Sve vlade prave tri ključne odluke oko svog budžeta: koliko oporezovati; koliko potrošiti; i kao posledica razlike između to dvoje, javlja se budžetski deficit ili suficit. Šta bi trebalo da uradi dolazeća Vlada povodom ovih pitanja u sledeće četiri godine?
Počeću sa malim uvodom oko poreza i javnih rashoda u prethodnim godinama (videti grafikon). Kao što se može videti, učešće poreza i drugih prihoda u ekonomiji (BDP-u), raslo je umereno sve do 2005. godine.
Nakon toga, njihovo učešće je blago opalo u 2006. godini. Suprotno se desilo sa javnom potrošnjom i deficitom, čije je učešće u ekonomiji snažno opalo posle 2002. godine, a onda poraslo u 2006. godini.
U 2007. godini, po onome što najbolje mogu da procenim na osnovu predloga budžeta, kod poreza se očekuje pad, a kod rashoda i deficita se očekuje dalji rast.
Uzimajući u obzir pomenuto, treba li nova Vlada u 2007. godini i kasnije, da nastavi sa poslednjim trendovima tako što će povećavati javne rashode, povećavati deficit i smanjivati poreze? Počnimo od potrošnje. Trenutno, previše se rasipa i brojne potrebe nisu zadovoljene iako je potrošnja visoka i dalje raste. A sa platama u budžetskom sektoru koje su u proseku za 30 procenata veće od onih u privredi — čak pre ogromnog novembarskog povećanja budžetskih plata — teško je naći bilo kakav razuman argument za većom potrošnjom.
Grafikon
Naravno da Srbija treba dobro obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, penzije, bezbednost, puteve i ostalo. Međutim, sve dok se fondovi odobreni za ove namene troše tako loše, više sredstava će uvećati rasipanje a neće popraviti javne usluge. A svi mi dobro znamo da dodatno rasipanje neće zadovoljiti socijalne potrebe ili doprineti prosperitetu.
Efikasnost, a ne količina, javne potrošnje treba naglo da poraste. Dakle, radije pre deklarisanja koliko milijardi namerava potrošiti na ovo ili ono, nova Vlada bi uradila bolje kada bi: privatizovala sve funkcije koje mogu biti bolje obavljene od strane privatnog sektora; targetirala socijalna davanja tako da ih primaju samo oni kojima su potrebna; i investirala — uključujući predloženi Nacionalni investicioni plan i koncesije — tek nakon prethodno obavljenih tehničkih i ekonomskih analiza.
Nadalje, uzimajući u obzir moju zabrinutost u vezi poreza i budžetskog deficita, postoji hitna potreba da nova Vlada revidira kako povećanje budžetske potrošnje u 2006. godini, tako i predloženo povećanje u 2007. godini.
To je zato što ne samo da je javna potrošnja previsoka, već su i porezi previsoki. Kada se saberu svi porezi i doprinosi na plate, na svakih 100 dinara neto zarade zaposlenog, njihov poslodavac mora da plati 173 dinara, s tim da razlika od 73 dinara odlazi u državnu kasu. Ovaj dodatni trošak smanjuje zaposlenost, podstiče poresku utaju i destimuliše investicije. Prema tome, smanjenje poreza na zarade u 2007. godini je bio korak u pravom smeru zato što je pomoglo da se smanje ovi dodatni troškovi.
Mada je smanjenje poreza bilo korisno, kontekst u kome je ova mera sprovedena je bio pogrešan. Konkretno, smanjenje poreza nije bilo ispraćeno ekvivalentnim smanjenjem javne potrošnje. Zbog toga, budžetski deficit će porasti.
Često me pitaju „Ali šta toliko nije u redu sa budžetskim deficitima? I, „nisu li budžetski deficiti još veći kod mnogih drugih zemalja?“ Moj odgovor, najprostije rečeno, je da je greška imati budžetske deficite u slučaju Srbije, jer Srbija nije ista kao i druge zemlje.
U Srbiji, svi sektori su u deficitu: preduzeća, koja sveukupno proizvode velike gubitke; domaćinstva, koja se sve brže zadužuju kod banaka kako bi kupili nove kućne uređaje; i vlada, koja troši više nego što prikuplja poreza.
Sa svim sektorima u deficitu, očigledno je da je cela zemlja u deficitu. Otuda ogromni spoljni trgovinski deficit i deficit računa tekućeg plaćanja od 12 procenata BDP-a. To doprinosi brzom rastu spoljnog duga Srbije na preko 60 procenata BDP-a kako bi se oni otplatili. To nije održivo. Ovako nije u drugim zemljama. Tamo preduzeća proizvode profit. Na taj način, oni imaju višak. Taj višak ostavlja prostor njihovim vladama da budu u deficitu bez kreiranja velikog spoljnog trgovinskog i deficita tekućeg računa ili rastućeg spoljnog duga.
Tako, uzimajući u obzir deficite u Srbiji, postoje dve održive strategije za budžet – koje ne povećavaju spoljnu zaduženost – a koje bi Vlada mogla primeniti u naredne četiri godine.
Strategija 1: Ako se deficiti preduzeća eliminišu kroz agresivan program privatizacije i stečaja, to bi tada napravilo prostora za vladine budžetske deficite. Ovaj pristup takođe podspešuje ekonomski rast i ostavlja prostor za smanjenje poreskih opterećenja. Ovo je najbolja opcija za Srbiju.
Strategija 2: Ako preduzeća nastave sa politikom deficita, onda budžeti Vlade moraju imati višak sredstava kao bi izbalansirali deficite preduzeća i domaćinstava. Ekonomski rast, budžetska potrošnja i prostor za smanjenje poreskih opterećenja će biti manji nego kod strategije 1. Međutim, pošto spoljni dug ne raste, strategija 2 je održiva.
Tako da odgovor na moje prethodno pitanje – treba li nova Vlada u 2007. godini i kasnije da nastavi sa poslednjim trendovima povećavajući javne rashode, povećavajući deficit i smanjujući poreze? – je „ne“. Sve dok se deficiti srpskih preduzeća značajno ne smanje, Vladin budžet mora ostati u velikom suficitu.
Međutim, trenutni predlozi budžeta za 2007. godinu ne iskazuju suficit. Umesto toga, trenutni predlozi budžeta predviđaju treću strategiju — još veći rast budžetskih deficita. Ako se ovo nastavi u narednim godinama, spoljni dug će značajno porasti. Dalji rast spoljnog duga, kao što se pokazalo u skorijoj ekonomskoj istoriji Srbije, je mogući put ka makroekonomskoj krizi. To ne bi trebalo da se desi. Dozvolite mi da završim sa dve praktične napomene.
Prvo, zakon predviđa da celokupna budžetska potrošnja mora biti obustavljena ako se budžet za 2007. godinu ne usvoji do kraja marta. Da bi se izbeglo zaustavljanje osnovnih državnih funkcija, novi budžet za 2007. godinu treba uskoro da se usvoji. To može podrazumevati produžetak krajnjeg roka (mart mesec) od strane Skupštine. Novi budžet, iz razloga navedenih gore, treba biti usmeren na veliki budžetski suficit.
Drugo, ako mislite da su podaci o budžetu srpske Vlade nejasni, onda ste u pravu. Podaci moraju biti mnogo jednostavniji. U najmanju ruku – kao što moja tabela u ovom članku pokazuje - pregledi svih poreskih ubiranja i javne potrošnje od svih nivoa vlasti (uključujući NIP, vanbudžetsku potrošnju, itd.) bi trebalo da budu češće objavljivani.
Pored toga, praksa prikazivanja naknade od licence na isti način kao i poreza treba da prestane, zato što oni nisu isti. Ova poboljšanja kvaliteta podataka su bitna: ona uvećavaju odgovornost prema javnosti, i oni bi slali signal da Vlada namerava da implementira dobru budžetsku politiku.
* Ovaj dokument ne predstavlja zvanične stavove MMF-a. Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorski i oni ne moraju odražavati stavove MMF-a.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Kako bi umirio Mađare zbog rasta inflacije, premijer Viktor Orban uveo je kontrolu cena osnovnih namirnica u supermarketima i ponovno otpočeo svoju borbu protiv stranih trgovaca.
Ako ste se pitali kako će Donald Tramp svojim hirovitim postupanjem pogodovati, odnosno naštetiti, pojedinim ekonomskim granama u SAD, u jednom trenutku ste stigli i do pitanja – turizma, odnosno turističkih poseta stranaca Americi.
Svetske cene nafte su danas pale na najniži nivo za poslednje četiri godine, odnosno od februara 2021., pošto tržišta strahuju od globalnog trgovinskog sukoba koji bi smanjio svetski ekonomski rast i ograničio potražnju za ovom energentom.
Predsednik SAD Donald Tramp rekao da je da bi Evropska unija godišnje trebalo da kupuje američki gas i naftu u vrednosti od 350 milijardi dolara da bi on ukinuo carine od 20 odsto koju je nametnuo prethodne nedelje.
Evro je danas porastao na šestomesečni maksimum u odnosu na dolar pošto je u najnovijoj eskalaciji trgovinskog sukoba Vašingtona i Pekinga objavljeno da će Kina podići carine na uvoz američke robe sa 34 na 84 odsto.
Saudijska naftna kompanija "Aramco" otkrila je 14 naftnih polja i polja prirodnog gasa u Istočnoj provinciji i pustinji Rub el Hali, saopštila je danas novinska agencija SPA.
AstraZeneca, kao najveća kompanija na Londonskoj berzi, već 47 godina pomaže u spasavanju života i poboljšanju kvaliteta života hiljadama i hiljadama ljudi u Srbiji, poručio je ambasador Velike Britanije u Srbije Edvard Ferguson.
U Jagodini je danas svečano otvorena nova fabrika nemačke kompanije SCHOTT Pharma, koja se bavi proizvodnjom ambalaže od stakla za farmaceutske kompanije.
Ministar finansija Siniša Mali saopštio je da je danas, 15 dana pre roka, isplaćena drugu ratu avansa u iznosu od 411,75 miliona evra za nabavku novih francuskih borbenih aviona tipa rafal.
Ukrajinski vojnici iz 225. zasebnog jurišnog puka objavili su snimak na kojem se vidi kako ukrajinska oklopna vozila probijaju više slojeva ruskih utvrđenja u Belgorodskoj oblasti.
Zoran Đajić, inženjer geologije koji je do marta 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, ponovo je uputio na društvenoj mreži Iks otvorene pretnje ubistvom predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan danas je održao prvi sastanak sa prokurdskim političarima koji rade na okončanju 40-godišnjeg sukoba između Turske i militanata Radničke partije Kurdistana (RPK), preneo je AP.
Influenser Endru Tejt suočava se sa optužbama za silovanje, davljenje i pretnje pištoljem ženama u Britaniji u periodu između 2013. i 2015. godine, pokazali su dokumenti britanskog državnog tužilaštva.
Južnokorejski glumac O Jong-Su (80), koji je postao svetski poznat kao Igrač 001 u hit seriji "Squid Game" na Netfliksu, osuđen je na godinu dana zatvora zbog nedoličnog dodirivanja žene.
Američka agencija za hranu i lekove (FDA) odobrila je gepotidacin, oralni antibiotik za pacijentkinje starije od 12 godina, koje imaju infekcije mokraćne bešike.
Kreatori serije "Beli lotos" su u prvoj epizodi pomenuli neobično otrovno voće, ali malo ko je slutio da će ono igrati ključnu ulogu u raspletu, a reč je o "pong-pong" drvetu čije seme može da ubije.
U sklopu programa edukativnih pozorišnih predstava za tinejdžere, koji organizuju Dom omladine Beograda i Studio "Centar", u utorak 15. aprila biće održana premijera predstave "Vulkan".
Bred Pit je jedno od najpoznatljivijih holivudskih lica – i to s razlogom. Slavni glumac igrao je brojne legendarne likove, a njegove uloge mnogi pamte i godinama nakon premijere.
Njegova profesionalna karijera je generalno obeležena mnogim rekordima, kao što su najviše osvojenih Worlds titula u istoriji, kao i stalnim dominiranjem regionalne lige LCK.
Igrate MLBB i želite da prikažete vaše veštine na najvišem nivou? SESE vas poziva da se prijavite za kvalifikacioni turnir za ovogodišnji Svetski IESF Šampionat!
Igrate CS2 i želite da prikažete vaše veštine na najvišem nivou? SESE vas poziva da se prijavite za kvalifikacioni turnir za ovogodišnji Svetski IESF Šampionat!
US President Donald Trump said that the country "has the most powerful weapon in the world", which is why, as he estimated, Chinese President Xi Jinping will not allow the escalation of the trade war between the two countries.
The European Commissioner for Enlargement, Marta Kos, expressed her belief that there is a clear prospect of opening all negotiating clusters on Ukraine's accession to the European Union by the end of 2025.
Prime Minister of the Government of Serbia in a technical mandate and the President of the SNS, Miloš Vučević, stated that the new Government of Serbia will include the current ministers, as well as many new names.
The US intelligence community is currently investigating whether the Federal Bureau of Investigation (FBI) was involved in the planning of the attack on the Capitol on January 6, 2021.
A major synchronized action of the Criminal Police Directorate of the Crime Suppression Department is underway, in which searches and controls are carried out at several locations on the territory of Serbia.
Od septembra, učenici viših razreda osnovne škole u Francuskoj, uzrasta od 11 do 15 godina, moraće da sklone svoje mobilne telefone u ormariće ili specijalne torbice na početku školskog dana.
Rok za pripejd registraciju istekao je danas, a neregistrovani korisnici imaju još 30 dana do potpune deaktivacije broja. U tom periodu, moći će da pozivaju samo hitne službe.
Apple je iznajmio kargo letove da preveze ukupno 600 tona iPhone telefona, odnosno čak 1,5 miliona, iz Indije u Sjedinjene Američke Države, vođen željom da "pobedi" carine koje je najavio američki predsednik Donald Tramp.
Iako svet automobila juri ka elektrifikaciji, Volkswagen očigledno preispituje ovu strategiju i sve više pažnje posvećuje optimizaciji motora sa unutrašnjim sagorevanjem.
Volkswagen koristi sajam automobila u Šangaju da prikaže čak tri nova koncepta automobila. Kompanija iz Volfsburga nije ulazila detalje, ali je potvrdila da će dva od tri koncepta biti krosoveri.
Mnogi vozači jednostavno ne razmišljaju o zameni zimskih guma letnjim, ili smatraju da to nije toliko bitno. Testovi stručnjaka, međutim, pokazuju drugačije.
Leapmotor je najavio dolazak novog C10 REEV (EV sa proširenjem dometa) u Evropu, i to sa početnom cenom od 37.400 evra. U pitanju je verzija modela C10 koja ima domet od oko 970 kilometara.
Komentari 4
Pogledaj komentare