Četvrtak, 04.04.2002.

20:00

LABUS JE SPRSKO PREZIME

Izvor: B92

Default images
16:44 Predsednik Nove Srbije i clan Predsednistva DOS-a Velimir Ilic, ocenom da Miroljub Labus ne treba da bude predsednik Srbije jer nema srpsko prezime, nastavio je svoju tradiciju da domacim politicarima zamera na manjku "srpskog" u krvi. Podsetimo, Ilic je nedavno kritikovao jednog ministra zbog hrvatskog porekla, dok je jednoj politicarki zamerio sto je udata za Muslimana. Istupe Velimira Ilica u sredu je ostro kritikovao potpredsednik republicke vlade Zarko Korac, koji je rekao da se gnusa Ilicevih reci. Medjutim, Predsednistvo DOS-a ne reaguje, a sam Ilic je kandidat za novog potpredsednika vlade. Pitali smo premijera Srbije Zorana Djindjica za komentar Ilicevog napada na Labusa i dokle ce DOS tolerisati govor mrznje jednog svog clana: "Nije dobro informisan, jer Labus je srpsko prezime iz Krajine. Labusi su se preselili u Vojvodinu kao jedno od tvrdjih jezgara srpskog naroda u XIX veku. Mozda treba da damo neku edukaciju nasim politicarima". B92: Dokle ce to javnost tolerisati? Djindjic: "Dok javnost bude tolerisala. DOS nije sudija, DOS je koalicija sa nekim politickim ciljem, a svako od clanica DOS-a ce jednom izaci na izbore i onda ce biti nagradjen ili kaznjen za svoje ponasanje."

Republicki javni tuzilac Sinisa Simic odbio je da za Radio B92 odgovori na pitanje – zasto tuzilastvo ne preuzima mere protiv pojedinaca koji sire govor mrznje, u ovom slucaju Velimira Ilica. Simic nije zeleo da da tonsku izjavu, niti da citiramo ono sto je rekao u razgovoru sa nasim novinarem, vec nas je uputio da podnesemo zvanicni zahtev za intervju.

"Nema opravdanja za nepreduzimanje gonjenja po sluzbenoj duznosti kada je evidentno da je to uradjeno putem stampe", kaze za B92 predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava Biljana Kovacevic Vuco. Ona smatra da nerad tuzilastva, u ovom slucaju, ima politicku pozadinu: "Mislim da tuzilastva ne reaguju isto kao sto adekvatno ne reaguju ni politicke stranke u okviru DOS-a zbog veoma tenzivne situacije u kojoj se nalazimo, sto ne znaci da je to opravdanje. Tuzilastvo bi moralo da reaguje bez obzira na politicku situaciju s obzirom na to da je sirenje govora mrznje i pozivanje na rasnu i drugu diskriminaciju tesko krivicno delo". Biljana Kovacevic-Vuco dodaje da bi trebalo da postoje kriterijumi za kandidaturu na drzavne funkcije. Pojedincima koji propagiraju govor mrznje bilo bi onemoguceno da se kandiduju, zakljucuje ona.

(Izvor: B92)

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: