Evropska centralna banka se ponaša kao bivša Narodna banka Jugoslavije, koja je štampala novac bez pokrića. EU ne može povećavati konkurentnost na globalnom nivou s jeftinom radnom snagom bez socijalnih prava, niti može išta uraditi s idejama o društvu znanja.
Za Jožu Mencingera nema nikakve dileme. Aktuelna kriza je posledica neoliberalnog koncepta, koji se i teoretski bazira na alavosti i nezajažljivosti, tvrdi u intervjuu za NIN profesor ekonomije na Pravnom fakultetu u Ljubljani i prvi slovenački ministar ekonomije.
U stvari, kaže Mencinger, „čitava se ekonomija bazira na maksimiranju korisnosti i racionalnom ponašanju pojedinaca, a nemamo odgovor na pitanje gde je granica između maksimiranja i nezajažljivosti“.
- Evropski zvaničnici najavljuju kraj krize. Da li je to realno?
Kriza nije završena. „Lečili“ su je i sada je „leče“ smanjivanjem javnih dugova, pa i javnih sektora. No, javni dugovi su nastali, pre svega, jer su države rešavale probleme privatnih banaka. Bez intervencija država, a te intervencije su i stvorile visoke javne dugove, došlo bi do finansijskog sloma u čitavoj EU. Rešavanje problema u bankama tek je na početku.
Pored povećanja Fonda za pomoć državama u nevolji na 800 milijardi evra, počinje rasprava o stvaranju novog fonda za dokapitalizaciju banaka od 100 milijardi evra, što bi bankama omogućilo nova otpisivanja nenaplativih kredita. A političarima ne preostaje drugo od najavljivanja kraja krize, mada se recesija posle blagog oživljavanja ponovo vraća.
- Pre pola godine izjavili ste da strahujete za sudbinu EU.
Strahujem i dalje. Najpre zbog neizvesnosti i haosa koji bi nastao, ako bi se EU raspala. No, u večnost EU i u „kraj istorije“ ne verujem.
- Kako će se prema vašem mišljenju rešavati problem u EU?
Stavljati u prvi plan javni dug je pogrešno. Javni dug je posledica a ne izvor problema. Veliki javni dugovi posledica su onoga što se dešavalo decenijama a to su: preraspodela bruto domaćeg proizvoda između rada i kapitala na štetu rada, seljenje industrijske proizvodnje u „Kinu“, stvaranje tražnje kreditima, naduvavanje finansijskih balona, izmišljanja novih finansijskih „proizvoda“…
Jedino u Grčkoj je stvarno došlo do bezglavog trošenja države. Samo za Olimpijske igre u 2004. potrošeno je 10 milijardi evra. U drugim zemljama EU javni dug je rezultat spasavanja iz situacije koja je stvorena različitim oblicima hazardiranja privatnog sektora, u čemu su participirale i banke.
Ono što bi EU trebala uraditi jeste preispitivanje svojih strateških usmerenja, koja su pogrešna. EU ne može povećavati konkurentnost na globalnom nivou s jeftinom radnom snagom bez socijalnih prava, niti može išta uraditi s idejama o društvu znanja. I jedno i drugo osuđeno je na neuspeh.
Uz to, finansijski sektor treba svesti na osnovnu delatnost, a to je efikasno prenošenje štednje od štediša do investitora. Mnoge nove finansijske proizvode treba proglasiti prevarama, a jedan deo igrama na sreću. Politika štednje, o kojoj govori EU, situaciju samo pogoršava.
No, na sreću, ono što EU priča ona obično ne ostvaruje. Jedan od temelja održivosti EU je upravo činjenica da se ona ne pridržava vlastitih pravila i fraza kada to ne ide. Dok to shvati, šteta je napravljena ali se zbog te fleksibilnosti kolaps ipak spreči. Upravo to radi EU s „novim paktom stabilnosti“; on će biti u stvarnosti brzo zaboravljen, ali ne bez velike štete koju će da prouzrokuje padom BDP-a.
- A Evropa u dva koloseka?
To je blaži naziv za raspad EU.
- Na čemu mora da se zasniva nova politika EU, ali i država regiona?
Evropa prvo mora shvatiti da je globalizacija za nju opasnost, a ne prilika. To je na neki način proglasila u svojoj strategiji EVROPA 2020, koja je inače tipičan birokratski papir, u kojem se kao cilj postavlja zaposlenost. Globalizacija u toj strategiji postaje problem sličan starenju stanovništva.
To mi je blizu, jer po mom mišljenju osnovni problem savremenog društva nije nedostatak proizvoda nego nedostatak rada, odnosno radnih mesta. Da bi neutralisali efekte tehnološkog napretka moramo izmišljati nove i nove usluge. No, postoje granice povećavanju udela usluga u BDP-u. EU kao celina, te je granice već prestigla.
Za mene je, dakle, spas u nekakvoj reindustrijalizaciji i deglobalizaciji na nivou EU. Male zemlje našeg regiona, pa i druge male zemlje, tu ne mogu mnogo uraditi, jer one u ekonomskom smislu reči nisu države nego su regije EU. Izgubile su, naime, sve ekonomske atribute državnosti: odlučivanje o novcu, porezima, ekonomskom sistemu i granicama.
- Skeptični ste u vezi s pitanjem stranih nvesticija i baziranja rasta na izvozu. Naši ekonomisti jedini spas vide upravo u tome.
Moje je stanovište veoma jednostavno: prodaj što moraš prodati i ništa što nije potrebno ne prodaj. Jer, kada prodaješ sve proizvodno bogatstvo, postaješ radna snaga, a ona je u sadašnje vreme nekakav repromaterijal. A pored ovog „ideološkog stava“ ima i puno ekonomskih razloga za obazrivost.
Prvo, i sam verujem, da firma koju preuzima multinacionalka postaje efikasnija, no ta efikasnost koristi vlasnicima. Drugo, posredni efekti prodaje proizvodnog bogatstva nisu samo pozitivni; naprotiv, oni su većinom negativni.
Treće, sasvim je prirodno da vlasnici uzimaju profit, zbog toga i investiraju, pa nastaje velika razlika između BDP-a koji je stvoren u zemlji i BNP-a (bruto nacionalnog proizvoda) koji dobijaju stanovnici. U Irskoj ta razlika iznosi i 18 odsto BDP-a.
Četvrto, odliv kapitala (profita) iz istočne Evrope je u poslednje tri godine četiri puta veći od priliva kapitala (stranih direktnih investicija). I to je prirodno u krizi. Nemojte se previše zavaravati ni sa rastom na bazi izvoza. Na tome se zavarava čitav svet. Svi bi izvozili, ali kuda. Nije problem proizvesti, već prodati.
- Verujete li da su kreatori ekonomskih politika izvukli pouke iz krize?
Nažalost nisu.
- Kada se mogu očekivati rezultati kao pre izbijanja krize?
To ne znam, ali obično kažem da će se kriza okončati kada se na nju naviknemo kao na normalno stanje stvari.
- Kako pronaći balans između potrebe da se drastično smanjuju deficit i javni dug, a da se s druge strane podstiče rast i zapošljavanje? U Srbiji je javni dug probio granicu od 45 odsto i naši političari u tome ne vide problem.
Da je Srbija u EU ona bi sa 45 odsto javnog duga bila među najmanje zaduženim članicama. Međutim, sama brojka o veličini javnog duga se fetišizira, a ne znači mnogo.
Koliki je stvarni teret javnog duga zavisi od toga da li se radi o domaćem ili stranom dugu, kolike su kamate i privredni rast, da li su, koliko i gde zaduženi privreda, stanovništvo i banke.
Formalno, najveći javni dug, 200 odsto vrednosti BDP-a ima Japan, no Japanci dug vraćaju Japancima. Uz kamatnu stopu i rast blizu nule teret duga je samo mala preraspodela BDP-a među Japancima. Nažalost, u savremenoj privredi u kojoj je rast određen tražnjom, a ne ponudom, drastično i brzo smanjivanje deficita i podsticanje rasta i zapošljavanja se ne mogu ostvariti. Računanje da će privatni sektor porasti i zaposliti one koji bi izgubili posao u javnom sektoru je čista iluzija.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Kako bi umirio Mađare zbog rasta inflacije, premijer Viktor Orban uveo je kontrolu cena osnovnih namirnica u supermarketima i ponovno otpočeo svoju borbu protiv stranih trgovaca.
Svetske cene nafte su danas pale na najniži nivo za poslednje četiri godine, odnosno od februara 2021., pošto tržišta strahuju od globalnog trgovinskog sukoba koji bi smanjio svetski ekonomski rast i ograničio potražnju za ovom energentom.
Predsednik SAD Donald Tramp rekao da je da bi Evropska unija godišnje trebalo da kupuje američki gas i naftu u vrednosti od 350 milijardi dolara da bi on ukinuo carine od 20 odsto koju je nametnuo prethodne nedelje.
Evro je danas porastao na šestomesečni maksimum u odnosu na dolar pošto je u najnovijoj eskalaciji trgovinskog sukoba Vašingtona i Pekinga objavljeno da će Kina podići carine na uvoz američke robe sa 34 na 84 odsto.
Australija je danas odbila predlog Pekinga o zajedničkom radu na suprotstavljanju američkim tarifama, saopštivši umesto toga da će nastaviti da pospešuje svoju trgovinu i smanjuje zavisnost od Kine, svog najvećeg trgovinskog partnera.
Saudijska naftna kompanija "Aramco" otkrila je 14 naftnih polja i polja prirodnog gasa u Istočnoj provinciji i pustinji Rub el Hali, saopštila je danas novinska agencija SPA.
AstraZeneca, kao najveća kompanija na Londonskoj berzi, već 47 godina pomaže u spasavanju života i poboljšanju kvaliteta života hiljadama i hiljadama ljudi u Srbiji, poručio je ambasador Velike Britanije u Srbije Edvard Ferguson.
U Jagodini je danas svečano otvorena nova fabrika nemačke kompanije SCHOTT Pharma, koja se bavi proizvodnjom ambalaže od stakla za farmaceutske kompanije.
Ministar finansija Siniša Mali saopštio je da je danas, 15 dana pre roka, isplaćena drugu ratu avansa u iznosu od 411,75 miliona evra za nabavku novih francuskih borbenih aviona tipa rafal.
Nemačka konzervativna partija CSU odobrila je danas koalicioni sporazum sa svojom sestrinskom strankom CDU i Socijaldemokratama (SPD), dan nakon što je predstavljen program za oživljavanje ekonomskog rasta u najvećoj evropskoj ekonomiji.
Mađarska je danas sugerisala da bi "biološki napad" mogao da bude izvor prve epidemije slinavke i šapa u zemlji za više od pola veka, što je izazvalo zatvaranje granica i masovno klanje stoke na severozapadu.
Ukrajinski vojnici iz 225. zasebnog jurišnog puka objavili su snimak na kojem se vidi kako ukrajinska oklopna vozila probijaju više slojeva ruskih utvrđenja u Belgorodskoj oblasti.
Influenser Endru Tejt suočava se sa optužbama za silovanje, davljenje i pretnje pištoljem ženama u Britaniji u periodu između 2013. i 2015. godine, pokazali su dokumenti britanskog državnog tužilaštva.
Južnokorejski glumac O Jong-Su (80), koji je postao svetski poznat kao Igrač 001 u hit seriji "Squid Game" na Netfliksu, osuđen je na godinu dana zatvora zbog nedoličnog dodirivanja žene.
Američka agencija za hranu i lekove (FDA) odobrila je gepotidacin, oralni antibiotik za pacijentkinje starije od 12 godina, koje imaju infekcije mokraćne bešike.
Kreatori serije "Beli lotos" su u prvoj epizodi pomenuli neobično otrovno voće, ali malo ko je slutio da će ono igrati ključnu ulogu u raspletu, a reč je o "pong-pong" drvetu čije seme može da ubije.
Enotni Horovic, autor koji je od Ijana Fleminga preuzeo pisanje romana o Džejmsu Bondu, ocenio je da je franšiza kod novih producenata u "sigurnim rukama".
U sklopu programa edukativnih pozorišnih predstava za tinejdžere, koji organizuju Dom omladine Beograda i Studio "Centar", u utorak 15. aprila biće održana premijera predstave "Vulkan".
Bred Pit je jedno od najpoznatljivijih holivudskih lica – i to s razlogom. Slavni glumac igrao je brojne legendarne likove, a njegove uloge mnogi pamte i godinama nakon premijere.
Njegova profesionalna karijera je generalno obeležena mnogim rekordima, kao što su najviše osvojenih Worlds titula u istoriji, kao i stalnim dominiranjem regionalne lige LCK.
Igrate MLBB i želite da prikažete vaše veštine na najvišem nivou? SESE vas poziva da se prijavite za kvalifikacioni turnir za ovogodišnji Svetski IESF Šampionat!
Igrate CS2 i želite da prikažete vaše veštine na najvišem nivou? SESE vas poziva da se prijavite za kvalifikacioni turnir za ovogodišnji Svetski IESF Šampionat!
US President Donald Trump said that the country "has the most powerful weapon in the world", which is why, as he estimated, Chinese President Xi Jinping will not allow the escalation of the trade war between the two countries.
The European Commissioner for Enlargement, Marta Kos, expressed her belief that there is a clear prospect of opening all negotiating clusters on Ukraine's accession to the European Union by the end of 2025.
Prime Minister of the Government of Serbia in a technical mandate and the President of the SNS, Miloš Vučević, stated that the new Government of Serbia will include the current ministers, as well as many new names.
The US intelligence community is currently investigating whether the Federal Bureau of Investigation (FBI) was involved in the planning of the attack on the Capitol on January 6, 2021.
A major synchronized action of the Criminal Police Directorate of the Crime Suppression Department is underway, in which searches and controls are carried out at several locations on the territory of Serbia.
Od septembra, učenici viših razreda osnovne škole u Francuskoj, uzrasta od 11 do 15 godina, moraće da sklone svoje mobilne telefone u ormariće ili specijalne torbice na početku školskog dana.
Rok za pripejd registraciju istekao je danas, a neregistrovani korisnici imaju još 30 dana do potpune deaktivacije broja. U tom periodu, moći će da pozivaju samo hitne službe.
Apple je iznajmio kargo letove da preveze ukupno 600 tona iPhone telefona, odnosno čak 1,5 miliona, iz Indije u Sjedinjene Američke Države, vođen željom da "pobedi" carine koje je najavio američki predsednik Donald Tramp.
Iako svet automobila juri ka elektrifikaciji, Volkswagen očigledno preispituje ovu strategiju i sve više pažnje posvećuje optimizaciji motora sa unutrašnjim sagorevanjem.
Volkswagen koristi sajam automobila u Šangaju da prikaže čak tri nova koncepta automobila. Kompanija iz Volfsburga nije ulazila detalje, ali je potvrdila da će dva od tri koncepta biti krosoveri.
Mnogi vozači jednostavno ne razmišljaju o zameni zimskih guma letnjim, ili smatraju da to nije toliko bitno. Testovi stručnjaka, međutim, pokazuju drugačije.
Leapmotor je najavio dolazak novog C10 REEV (EV sa proširenjem dometa) u Evropu, i to sa početnom cenom od 37.400 evra. U pitanju je verzija modela C10 koja ima domet od oko 970 kilometara.
Komentari 7
Pogledaj komentare