Sreda, 20.06.2001.

09:54

TEMA B92: BORBA PROTIV KORUPCIJE

Izvor: B92

Default images
Pored niza sistemskih zakona, Skupstina Srbije bi tokom aktuelne sednice trebalo da usvoji i Rezoluciju koja ce precizirati nacin borbe protiv korupcije, kao i termin. Sef poslanicke grupe DOS Cedomir Jovanovic objasnio je za Radio B92 da ce taj akt clanovima republicke administracije, narodnim poslanicima i zaposlenima u drzavnoj upravi sugerisati i odredjen nacin ponasanja. »Mi radimo na zakonu o borbi protiv mafije i na zakonu o sprecavaju korupcije ali u ovom trenutku smo hteli da kroz rezoluciju iskazemo svoje namere. Nalazimo se pred cinjenicom da je pred nama 30 zakona u skupstinskoj proceduri, da su to zakoni koji u potpunosti menjaju karakter naseg drustva«, kaze Jovanovic.

Ministar finansija Bozidar Djelic u izjavi za B92 precizira da ce Rezolucija biti, na neki nacin, prethodnica Zakona protiv korupcije. »Mi smo i dalje visoko na lestvicama korupcije i moramo da se borimo protiv toga jer ako kazete korumpirano drustvo ne mozete reci bogato drustvo. Ako hocemo da se iscupamo iz ove bede moramo se boriti protiv korupcije«, kaze Djelic.

Unija poslodavaca Srbije ponudice uskoro vlastima svoj predlog zakona protiv korupcije, rekao je za B92 Nebojsa Atanackovic, celnik ove organizacije. On je podsetio da je na proslogodisnjoj svetskoj rang listi najkorumpiranijih zemalja sveta Jugoslavija zauzimala drugo mesto. "U izradi predloga koristili smo iskustva zemalja iz naseg okruzenja", kaze Atanackovic. »Kroz povecano ucesce javnosti u dogadjanjima, i u privredi i uopste, to ce biti eliminisano. Vazno je da sve javne investicije budu dobijene na zaista javnim licitacijama, na osnovu javno objavljenih tendera. Samim tim ce se u znacajnoj meri smanjiti korupcija«, smatra Atanackovic. U poslednjih 10 godina politicari su javno osudjivali pojavu korupcije. Istovremeno, u Jugoslaviji nijedan posao, ni najbeznacajniji, nije mogao da bude zavrsen bez koverti raznih debljina, dimenzija i konvertibilnih valuta. Atanackovic tvrdi da u aktuelnom zakonodavstvu postoje odredbe koje ometaju da se u ovom trenutku korupciji stane na put. »Nije dozvoljeno da se neko provocira, da se izaziva lazna krupcija, da se nekome nesto prihvati, pa da, kada on to prihvati, da bude uhapsen i kaznjen. Mera koja takodje sprecava efikasnu borbu protiv korupcije je kaznjavanje i davaoca i promaoca mita. Bilo bi dovoljno kazniti ili jednu ili drugu stranu. Imali bismo tada stranu koja je primila mito, svedoke, one koji su dali mito. Ako bi odgovarali i jedan i drugi, onda nema svedoka. Treba prihvatiti ono sto je svet vec usvojio i sto se vec pokazalo kao pozitivno svuda u svetu. Pitanje je koliko smo mi spremni da prihvatimo takve promene, ali mi moramo proci taj proces i nadam se da cemo to obaviti i brze i bolje nego drugi«, zakljucio je Atanackovic.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Region

Totalni preokret: Sneg

Hrvatski Državni hidrometeorološki zavod objavio da ovog vikenda sledi oproštaj od paklenog leta i da u tu zemlju stiže ozbiljno zahlađenje.

11:30

6.9.2024.

15 h

Podeli: