Međutim, kada se približio stanu na sadašnjem Andrićevom vencu, spazio je veliki broj ljudi koji su čekali upravo njega. Jer, tog dana, dok je neometano šetao od stana do Kalemegdana i nazad, svi mediji preneli su vest da je baš on, Ivo Andrić, dobitnik Nobelove nagrade za književnost.
Samo za posetioce sajta B92, uz pomoć Jove Anđića, autora “Književnog vodiča kroz Beograd”, rekonstruisali smo jednu od uobičajenih Andrićevih šetnji, koja slučajno ili ne, obuhvata i najznačajnija mesta njegovog beogradskog života.
1. ANDRIĆEV VENAC 8 Andrićevu šetnju svakako valja početi od kraja, sa Andrićevog venca, mesta na kojem je proživeo poslednjih sedamnaest godina života. Tu, u ulaz broj 8, u stan na prvom spratu, uselio se novembra 1958. godine, nakon venčanja sa Milicom Babić – Jovanović, scenografkinjom Narodnog pozorišta. Tu su ga čekali prijatelji da mu saopšte radosnu vest o Nobelovoj nagradi. I kada su mu nudili stan na odbio je i ostao tu. Tu je, neposredno posle njegove smrti 1975. godine, otvoren Spomen muzej Ive Andrića, u kojem se nalazi sve ono što o njemu valja znati. Tu su i njegova diplomatska uniforma, Nobelova diploma, medalja, fotografije sa dodele. Tu je 1991. godine Milenko Mandić izvajao Andrića u bronzi, u uobičajenoj pozi – u mantilu, sa rukama u džepovima. Baš tu je Andrić počinjao i završavao dva puta dnevno svoju šetnju, pre i posle podne. Sa mesta koje danas simbolično nosi naziv Andrićev venac.
2. HOTEL MOSKVA, TERAZIJE Posle Drugog svetskog rata “Moskva” je postala stecište umetnika koji su 1919. formirali Grupu umetnika. Sima Pandurović, Josip Kolar, Danica Marković, Mirko Korolija, Todor Manojlović, Miloš Crnjanski i Stanislav Vinaver samo su neki od umetnika koji su svoje slobodne trenutke ovde provodili. U ovom hotelu Andrić se rado viđao sa prijateljima. Kada bi šetao do Kalemegdana, svratio bi ovde, na slabu kafu uz koju bi obično pio vodu i sladio se ratlukom sa orasima. Najčešće je sedeo u restoranu za stolom u sredini. Ipak, kada je dobio Nobelovu nagradu, pažnja posetilaca postala mu je svojevrstan teret, pa se “preselio” u aperitiv bar na spratu.
3. PRIZRENSKA 7 (RANIJE 9) Na ovoj adresi Andrić je napisao svoja verovatno najznačajnija dela, romane “Na Drini ćuprija”, “Travničku hroniku” i “Gospođicu”. U stan svog kolege i prijatelja Brane Milenkovića uselio se 1941. godine, i proveo ravno sedamnaest godina. Često je tokom ratnog perioda znao da se popne na krov zgrade i posmatra avionima prošarano nebo i svet oko sebe. Zidovi njegove “radionice” bili su prekriveni policama na kojima su se taložile knjige i beleške. Pod je bio prekriven bosanskim ćilimom, a svoje mesto tu je našla i garnitura bosanskih stočića – peškuna. U ovom stanu je konačno na jednom mestu sastavio sve beleške koje je skupljao još od 1925. godine, kada je počeo da radi na “Travničkoj hronici”. Neretko je po zidovima sobe pravio grafikone kako ne bi pogrešo prilikom oživljavanja likova i događaja.
4. KNJIŽARA PROSVETA, TERAZIJE 16 Mesto sa najvećom verovatnoćom da sretnete Andrića, često su govorili. U ovu knjižaru, koja danas nosi ime “Danilo Kiš”, svraćao je svakodnevno. Njen upravnik tada je bio Aleksandar Aca Konstantinović sa kojim je Andrić voleo da razgovara, pije kafu, iščitava novine. Prosveta je imala jednu dobru praksu, koju je veoma rado podržavao Konstantinović. Često bi ugošćavali pisce, koji su se tu osećali kao kod kuće. Nakon brojnih kafa, poneke cigarte i isteka radnog vremena, družina bi ostajala u zatvorenoj knjižari da se druži. Dolazili su tu i Brana Petronijević, Branko Ćopić, Dušan Baranin… I posle dobijanja Nobelove nagrade, Andrić je tu svraćao da se pozdravi sa prijateljima.
5. SANU, KNEZ MIHAILOVA 35 Član SANU postao je 1948. godine, a pristupna beseda mu je bila o Vuku kao piscu. Predlagano mu je da bude i predsednik, što nije prihvatao. Danas se tu čuva lični fond Ive Andrića, koji čini njegova pisana zaostavština. Ali, on je za ovu zgradu bio vezan i ranije, dok u njoj nije bila smeštena Akademija, jer je na tom mestu bila knjižara legendarnog knjižara i izdavača Svetislava B. Cvijanovića. Njegova je knjižara prehodno bila na nekoliko adresa u celoj Knez Mihajlovoj ulici. Bio je prvi izdavač Andrića na srpskom jeziku, i svojevrsni sekretar tokom njegove duge diplomatske službe. Iz sačuvane prepiske, koja se čuva u Arhivu SANU vidi se da Andrić moli da se deo honorara pošalje majci u Sarajevo i teči u Višegrad. Ovde se danas čuvaju kopije originalnih rukopisa, njegove beležnice, sa razmišljanjima, citatima…
6. KALEMEGDAN/BEOGRADSKA TVRĐAVA Mesto za razmišljanje, gde je voleo da se osami na kraju svoje šetnje. Tamo je išao i za vreme rata, što se vidi i iz njegovih beležnica koje su prepune opisa ratnih godina u Beogradu. Upoređivao je rasporede aviona sa šarama ćilima. Tu su i česma podignuta u čast Mehmed-paše Sokolović, te košarkaški teren Crvene zvezde, na koji je često voleo da dolazi čak i po kiši da bi posmatrao košarku, a odatle bi ponekad voleo da luta dorćolskim sokacima.
- BONUS TRACK -
7. UDRUŽENJE KNJIŽEVNIKA SRBIJE, FRANCUSKA 7 Andrić je bio prvi posleratni predsednik Udruženja književnika Jugoslavije, gotovo svakodnevno je dolazio u Udruženje, a često i u Klub, gde je ponekad ručao i nosio cveće na poklon sekretaricama.
8. ADA CIGANLIJA Kao mladi službenik u tadašnjem Ministarstvu inostranih dela svakog dana išao je tramvajem do Čukarice da bi plivao i ručao svežu ribu u jednoj od alaskih koliba. Voleo je Savu i Adu koju je nazivao “bokokotorskim zalivom Beograda” i “zelenim draguljem naših panonskih reka”. Kako se pripoveda, svojevremeno je šetajući Adom sa svojim mlađim prijateljem Zukom Džumhurom, oduševljen Adom, rekao kako upravo tako zamišlja prvo jutro posle stvaranja sveta.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ministarstvo finansija objavilo je izmene Pravilnika o obrascima poreskih prijava za utvrđivanje poreza na imovinu, koje stupaju na snagu 1. januara 2025. godine.
1355 - Umro je srpski car Dušan Stefan Nemanjić, sin kralja Stefana Dečanskog, kralj Srbije od 1331. U Skoplju je 1346. krunisan za cara Srba, Grka i Arbanasa.
Sjedinjene Američke Države su danas uvele sankcije Iranu i entitetima povezanim sa Hutima, saopštilo je danas američko ministarstvo finansija, na čijoj su internet stranici navedeni brojni pojedinci, kompanije i plovila koji su na meti sankcija.
Direktor Ferarija Frederik Vaser izjavio je da uopšte nije bilo teško ubediti britanskog vozača Luisa Hamiltona da pređe u italijanski tim u šampionatu Formule 1, prenosi Skaj sports.
1355 - Umro je srpski car Dušan Stefan Nemanjić, sin kralja Stefana Dečanskog, kralj Srbije od 1331. U Skoplju je 1346. krunisan za cara Srba, Grka i Arbanasa.
Sjedinjene Američke Države su danas uvele sankcije Iranu i entitetima povezanim sa Hutima, saopštilo je danas američko ministarstvo finansija, na čijoj su internet stranici navedeni brojni pojedinci, kompanije i plovila koji su na meti sankcija.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je danas, tokom obraćanja na samitu lidera zemalja grupe D-8 u Kairu, da iskreno očekuje obnovu i oporavak Sirije bez terorizma, kao i da je Turska spremna da doprinese tom procesu.
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu osudio je danas Italiju zbog pretresa arhiva masonske lože Veliki Orijent Italije, sprovedene u sklopu parlamentarne istrage o potencijalnim vezama mafije i masona.
Madona je najavila povratak na muzičku scenu, a na svom Instagram profilu podelila je sa fanovima kako izgledaju njene pripreme u studiju za nove pesme na kojima radi.
Iako su obožavaoce Arijane Grande obradovale glasine da bi pevačica mogla da otpočne turneju 2025. godine, pevačica je ipak rekla da za sada nema velike planove.
Vremenska prognoza do kraja nedelje najavljuje skok temperature, potom sledi nagli pad u petak praćen kišom, a za vikend najavljene su temperature ispod nule tokom noći i sneg.
Naučnici sa Moskovskog instituta za fiziku i tehnologiju (MIPT) i Federalnog naučnog i kliničkog centra za fizikohemijsku medicinu "Lopuhin" FMBA Rusije razvili su novu nezavisnu metodu za analizu biološki aktivnih supstanci.
Lekovi kao što su ibuprofen, paracetamol ili aspirin često se koriste, ali prekomerna ili dugotrajna upotreba može da izazove brojne negativne posledice po zdravlje.
U okviru manifestacije "Beogradska zima", grad Beograd i Dom omladine Beograda 30. decembra svim ljubiteljima rok i pop muzike, poklanjaju besplatan koncertni program na platou ispred Muzeja savremene umetnosti na Novom Beogradu.
Ministar za digitalnu transformaciju Stefan Andonovski je u jutarnjem gostovanju na MTV-u najavio da će na inicijativu premijera Hristijana Mickoskog, MDT izdvojiti 95 miliona denara za snimanje filma o Tošetu Proeskom.
In recent days, Russian units continue to advance almost along the entire front line in Ukraine. They conquered territories near Kharkiv and Kupyansk and almost completely occupied Toreck, which opens the way for them to attack Kramatorsk and Slavyansk.
Proizvođači automobila su besni nakon što je američka savezna država Kalifornija krenula sa planom da zabrani prodaju svih automobila koji imaju motore sa unutrašnjim sagorevanjem do 2035. godine.
Ploča britanskog post-pank benda iz 1979. bila je revolucionarni miks abrazivnih gitara i subverzivnih društvenih opažanja. Pored toga što je inspirisao mnoge od Kurta Kobejna do Frenka Oušena, ovaj album 45 godina kasnije zvuči moćno i današnjoj omladini.
Ruski predsednik je na godišnjoj konferenciji govorio o stanju na frontu, ekonomskoj istuaciji u zemlji, rat u Gazi, kada će se videti sa Trampom, a kada sa Asadom, nedavno svrgnutim sirijskim predsednikom.
Počevši od marta, gradska vlast će pregledati vreće smeća koje su u suprotnosti sa propisima, poput onih koje nisu pravilno sortirane ili koje su teže nego što bi trebalo, i u nekim slučajevima javno identifikovati njihove vlasnike.
Komentari 7
Pogledaj komentare