Nekada davno Sever je važio za ivicu zemlje odakle počinje ambis. Sever je bio i mesto gde se raj i pakao spajaju. U svom putopisnom romanu "Kod Hiperborejaca" Crnjanski navodi kako su Rimljani videli Sever: "Mislili su da tamo počinje neki nepoznati svet, gde žive neka čudna ljudska bića: Hiperborejci. Rimljani su mislili da je tamo kraj sveta i zvali su ga, kažu Thule ultima. Thule, na kraju." Upravo je taj simbolični kraj civilizacije i početak vladavine čiste prirode navodio Crnjanskog da ceo život sanja o zemljama Hiperborejaca. "Tamo gore, na Severu, bio bih sav od krvi i mesa".
Putanju Crnjanskog po čudesnim zemljama Severa pratila je srpska spisateljica Ljiljana Maletin Vojvodić. Autorka nekoliko neklasičnih vodiča "Patuljci i Hiperboreja", "Norveška priča", "Finska, zemlja Kalevale, jezera i sauna" nije se zaustavila u Islandu, kao što bi mnogi očekivali, dok nije dotakla severnu "ivicu zemlje", Grenland i predstavila nam ga u svom putopisnom romanu "Oni koji jedu sirovo meso". Ovo delo nastalo je za vreme njenog boravka u gradu Upernaviku i prikazuje hod po najsevernijim tačkama zemlje, а ujedno i putovanje kroz najudaljenije slojeve njene intime.
"Oni koji jedu sirovo meso" najviše podseća na njen prethodni roman "U egzilu (ili intimni vodič kroz Portugaliju, Kataloniju i Amsterdam)". Susretom sa drugom civilizacijom, njenom kulturom i običajima, počinje dijalog između onog što se vidi spolja i onog što se dešava unutra. Pošto je najviše radova posvetila opisima udaljenih zemalja koje je posetila, Ljiljana Maletin Vojvodić profilisala se kao pisac putopisa. "Pišući o svim tim strancima, jasnije vidim sebe, svoje mogućnosti i ograničenja. Zašto je, uostalom, Pekić odabrao egzil? Ili Kiš?" Pisac u izgnanstvu istražuje prostranstva, gleda drugim očima na svoj dom i gubi se u tuđini ne bi li se ponovo pronašao. Pozicija preispitivanja sebe, svoje prošlosti i tradicije naterala je spisateljicu da ode na sam kraj sveta, gde ona, međutim, ne doživljava prosvetljenje, već se još više gubi jer se pred njom otvara slika koja u sebi nosi kontraste lepog i strašnog.
Na prvim stranicama knjige ni čitalac ni spisateljica nemaju svest o tome gde idu. Dopisi, putovanje do Upernavika, sve je to kao u nekoj izmaglici dok ne počne njen, a sa njom i naš, život na Grenlandu. Naslov dela "Oni koji jedu sirovo meso" govori o prirodi, o ljudima koji opstaju tamo gore, gde je večiti dan, ali i večita noć. Grad koji nema kanalizaciju, u kom se „smena dana i noći dešava isključivo u ljudskoj svesti“, prestaje da bude mesto gde se beži i postaje mesto prokletstva gde je čovek osuđen na samog sebe. Tu se mit i mašta iznova prepliću i stvaraju teskoban osećaj u bajkovitom predelu. Ovaj osećaj najbolje ilustruju epizode o lovu na kita i o severnoj oluji.
Epizoda o lovu na kita prikazuje dijalog između lokalnog predanja i piščeve stvarnosti. Ljiljana Maletin Vojvodić predstavlja nam eskimske mitove i bajke kako se odigravaju pred njenim i našim očima. Lov na kitove deo je kulture Eskima. "Ono što bih ja nazvala kasapljenje mrtve životinje, za njih je i dan-danas dokaz opstanka". Posle nekoliko mučnih pokušaja da se približi lokalnom narodu, da ih razume i zavoli, junaci nedaleko od svoje kuće prisustvuju činu komadanja kita. Krv i mokraća razlivaju se na sve strane, "Uprkos svemu, sante su se i dalje belasale na vodi. Sunce je neprekidno sijalo."
Druga značajna epizoda posvećena oluji počinje u snu. Iz mira i kolotečine sna, junakinja izlazi napolje gde vetar počinje da je vrti i nosi ka okeanu koji lomi svoje bregove. Ovaj događaj uspeo je da otrgne junakinju iz "polarnog splina" i da je opomene da je zakon prirode, a ne zakon čoveka, taj koji vlada. Apokaliptični karakter prirode u kojoj se život i smrt večito prepliću jeste upravo taj pad u ambis koji su davnih dana prve civilizacije zamišljale na Severu. Junakinja mora da ode na kraj sveta da bi upoznala sebe i stopila se s divljim kosmosom posle čega je i smrt lepa.
Pred nama se otvara čitav svet za koji nismo znali da postoji. Pomešan sa starinom i uzvišenom prirodom, Grenland ostaje večita bajka zarobljena u belini sunca i leda. "Jer, na kom još mestu čovek može satima da sedi na obali i da posmatra ledom izborano more? I gde to od zaslepljujuće beline i mutnog nedogleda može da poveruje da na tim santama stoje nepoznati ljudi? Možda upravo oni koji su, u želji za pustolovinama i otkrićima, vekovima ranije tuda brodili."
"Oni koji jedu sirovo meso" postaje naš beg od stvarnosti, dopušta nam da na momente postanemo deo sveta Grenlanda i da, iako nismo fizički prisutni, "milujemo daleka brda i ledene gore, blago, rukom."
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Kazahstanski predsednik Kasim-Džomart Tokajev izdao naređenje da se izvrše mere za obezbeđivanje sigurnosti ključnih vojnih i civilnih objekata zbog pogoršanja situacije oko Ukrajine.
Rat u Ukrajini – 1.003. dan.Nakon što je Ukrajina gađala Rusiju ATACMS raketama, usledila je brza osveta, pa je Putin potvrdio da je izvršen napad raketom "orešnik".
Rat u Ukrajini – 1.004. dan. Ukrajinska komanda poslala je u Kursku oblast specijalnu jedinicu za napade dronovima s ciljem uništenja specijalne ruske jedinice "Ahmat".
Večeras je u 64. godini, posle kraće bolesti, preminuo Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodina.
Rusija je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropskoj uniji, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
1572 - Umro je škotski protestantski reformator Džon Noks (John Knox), sledbenik Kalvina (Calvin), osnivač Škotske prezbiterijanske crkve i autor "Istorije Reformacije u Škotskoj".
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp danas je potvrdio da je izabrao Bruk Rolins, predsednicu Američkog instituta za politiku, za ministarku poljoprivrede.
Trener Reala Karlo Ančeloti izjavio je da je Kilijan Mbape srećan u madridskom klubu i istakao da je uveren da će francuski fudbaler da odigra sjajnu utakmicu protiv Leganesa.
1572 - Umro je škotski protestantski reformator Džon Noks (John Knox), sledbenik Kalvina (Calvin), osnivač Škotske prezbiterijanske crkve i autor "Istorije Reformacije u Škotskoj".
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp danas je potvrdio da je izabrao Bruk Rolins, predsednicu Američkog instituta za politiku, za ministarku poljoprivrede.
Rat u Ukrajini – 1.004. dan. Ukrajinska komanda poslala je u Kursku oblast specijalnu jedinicu za napade dronovima s ciljem uništenja specijalne ruske jedinice "Ahmat".
Opozicioni mediji preneli su netačnu vest da je tužilac zahtevao od premijera, Miloša Vučevića da ukine imunitet Goranu Vesiću nakon što mu je određen pritvor.
Ruski predsednik Vladimir Putin danas je potpisao zakon kojim se zabranjuje javna propaganda odbijanja rađanja dece na Internetu, u medijima, reklamama i filmovima.
Britanski kralj Čarls nasmejao se na nastupu komičara Meta Forda koji je imitirao novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa tokom "Rojal varajeti performansa" (Royal Variety Performance).
Glumac Džon Stamos našao se na meti kritika jer je nosio kapu u kojoj je izgledao kao da je ćelav kako bi pružio podršku kolegi Dejvu Kulijeru iz "Pune kuće" s rakom.
Zamislite da ste odlučili da odete u frizerski salon da biste dobili novu frizuru, uzbuđeni ste, seli ste da vam se opere kosa - pa ste završili u bolnici zbog moždanog udara.
U svetu se dnevno popije više od dve milijarde šoljica kafe. Ovaj okrepljujući napitak ima niz zdravstvenih prednosti, ali je jedna vrsta kafe povezana i sa povišenim rizikom od razvoja maligniteta.
Tri meseca nakon što je Apple postigao dogovor sa rediteljem Džonom Votsom o nastavku filma "Wolfs", sa Džordžom Klunijem i Bredom Pitom, snimanje nastavka je otkazano.
Umetničko delo Mauricija Katelana 'Komičar' - banana pričvršćena za zid lepljivom trakom - prodato je na aukciji za 6,2 miliona dolara. Ali, zašto je prodata za toliku sumu?
Na Bliskom istoku je Jordan je postao pionir usvajanjem zakona koji štiti žene od porodičnog nasilja, ali svaka četvrta smrt i dalje su muškarci koji ubijaju žene kod kuće.
Troje sudija je u petak poništilo odluku po kojoj je pop zvezda prodajući odeću pod vlastitim imenom tokom turneje u Australiji 2014. prekršila zakon o autorskom delu.
Komentari 8
Pogledaj komentare