Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je i sa Nemačkom dogovorena isporuka gasa, što će višestruko poboljšati energetske kapacitete Srbije. "Već tokom sutrašnjeg dana snabdevanje gasom biće stabilno velikim delom i za domaćinstva, a ne samo za gradove", rekao je Tadić.
On je naveo i da se paralelno vode razgovori i sa ruskom vladom i da postoji mogućnost da u roku od 24 časa krenu određene količine magistralnim gasovodom.
"Vlada je učinila veliku stvar ovih dana i pokazala da je spremna da odgovori na veliku krizu na najbolji način i velikom brzinom, ali ćemo iz ove situacije izvući određene poruke i utvrditi odgovornost zbog čega Srbija nema obezbeđena snabdevanja gasom u ovako teškim momentima", rekao je Tadić za RTS.
Prethodno, Mađarska je počela isporuku dela potrebnog gasa Srbiji, po dogovoru predsednika Srbije Borisa Tadića sa mađarskim premijerom Ferencom Đurčanjem.
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da je u Srbiju počeo da ulazi gas iz Mađarske i da na sat pristiže po 250.000 kubnih metara.
"Do sutra ujutru u 8 Srbija bi trebalo da dobije ukupno dva miliona kubnih metara gasa, koliko je dogovoreno sa Mađarskom", kazao je Bajatović.
Mađarska naftna kompanija Mol saopštila je da je danas oko 16 časova počela da Srbiji isporučuje pomoć od dva miliona kubnih metara gasa.
Kako se navodi u saopštenju, Mol je gas za kratkotrajnu pomoć Srbiji obezbedio iz sopstvene proizvodnje zahvaljujući manjoj potrošnji u Mađarskoj.
Izvršni potpredsednik Mola zadužen za pitanja gasa i energije Lajoš Alač kazao je da Mol već duže vreme ukazuje na potrebu da zemlje u regionu razviju zajedničku strategiju, zajedničku mrežu gasovoda, kao i kapacitete za skladištenje gasa.
"Na taj način, međusobna podrška, kao i pojačane mogućnosti zaštite, ne bi bile samo ‘ad hok’ aktivnost, već i institucionalno rešenje", rekao je Lajoš Alač.
Ranije danas, u kabinetu predsednika Srbije rečeno je da su se predsednik Boris Tadić i mađarski premijer Đurčanj dogovorili da Mađarska isporuči Srbiji određenu količinu gasa iz sopstvenih rezervi.
Srbiji je u zimskom periodu dnevno potrebno oko 10 miliona kubnih metara gasa. Nakon obustave isporuke gasa Srbiji, građani u nekoliko većih gradova, zbog nemogućnosti da toplane pređu na mazut, ostali su bez grejanja.
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da se s premijerom Mađarske Ferencom Đurčanjom dogovorio da ta zemlja Srbiji u narednim danima isporučuje dnevno od milion do dva miliona kubnih metara gasa.
Predsednik Srbije je rekao da te količine gasa ne obezbeđuje ukupne potrebe za Srbiju, kojoj je potrebno još oko tri milona kubnih metara gasa dnevno, kako bi bile obezbeđene hitne potrebe.
On je rekao da Srbija kreće u još jednu spoljnopolitičku ofanzivu, kako bi obezbedila dovoljne količine gasa, i naveo je da će to biti pokušano preko gasovoda u Belorusiji.
"Nama je potrebno da pokušamo da nađemo dva do tri miliona metara kubnih gasa i krenuli smo u novu spoljnopolitičku ofanzivu u traganju za novim količinama gasa", rekao je novinarima Tadić, pošto je dobrovoljno dao krv u Zavodu za transfuziju krvi.
On je naveo da ćemo "to pokušati da obezbedimo preko gasovoda iz Belorusije, ali na putu do nas ima mnogo korisnika i gladnih usta i veliko je pitanje da li ćemo to i uspeti".
Tadić je naveo i da će do normalizovanja u snabdevanju gasom doći tek kada Rusija i Ukrajina reše spor.
"Očekujem da bi se ova kriza mogla rešiti unutar jedne nedelje između Ukrajine i Rusije", rekao je predsednik Srbije.
Tadić kaže i da će ova kriza biti iskorišćena za analizu rada u energetskom sektoru u prethodnom periodu i postavljanju pitanja šta se više moglo uraditi. On očekuje da bi se kriza mogla rešiti za nedelju dana i da je zato svaki kubni metar gasa važan.
Predsednik Srbije poručio je građanima da štede energente i da se racionalno ponašaju u ovom trenutku.