Srbija

Četvrtak, 16.12.2010.

00:09

Izbori i dijaspora "podižu" dinar

Već šesti dan za redom dinar nastavlja da jača u odnosu na evro. Domaća valuta je u poslednjih nekoliko dana ojačala za gotovo tri dinara.

Izvor: B92, Danas

Default images

Ekonomisti su uvereni da država obara vrednost evra pred masovni dolazak naših ljudi iz inostranstva kako bi za što manje dinara uzela što više deviza.

Analitičari takođe ističu da jačanje dinara odgovara prezaduženoj domaćoj privredi, ali i političarima jer je u trenutnoj situaciji jak dinar jedini ekonomski instrument sa kojim mogu da se spremaju za buduće izbore.

Država namerno obara vrednost evra da bi od gastarbajtera koji će narednih dana, uoči katoličkog Božića, pohrliti u Srbiju uzela što više deviza i za to platila što manje dinara, tvrde ekonomski stručnjaci. Ekonomista Milan Kovačević kaže da "kao i uvek, krajem godine u Srbiju dolaze gastarbajteri da ovde provedu praznike i u zemlju unose znatne sume deviza. Smatram da je jedan od glavnih razloga sunovrata evra poslednjih dana upravo namera države da takvim kursom zaradi što više novca na njima".

"Takođe, bitnu ulogu igra i činjenica da je država počela da povlači kredit od 250 miliona evra od poslovnih banaka, što automatski znači pretvaranje velikih količina deviza u dinare", objašnjava Kovačević, i navodi da i banke znatno utiču na kurs dinara svojim delovanjem na deviznom tržištu.

Direktor Instituta za tržišna istraživanja Miloje Kanjevac slaže se da jačanje dinara nije očekivano. "Ne znam šta država radi, ali jačanje dinara je ekonomski potpuno naopako. Nerealno je da dinar jača u odnosu na evro, naprotiv, jedino bi normalno bilo da oslabi za najmanje 30 odsto. Ovaj rast može jedino privremeno da napuni državnu kasu, ali jačanje dinara je svakako kratkoročno", ističe Kanjevac.

Ekonomista Mlađen Kovačević smatra da na kurs dosta utiču i špekulanti. "Oni imaju mnogo veću ulogu u kreiranju kursa dinara nego što se veruje. Pretpostavljam da sada procenjuju da je dobar trenutak za jačanje domaće valute, a dolazak gastarbajtera naravno igra veliku ulogu u tome. Ipak, verujem da će ovakav kurs biti kratkog daha i da će evro odmah nakon novogodišnjih praznika početi ponovo da raste sve do prodaje Telekoma", tvrdi Kovačević.

Jačanje dinara priprema birača za izbore

Saradnik Centra za novu politiku Goran Nikolić napominje da nije neobično da dinar jača krajem godine zbog većeg priliva deviza i činjenice da neko očigledno trenutno kupuje dinare.
Na jačanje dinara utiče više faktora - veća otvorenost banaka prema evru, očekivani prihodi od prodaje Telekoma, kao i poruka guvernera Šoškića da će do kraja 2011 da se obračuna sa inflacijom, smatra Nikolić. On dodaje da je „slabljenje valute negativna pojava koja loše utiče na biznis, dovodi u opasnost posebno ona preduzeća koja imaju veliku zaduženost kao i građane koji imaju kredite“.

„Kome onda odgovara jak dinar? Pa svima onima koji žele da posluju bez velikog rizika, koji imaju velike kredite a praktično dobar deo naših preduzeća je zadužen. Oni koji su zaduženi uvek priželjkuju jak dinar budući da su svi zaduženi u evrima. Međutim, politika jakog dinara je opasna i ona može da nanese štetu pre svega izvoznicima i da donese dobar profit uvoznicima, objašnjava Nikolić.

Nikolić ističe da veliku ulogu u kursnim kretanjima ima i to što će u 2011. skoro sigurno u Srbiju stići bar tri milijarde evra stranih direktnih investicija (zbog prodaje Telekoma Srbije), kao i to što vlast nema drugih načina da privuče birače osim da drži jak kurs dinara, pošto je zbog fiskalnih pravila nemoguće podizati značajnije plate i penzije.

„U pitanju je kredibilitet ekonomske politike i cilj je oboriti inflaciju i stabilizovati kurs. Sa druge strane treba imati u vidu i politički momenat – do izbora ima još 15 meseci, a budući da je fiskalna politka praktično blokirana, nemate mogućnosti da kapitalni rashodi u budžetu budu visoki pa i da podizanjem nekog većeg projekta animirate potencijalne birače. Ostaje vam samo jedan ekonomski instrument, a to je jak dinar, kaže on.

NBS zaoštrava monetarnu politiku

I Nikolić i profesor univerziteta Megatrend Vladimir Vučković deo razloga za rast dinara vide u očekivanjima bankara po pitanju monetarne politike u narednoj godini. "U četvrtak je Narodna banka Srbije podigla referentnu kamatnu stopu za ceo procenat, a u ponedeljak je guverner objavio da će inflaciju u 2011. targetirati na 4,5 odsto. To je više nego jasan poziv bankarima da otvore svoje dinarske pozicije jer će na taj način zaraditi izuzetno mnogo novca", kaže Nikolić i dodaje da je upravo posle tih najava počelo jačanje dinara.

Prema njegovim rečima, bankari očekuju da će monetarna politika biti veoma restriktivna u narednih 15 meseci, što znači da će prinosi na blagajničke i trezorske zapise biti veći i da će kurs morati da bude jak kako bi inflacija bila niska. Banke sada samo reaguju prema tim očekivanjima, kako bi sebi obezbedile profit.

Vučković dodaje da je na deviznom tržištu trenutno vlada veća tražnja za dinarima, zbog toga što je posle prošlonedeljnog rasta referentne kamatne stope došlo do oporavka ulaganja u hartije od vrednosti Narodne banke.

"Banke sada ponovo počinju da kupuju zapise za šta su im potrebni dinari, a moguće je da je jedan od razloga i to što je država najavila moguću emisiju dinarskih hartija sa valutnom klauzulom, što bi opet zahtevalo da banke nabave dinare kako bi mogle da ih kupe", ističe Vučković, dodajući da je ovakav trend jačanja dinara verovatno ipak samo kratkotrajnog karaktera.

Menjači: Svakog decembra ista priča

Ovaj trend nije toliko zbunjujući za menjače jer je tako - kažu - svakog decembra. „U sezoni slava i predstojećih praznika ponuda deviza je mnogo veća od tražnje“, kaže Borislav Brujuć, predsednik Udruženja menjača.
On objašnjava da „građani više menjaju evro nego što kupuju jer se približava Nova godina, decembar mesec je pun slava, svi građani žele da se udome da im kući bude lepo i prijatno zbog tih slava i za praznike“.

Brujić takođe smatra da je jedan od glavnih razloga za jačanje dinara upravo povratak gastarbajtera u Srbiju uoči praznika.

Istovremeno je Narodna banka Srbije promenila praksu pa se od prodaje, sada okrenula kupovini deviza. Za prethodna tri dana NBS je kupila ukupno 70 miliona evra kako bi ublažila prekomerno jačanje dinara.

„Pošto je dinar mnogo jačao NBS je intervenisala u kontrasmeru. Ona je sada kupovala devize dok ih je ranije prodavala kako bi sprečila veliko pomeranje i slabljenje dinara“, kaže Brujić koji se ne usuđuje da prognozira dokle će ovaj trend trajati.

„Niko ne može da pretpostaviti šta će se desiti za kratko vreme – da li će ovo stati, da li će doći do nekog uravnoteženja ili će doći do porasta evra a pada dinara. Uvek u ovo vreme u decembru mesecu dođe do ovakvih stvari ali onda pred samu Novu godinu opet dođe do slabljenja dinara, navodi on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

36 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: