jednu od uobičajenih Andrićevih šetnji, koja slučajno ili ne, obuhvata i najznačajnija mesta njegovog beogradskog života.
1. ANDRIĆEV VENAC 8 Andrićevu šetnju svakako valja početi od kraja, sa Andrićevog venca, mesta na kojem je proživeo poslednjih sedamnaest godina života. Tu, u ulaz broj 8, u stan na prvom spratu, uselio se novembra 1958. godine, nakon venčanja sa Milicom Babić – Jovanović, scenografkinjom Narodnog pozorišta. Tu su ga čekali prijatelji da mu saopšte radosnu vest o Nobelovoj nagradi. I kada su mu nudili stan na odbio je i ostao tu. Tu je, neposredno posle njegove smrti 1975. godine, otvoren Spomen muzej Ive Andrića, u kojem se nalazi sve ono što o njemu valja znati. Tu su i njegova diplomatska uniforma, Nobelova diploma, medalja, fotografije sa dodele. Tu je 1991. godine Milenko Mandić izvajao Andrića u bronzi, u uobičajenoj pozi – u mantilu, sa rukama u džepovima. Baš tu je Andrić počinjao i završavao dva puta dnevno svoju šetnju, pre i posle podne. Sa mesta koje danas simbolično nosi naziv Andrićev venac.
2. HOTEL MOSKVA, TERAZIJE Posle Drugog svetskog rata “Moskva” je postala stecište umetnika koji su 1919. formirali Grupu umetnika. Sima Pandurović, Josip Kolar, Danica Marković, Mirko Korolija, Todor Manojlović, Miloš Crnjanski i Stanislav Vinaver samo su neki od umetnika koji su svoje slobodne trenutke ovde provodili. U ovom hotelu Andrić se rado viđao sa prijateljima. Kada bi šetao do Kalemegdana, svratio bi ovde, na slabu kafu uz koju bi obično pio vodu i sladio se ratlukom sa orasima. Najčešće je sedeo u restoranu za stolom u sredini. Ipak, kada je dobio Nobelovu nagradu, pažnja posetilaca postala mu je svojevrstan teret, pa se “preselio” u aperitiv bar na spratu.
3. PRIZRENSKA 7 (RANIJE 9) Na ovoj adresi Andrić je napisao svoja verovatno najznačajnija dela, romane “Na Drini ćuprija”, “Travničku hroniku” i “Gospođicu”. U stan svog kolege i prijatelja Brane Milenkovića uselio se 1941. godine, i proveo ravno sedamnaest godina. Često je tokom ratnog perioda znao da se popne na krov zgrade i posmatra avionima prošarano nebo i svet oko sebe. Zidovi njegove “radionice” bili su prekriveni policama na kojima su se taložile knjige i beleške. Pod je bio prekriven bosanskim ćilimom, a svoje mesto tu je našla i garnitura bosanskih stočića – peškuna. U ovom stanu je konačno na jednom mestu sastavio sve beleške koje je skupljao još od 1925. godine, kada je počeo da radi na “Travničkoj hronici”. Neretko je po zidovima sobe pravio grafikone kako ne bi pogrešo prilikom oživljavanja likova i događaja.
4. KNJIŽARA PROSVETA, TERAZIJE 16 Mesto sa najvećom verovatnoćom da sretnete Andrića, često su govorili. U ovu knjižaru, koja danas nosi ime “Danilo Kiš”, svraćao je svakodnevno. Njen upravnik tada je bio Aleksandar Aca Konstantinović sa kojim je Andrić voleo da razgovara, pije kafu, iščitava novine. Prosveta je imala jednu dobru praksu, koju je veoma rado podržavao Konstantinović. Često bi ugošćavali pisce, koji su se tu osećali kao kod kuće. Nakon brojnih kafa, poneke cigarte i isteka radnog vremena, družina bi ostajala u zatvorenoj knjižari da se druži. Dolazili su tu i Brana Petronijević, Branko Ćopić, Dušan Baranin… I posle dobijanja Nobelove nagrade, Andrić je tu svraćao da se pozdravi sa prijateljima.
5. SANU, KNEZ MIHAILOVA 35 Član SANU postao je 1948. godine, a pristupna beseda mu je bila o Vuku kao piscu. Predlagano mu je da bude i predsednik, što nije prihvatao. Danas se tu čuva lični fond Ive Andrića, koji čini njegova pisana zaostavština. Ali, on je za ovu zgradu bio vezan i ranije, dok u njoj nije bila smeštena Akademija, jer je na tom mestu bila knjižara legendarnog knjižara i izdavača Svetislava B. Cvijanovića. Njegova je knjižara prehodno bila na nekoliko adresa u celoj Knez Mihajlovoj ulici. Bio je prvi izdavač Andrića na srpskom jeziku, i svojevrsni sekretar tokom njegove duge diplomatske službe. Iz sačuvane prepiske, koja se čuva u Arhivu SANU vidi se da Andrić moli da se deo honorara pošalje majci u Sarajevo i teči u Višegrad. Ovde se danas čuvaju kopije originalnih rukopisa, njegove beležnice, sa razmišljanjima, citatima…
6. KALEMEGDAN/BEOGRADSKA TVRĐAVA Mesto za razmišljanje, gde je voleo da se osami na kraju svoje šetnje. Tamo je išao i za vreme rata, što se vidi i iz njegovih beležnica koje su prepune opisa ratnih godina u Beogradu. Upoređivao je rasporede aviona sa šarama ćilima. Tu su i česma podignuta u čast Mehmed-paše Sokolović, te košarkaški teren Crvene zvezde, na koji je često voleo da dolazi čak i po kiši da bi posmatrao košarku, a odatle bi ponekad voleo da luta dorćolskim sokacima.
- BONUS TRACK -
7. UDRUŽENJE KNJIŽEVNIKA SRBIJE, FRANCUSKA 7 Andrić je bio prvi posleratni predsednik Udruženja književnika Jugoslavije, gotovo svakodnevno je dolazio u Udruženje, a često i u Klub, gde je ponekad ručao i nosio cveće na poklon sekretaricama.
8. ADA CIGANLIJA Kao mladi službenik u tadašnjem Ministarstvu inostranih dela svakog dana išao je tramvajem do Čukarice da bi plivao i ručao svežu ribu u jednoj od alaskih koliba. Voleo je Savu i Adu koju je nazivao “bokokotorskim zalivom Beograda” i “zelenim draguljem naših panonskih reka”. Kako se pripoveda, svojevremeno je šetajući Adom sa svojim mlađim prijateljem Zukom Džumhurom, oduševljen Adom, rekao kako upravo tako zamišlja prvo jutro posle stvaranja sveta.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Nakon pretežno toplog i sunčanog vikenda, prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, od danas se očekuje promenljivo oblačno i toplo vreme sa temperaturama između 20 i 26 stepeni.
Pripadnik Hamasa koji je učestvovao u napadu na Izrael 7. oktobra 2023. godine i bio deo ceremonije oslobađanja izraelskih talaca, ubijen je u izraelskom vazdušnom napadu u centralnom delu Pojasa Gaze.
Rat u Ukrajini – 1.148. dan. Ukrajinske snage napale su raketnu brigadu u Kurskoj oblasti koja je prekjuče izvela udar na Sumi kada je ubijeno 35 ljudi, saopštava vojni vrh Ukrajine.
Rat u Ukrajini – 1.148. dan. Ukrajinske snage napale su raketnu brigadu u Kurskoj oblasti koja je prekjuče izvela udar na Sumi kada je ubijeno 35 ljudi, saopštava vojni vrh Ukrajine.
General u vojsci Rusije Ivan Popov se nakon dve godine vraća na front, ali u drugačijoj ulozi koju su pojedini ruski mediji opisali kao "smrtnu kaznu."
Nakon što je juče narod pokazao šta misli o njima, danas su opozicioni političari pobegli na zadnji ulaz Narodne skupštine kako bi prisustvovali posebnoj sednici na kojoj se raspravlja o novoj vladi čiji je mandatar Đuro Macut, prenose mediji.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je danas da "Zapad kakav smo poznavali više ne postoji", govoreći o promenama koje su se dogodile kao rezultat predsedavanja Donalda Trampa u SAD.
Neimenovani muškarac iz Kalifornije, koji je beskućnik, osvojio je milion dolara na lutriji nakon što je kupio tiket u lokalnoj prodavnici pića koju često posećuje, prenosi "Gardijan".
Uspešno je obavljena kadaverična retransplantacija jetre kod pacijenta iz Kragujevca u Italiji, a troškovi intervencije su u potpunosti dinansirani iz sredstava Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Hiljade pacijenata u Velikoj Britaniji moglo bi da se suoči sa pogrešnim dijagnozama zbog netačnih i pogrešnih rezultata testova krvi, pokazalo je alarmantno istraživanje.
Španska romantična triler serija "The Gardener" (Baštovan) stigla je na Netfliks pre četiri dana i privukla pažnju gledalaca svojom napetom pričom, složenim likovima i intrigantnom mešavinom ljubavi, manipulacije i zločina.
Na prvi pogled, "The Last of Us" je drama o zombi apokalipsi, krvava, akcija puna nagađanja o tome kakav bi život izgledao kada bi smrtonosni virus zarazio polovinu populacije i pretvorio ih u nemrtve ubice.
Sedma sezona distopijske naučno-fantastične serije "Black Mirror" koju je kreirao Čarli Bruker, stigla je na Netflix i ponovo je uspela da šokira gledaoce.
Nakon višenedeljnih spekulacija, sada je i zvanično – Ilja “m0NESY” Osipov napustio je G2 Esports i prešao u Falcons, u onome što mnogi nazivaju najskupljim individualnim transferom u istoriji CS-a.
Njegova profesionalna karijera je generalno obeležena mnogim rekordima, kao što su najviše osvojenih Worlds titula u istoriji, kao i stalnim dominiranjem regionalne lige LCK.
Palestinian militant group Hamas has rejected an Israeli proposal for a six-week ceasefire in the Gaza Strip during which the group would surrender its weapons, an unnamed senior Palestinian official said.
MPs of the Assembly of Serbia will continue their work at a special session where the new government is discussed, whose Prime Minister designate is Djuro Macut.
The number of US military personnel in Syria is likely to be cut in half as part of the consolidation of those military forces that is planned for the next few weeks and months, Reuters reported.
Honor je predstavio potpuno novu seriju telefona pod nazivom Power, a istoimeni model donosi bateriju ogromnih dimenzija - u pitanju je kapacitet od 8.000 mAh.
Komentari 7
Pogledaj komentare