Ponedeljak, 18.03.2013.

20:35

"Srećan sam što nisam deo vlasti"

DS će podržati Vladu Srbije u dijalogu s Prištinom. Ipak, srećan sam što nisam deo vlasti i što ne moram da stavim potpis na papir, kaže Dragan Đilas za B92.

Izvor: B92

Default images

"Očigledno je da sada moramo da prihvatimo neke stvari da bi išli napred", istakao je on u emisiji "Između dve vatre".

Đilas je rekao da je ranije, dok je DS bila na vlasti, bila sasvim drugačija situacija i istakao da su demokrate uspele da sačuvaju srpske institucije na Kosovu, načine napredak ka EU, završe priču sa Hagom...

Takođe je podsetio da se DS zalaže za politiku "i Kosovo i EU", kao i za to da se pomogne ljudima koji žive na Kosovu.

"Ne znam ko će u Srbiji biti zadovoljan ovakvim rešenjem za Kosovo. Jer, ako se nastavi ovakva politika neće biti ni Kosova ni EU", naglasio je on i dodao da ono što se nudi Srbima na severu treba dati i onima na jugu Kosova.

Đilas je kazao da aktuelna vlast mora biti svesna mogućnosti da će, kad se reši pitanje Kosova, jedan deo srpskog naroda biti iseljen sa KiM.

"Svaka Vlada koja de fakto prizna Kosovo imaće podršku najvažnijih zapadnih zemalja. Verujem da ih je zadesila kosmička pravda - oni koji su započeli krizu na Kosovu, sada treba da nađu rešenje", kazao je on.

Prema njegovoj oceni, u aktuelnoj Vladi sede ljudi koji ne dele evropske vrednosti.

"Neće oni uvesti Srbiju u EU. Mora da dođe do promena, reforme sistema... Nije dobro ako se borba protiv korupcije i kriminala usmeri samo ka jednoj stranci. To nije realnost. Neke kriminalce uhapsite, a nekima spustite kazne. To nisu evropske vrednosti", smatra Đilas.

"Žao mi je što Jeremić nije govorio na Skupštini"

Govoreći o bivšem članu DS i aktuelnom predsedniku Generalne skupštine UN Vuku Jeremiću, rekao je da mu je žao što juče nije govorio na Skupštini DS-a. "Mislim da je tu šansu trebalo da iskoristi", kaže lider demokrata.

Đilas je podsetio da je Demokratska stranka usvojila ozbiljan program za izlazak iz krize.

"Taj plan nije Sveto pismo i očekujemo diskusije, predloge svih zainteresovanih ljudi", rekao je Đilas i dodao da Srbija mora da donese plan za sledećih "ne 3 nego 33 godine". "Mi možemo da kažemo ko može, a ko ne može da da nas predstavlja u parlamentu, Jeremić je poslanik i dalje, ali ne predstavlja DS", kaže Đilas. On je rekao da mu je žao što Jeremić nije govorio na Skupštini DS-a koja je održana u nedelju: "Mislim da je tu šansu trebalo da iskoristi", kaže lider DS-a koji je napomenuo da je Jeremiću uputio poziv da u svojstvu delegata govori na Skupštini, ukoliko ga Statutarna komisija isključi, što se, podsećamo, i desilo.

On kaže da su priče da će Jeremića neko da izviždi besmislene. "Ovo je Demokratska stranka, to nije nešto što ide uz DS i ne bi se to desilo".

O zahtevu da bivši ministri Jeremić i Petrović vrate mandate, Đilas je kazao da je tako nešto postavljeno, "jer su građani rekli na izborima da Vlada nije dobro radila svoj posao, i ministri koji su činili tu vladu treba da snose posledice".

Što se tiče Šutanovca i Bogdanovića, stav stranke je da, dok se ne dovrši pitanje o Kosovu, oni ostanu poslanici, jer je Bogdanović jedini poslanik DS-a sa Kosova, kaže Đilas. On je rekao da što se toga pitanja tiče - nisu samo u pitanju stranački, već državni interesi.

Upitan šta je sa ocenom rada bivših ministara Snežane Malović i Olivera Dulića, Đilas je rekao da oni zaslužuju da ih DS podrži. Malovićeva nije bila loš ministar, kaže predsednik DS-a, ali dodaje da je mišlljenja da je reforma pravosuđa loše sprovedena.

"Vlada malo stvari radi dobro"

„Jako je malo stvari koja ova vlada radi dobro“, rekao je Đilas. Borba protiv korupcije i kriminala može da bude uspešna ako je usmerena bez ikakve selektivnosti i uticaja politike, ta borba je tada dobra, kazao je Đilas, ali je zamerio trendu da se mesec dana pre toga istraga i hapšenja najavljuju po žutoj štampi.

On je rekao da treba da se jačaju institucije, i da borba protiv korupcije treba da se vrati u institucije sistema.

Na konstataciju da je fokus DS-a sada na zapošljavanju, a da je u junu 2012. kada je na vlasti bila vlada demokrata, nezaposlenost bila 25, 5 odsto, Đilas je rekao: „Danas je još veći, a prošlo je sedam meseci te nove vlade“. Ovde se pare troše na svakom koraku, kaže Đilas. „Zašto država ne može u onim delovima Srbije, u kojima postoje ogromni potencijali, da osnuje svoje preduzeće koje će da se bavi poljoprivredom?“, pita Đilas.

On kao primer navodi PKB, i pita zašto tako ne može i na drugim mestima. Istovremeno ocenjuje da je glavni problem što se zapošljavaju partijski prijatelji. Đilas smatra da državno vlasništvo nije prevaziđeno. "Pitanje uspešnosti preduzeća nije pitanje vlasništva nego menadžmenta“, kaže lider demokrata. „Bonuse za menadžment, bonuse za radnike i dobićete uspešna preduzeća“.

On je rekao da kada Demokratska stranka bude osvojila republičku vlast, neće više biti partijskih direktora. On je kao primer naveo Beograd:
„Pođite po domovima zdravlja u Beogradu, po kliničkim centrima, i vidite da li su tamo doktori sa partijskim knjižicama, ili izabrani...“, rekao je Đilas dodajući da je glavni grad primer da tako nešto može da funkcioniše.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

248 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Doneta odluka – gotovo je: Kino, šta ćeš sad?

Evropska komisija (EK) objavila je danas da je u skladu sa najavom iz juna uvela privremene više carine na uvoz električnih vozila (EV) iz Kine, istovremeno naglasivši da razgovori sa Pekingom o rešenju cele situacije i dalje traju.

16:53

4.7.2024.

1 d

Svet

Sprema se haos? Ukrajina odbija

Ukrajina neće produžavati gasni sporazum sa Rusijom izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i dodao da su u toku pregovori o slanju prirodnog gasa iz Azerbejdžana u Evropsku uniju.

9:39

4.7.2024.

1 d

Podeli: