Region

Četvrtak, 14.07.2022.

17:31

Hrvatska izgubila 1.700 IT stručnjaka - u Srbiju došlo još 14.800

Hrvatsko udruženje poslodavaca informatičke i komunikacione delatnosti (HUP-ICT) objavilo je da je Hrvatsku lane napustilo 1.700 informatičkih stručnjaka.

Izvor: Tanjug

Hrvatska izgubila 1.700 IT stručnjaka - u Srbiju došlo još 14.800
Ilustracija: Depositphotos/LukaFunduk

Kako navode, u istom periodu u Srbiju ih je došlo 14.800.

Predsednik HUP-a Hrvoje Josip Balin rekao je da je prošle godine među državama članicama EU samo u tri zabeležen pad broja IT stručnjaka, a to su Island, Hrvatska i Finska, prenosi zagrebački Jutarnji list.

Naveo je da su prvaci u privlačenju programera u Evropi Grčka, Kipar, Portugalija, Srbija i Holandija.

Balin je ocenio kako je "posebno zanimljiv slučaj Srbije" i izneo podatak da se u Srbiju tokom 2021.godine doselilo 14.800 programera, čime je njihov broj u našoj zemlji povećan za 18,7 procenata, sa 79.100, na 93.900.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

46 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

2 d

Srbija

NBS ukinula proviziju u menjačnicama

Narodna banka Srbije donela je privremenu meru kojom se ukida mogućnost naplate provizije u menjačnicama prilikom prodaje evra građanima, s ciljem zaštite interesa građana i sprečavanja neopravdanih psiholoških pritisaka na devizno tržište.

13:59

16.12.2025.

2 d

Svet

SAD dale rok

Sjedinjene Američke Države postavile su rok Švajcarskoj do 31. marta 2026. za postizanje pravno obavezujućeg sporazuma o carinama između dve zemlje.

14:18

18.12.2025.

19 h

Podeli: