Može li grčka kriza da se prelije u Srbiju? Malo verovatno. Može li Srbija da doživi sudbinu Grčke? Više verovatno. Evo i argumenata. Kriza u Grčkoj najmanje je problem bankarskog i realnog sektora. Da jeste, odavno bismo već čitali o propasti brodovlasnika Spirosa Karnesisa koji ne da ne propada, nego naručuje nove brodove.
I kompanija Veropulos pozatvarala bi sve supermarkete Vero po Srbiji, a kao što vidimo to nije uradila. I sve grčke banke odavno bi se pokupile iz Srbije, a to se nije dogodilo, bar tako tvrdi predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije Boško Živković kad kaže da „nisu uočene nikakve ozbiljne promene u tokovima kapitala iz beogradskih filijala grčkih banaka u atinske centrale“.
U Grčkoj je, hteli - ne hteli da to vidimo, u krizi – država. Odnosno njene finansije. U toj zemlji nije krahirao model neoliberalne ekonomije, nego – „viša faza socijalizma“.
Država u Grčkoj upala je u „bunar“ zato što su porodične dinastije Micotakis, Papandreu i Karamanlis (smenjuju se na vlasti od ukidanja vojne diktature) Grcima priuštile život u – komunizmu. Stalno je stvarana iluzija da svega ima u izobilju, a familije su se utrkivale u uvođenju povlastica samo da narod njima poveri vlast.
Tako je godinama trajalo. Grci su se „primili“ na lažnu državu blagostanja, a onda je stigao račun da se plati ručak. Račun (odnosno, dug) košta oko 340 milijardi evra i jednak je 1,5-godišnjem bruto domaćem proizvodu.
Mediji u državama EU, koje treba da spasu grčku državu od bankrota, sada otkrivaju „tisuće bezobraznih podataka“ komunističkog života podno Akropolja. Na primer, zaposleni u državnom sektoru decenijama su primali po 15 plata godišnje i imali pravo na 52 razna dodatka, bonusa, povlastice i naknade.
Kuriri u ministarstvima imali su dodatak od 290 evra za uredno i tačno prenošenje dokumenata iz kabineta u kabinet, vozači službenih dizel automobila mesečno su dobijali 25 evra za „zagrevanje motora”, mašinisti lokomotiva dobijali su 420 evra za pranje ruku, zaposleni u državnoj naftnoj industriji dobijali su naknade za topli obrok, besplata godišnji odmor za celu porodicu u hotelu sa četiri zvezdice, vozači autobusa u Atini dobijali su 310 evra za redovan dolazak na posao, a zaposleni u državnom osiguranju regres za prevoz iako nisu izlazili na teren.
Ni to nije sve. Grci nisu neki veliki ljubitelji plaćanja poreza. Prošle godine razlika između onoga što poreski obveznici duguju i onoga što su platili dostigla je sumu koja odgovara trećini celokupnih prihoda od poreza (toliki je budžetski deficit).
"Siva ekonomija“ čini oko 27,5 odsto BDP-a, a podmićivanje poreskih službenika je raširena pojava. Grci veruju da demokratija služi za lično bogaćenje, poreski sistem dugo uverava Grke da su u pravu kad tako veruju - lekari, pevači i sportisti imali su beneficirane poreske stope, brodovlasnici uopšte nisu plaćali porez na dohodak, a nekim profesijama zakon je dozvoljavao da prijavljuju niža primanja od stvarnih.
A u Srbiji? Plate u državnoj službi više su nego u privatnom sektoru, dele se dodaci, bonusi, povlastice i naknade zaposlenima i direktorima u javnim preduzećima, penzije su godinama iznad mogućnosti Penzionog fonda… Sajmon Grej, nekadašnji šef kancelarije Svetske banke u Srbiji, upozorio je još pre tri godine da Srbija godišnje potroši pola milijarde evra više nego što zaradi. To upozorenje bilo je pre nego što je velika kriza počela.
Treba li još koji argument da iz Grčke nema šta da se prelije u Srbiju. Mi to sve već imamo.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Od 1. januara naredne godine u BiH se povlače iz opticaja novčanice konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM puštene u opticaj od 1998. do 2009. godine i prestaju biti sredstvo plaćanja, podsetili su danas iz Centralne banke BiH.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp rekao je da ga prihvataju poslovni rukovodioci, što predstavlja preokret u odnosu na vreme kada je prvi put ušao Belu kuću pre osam godina.
Proizvodnja francuske mineralne vode Perije je ugrožena zbog povremene kontaminacije izvora koji ne dozvoljava održivu eksploataciju, navodi se u najnovijem izveštaju francuske Regionalne agencije za zdravlje (ARS).
Očekuje se da će ruska centralna banka izvršiti ogromno povećanje kamata kasnije ove nedelje dok inflacija nastavlja da raste u ekonomiji usmerenoj na rat.
"Ovo je jedan od najvažnijih programa za mlade koje je ikada pokrenula Vlada Srbije", rekao je danas ministar finansija Siniša Mali govoreći o subvencionisanim stambenim kreditima za mlade.
Pred Privrednim sudom u Beogradu okončan je dvogodišnji postupak stečaja nad kompanijom Ordiser, domaćom firmom u vlasništvu nekada popularnog nemačkog lanca za prodaju odeće Orsay.
Ministarstvo finansija objavilo je izmene Pravilnika o obrascima poreskih prijava za utvrđivanje poreza na imovinu, koje stupaju na snagu 1. januara 2025. godine.
Poslovno raspoloženje kompanija u Nemačkoj je na najnižem nivou od maja 2020. godine, zaključeno je u izveštaju Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena za decembar.
Hrvgatski javni servis HRT emitovao je prilog o protestima u Gruziji gde je prozapadna opozicija, koja je izgubila na izborima, organizovala proteste protiv proruske Vlade i novoizabranog predsednika.
Mađarski premijer Viktor Orban saopštio je danas da je predlog o prekidu vatre u Ukrajini tokom Božića i dalje aktuelan, a ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski mora sam da preuzme odgovornost da li da ga prihvati ili ne.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev oštro je kritikovao britanski list "Tajms" zbog njihovog komentara ubistva ruskog generala Igora Kirilova.
Naučnici su prvi put dokumentovali postojanje džinovske pulsirajuće zvezde koja je u poslednjim fazama gašenja pre nego što eksplodira, prenose danas britanski mediji.
Lek protiv majmunskih boginja, razvijen u Vektorskom državnom istraživačkom centru Rospotrebnadzora, prošao je klinička ispitivanja, izjavio je danas generalni direktor centra Aleksandar Agafonov.
Poljupci sa partnerom imaju pozitivan uticaj na emocionalno i fizičko zdravlje i mogli bi da budu jedan od najzabavnijih i najlepših načina vođenja računa o telu i ostajanja u vrhunskoj formi.
Film "Ruski konzul" reditelja Miroslava Lekića ispao je iz trke za najprestižniju filmsku nagradu Oskar. Dodela nagrada će biti održana 3. marta sledeće godine u Los Anđelesu.
Pre tačno 15 godina, 18. decembra 2009, svet je doživeo pravu filmsku revoluciju – "Avatar", epski naučnofantastični spektakl u režiji Džejmsa Kamerona, stigao je u bioskope.
Najomiljeniji događaj među fanovima Valorant-a, Night Market, vraća se 16. decembra, kako je Riot Games potvrdio na svojim zvaničnim nalozima na društvenim mrežama.
Video surveillance with software that detects weapons and hard objects will be installed in the courtyards of schools and kindergartens in Belgrade, Mayor Aleksandar Šapić says about strengthening security in Belgrade.
The EU's special envoy for dialogue between Belgrade and Pristina, Miroslav Lajčak, hailed today as an "important step" the completion of negotiations on the operationalization of the Declaration on the Missing.
Krajem novembra, dvojica poslanika Vulinove stranke Pokret socijalista, koja je deo vladajuće koalicije, podnela su Skupštini Srbije predlog Zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja, koji neodoljivo podseća na ruski zakon o stranim agentima.
Američka, ali i svetska politika prepuna je teorija zavera. Borba protiv njih zahteva od nas da gledamo na teoretičare drugačije, kaže istraživačica Sofija Najt.
Komentari 14
Pogledaj komentare