Dinkić: Ništa od prodaje Galenike

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić odlučio je da se "Galenika" ne prodaje kompanijama koje su dostavile ponudu.

Srbija

Izvor: B92

Petak, 30.04.2010.

15:19

Default images

Odluka je doneta s obzirom da zainteresovane kompanije nisu iz kruga svetskih renomiranih farmaceutskih kuća, prenosi Tanjug, pozivajući se na Ministarstvo ekonomije. Agencija navodi i da ministar Dinkić kaže da u ovoj godini neće biti novih tendera i da Galenika ima mogućnosti da uz podršku vlade samostalno jača svoju poslovnu poziciju.

Podsetimo, indikativne ponude za kompaniju Galenika dostavili su indijska kompanija „Surija farmaceutika“ i kiparski investicioni fond RPG Capital. Kako je saopštila Agencija za privatizaciju, nakon analize indikativnih ponuda dostavljenih od strane ponuđača, Agencija će u saradnji sa Ministarstvom ekonomije i regionalnog razvoja, uputiti predlog Vladi Republike Srbije o daljim aktivnostima u vezi sa postupkom privatizacije Galenike.

Agencija za privatizaciju navodi da je „Surija farmaceutika“ značajan indijski proizvođač farmaceutskih proizvoda, dok je kiparski investicioni fond deo "Bakala Crossroads Investment Group" i osnovan je za ulaganja u Centralnoj i Istočnoj Evropi.

Indijska kompanija postoji od 1992. godine i vodeća je integrisana farmaceutska kompanija u Indiji, objavljeno je na sajtu te kompanije. Ta kompanija se bavi proizvodnjom i marketingom farmaceutskih proizvoda i usluga za klijente širom sveta, dok je kiparska kompanija "RPG Partners Limitid" konsultantska firma za poslovni i industrijski menadžment, a registrovana je i za odnose sa javnošću i tržišna istraživanja.
Inače, dokumentaciju za Galeniku su, pored indijske kompanije i kiparskog fonda, kupili i "Astra Zeneka" iz Velike Britanije, peti najveći proizvođač farmaceutskih proizvoda na svetu, i jedan od najvećih farmaceutskih proizvođača u Grčkoj - Alapis.

Rok za podnošenje pisanog zahteva za otkup informacionog paketa je bio 09. april, dok je rok za dostavljanje indikativnih ponuda za Galeniku istekao 30. aprila. Javni poziv za dostavljanje indikativnih ponuda za kupovinu većinskog učešća u Galenici, Agencija za privatizaciju je objavila 15. decembra prošle godine.

Pravo na podnošenje ponuda imali su strateški investitori, koji poseduju relevantno iskustvo u farmaceutskoj industriji u poslednjih uzastopnih pet finansijskih godina i koji su u finansijskoj 2008. godini ostvarili prihode od prodaje farmaceutskih proizvoda veće od sto miliona evra. Pravo na podnošenje ponuda imali su i finansijski investitori, čija je ukupna aktiva pod upravljanjem na kraju finansijske 2008. godine iznosila najmanje 250 miliona evra.

Kovačević: Šteta što se niko prestižan nije javio

Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da je "šteta što se na tenderu za kupovinu akcija Galenike nije pojavila neka prestižna kompanija, jer u farmaceutskoj industriji se može opstati i uspešno poslovati jedino ako ste deo nekog internacionalnog lanca". On je naveo i da bez obzira da li će privatizacija uspeti, podela besplatnih akcija građanima i zaposlenima bi svakako trebalo da se realizuje.

"Farmacija je specifična delatnost. Gotovo da nemate nigde u zemljama lokalne kompanije koje su uspešne i snabdevaju domaće tržište. Farmaceutske firme su uglavnom povezane u velike internacionalne lance i jedino vrlo velike firme mogu opstati. Šteta što se nije javio niko ko bi bio naročito prestižan", rekao je Kovačević.

Na pitanje šta bi sad trebalo uraditi sa Galenikom Kovačević je rekao da je on već ranije naglašavao da bi najbolje bilo da se fabrika korporativizuje i tek u nekom sledećem koraku pripremi za novu privatizaiciju.

"Ja sam i ranije govorio da nije pametno što su dosta investirali, a nisu prvo privatizovani. To što se investira može da bude pogrešno za neku konačnu orijentaciju te kompanije", rekao je Kovačević i dodao da "treba proceniti Galeniku, videti koliko pripada zaposlenima u toj fabrici i gradjanima. Tada bi se i jasno znalo koliko se može prodavati. I to je bio jedan od pogrešnih poteza jer je prvo trebalo podeliti, pa onda prodavati akcije".

On je dodao i da "ne bi bilo pametno" prodavati kompaniju nekom investicionom fondu jer "on ne bi ništa doprineo unapređenju te kompanije". "Što se tiče farmaceutske kompanije iz Indije ne znam dovoljno o njoj pa ne mogu da komentarišem", dodao je on.

Grčki Alapis odustao od Galenike

Inače, farmaceutska kompanija Alapis je objavila da neće učestvovati u završnoj fazi procesa privatizacije Galenike. "Alapis još jednom potvrđuje da srpsko tržište predstavlja prioritet u poslovnim planovima kompanije, i da će se, u bliskoj budućnosti, i dalje konsolidovati i širiti", navodi se u kratkom saopštenju te kompanije.

Ta kompanija se već pozicionirala na tržištu Srbije kupovinom Šumadijaleka iz Čačka i bila je jedina koja je javno izrazila spremnost da učestvuje u kupovini Galenike.

Direktor Alapisa Džon Georgakopoulos je tako ranije rekao da je ta kompanija zainteresovana za kupovinu Galenike kako bi taj srpski proizvođač lekova zauzeo poziciju koju zaslužuje na domaćem tržištu i pozicionirao se kao jak izvoznik lekova na širem području Jugoistočne Evrope.

Alapis je grčka multinacionalna kompanija sa vrlo jakim prisustvom na grčkom tržištu proizvodnje i prometa generičkih lekova, parafarmaceutskih proizvoda, kozmetike i veterinarskih lekova. Takođe je i ekskluzivni distributer za grčko tržište niza evropskih brendova, kao na primer onih u okviru kozmetike "La Prairie" i "Shiseido".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: