Dok se korisnici žale da je protok od 768 kilobita u sekundi neuporedivo sporiji od onog koji im je potreban i koji imaju zemlje u okruženju, u Telekomu Srbije smatraju da je za usluge koje se sada nude trenutni protok sasvim dovoljan.
O internetu se u Srbiji javno diskutuje mnogo manje nego o putevima, prugama ili gasovodima. A trebalo bi da bude drugačije. Krstarenje internetom u Srbiji je često neudobno koliko i putovanje vozom ili automobilom - internet saobraćajnice su spore, veze znaju često da “pucaju”.
Za građane je to još jedna neprijatnost. Ali, poslovnim ljudima, loš internet je ozbiljna prepreka za biznis. Za mnoge investitore kilobajti su važniji od kilometara.
Da bi 31 odsto muškaraca i 17 odsto žena koliko ih u Srbiji koristi internet imali pravu, brzu i kvalitetnu internet vezu mora da se prevaziđe „sporovozna“, telefonska, dial-up konekcija. Najlakši način da se ostvare brze veze jeste ADSL konekcija. „Asimetrično digitalna pretplatnička linija“ koristi postojeće bakarne „parice“, odnosno postojeću infrastrukturu fiksne telefonije za prenos podataka.
Sa 23 hiljade ADSL konekcija, Srbija znatno zaostaje za okruženjem. Hrvatska je, poređenja radi, na kraju prošle godine imala sto hiljada ADSL pretplatnika, Slovenija 197 hiljada, a u Mađarskoj je ove godine priključen 400-hiljaditi korisnik.
Poseban problem je brzina. Dok se u drugim zemljama već uveliko nude megabitni protoci, domaći korisnici ne mogu da primaju podatke brzinom većom od 768 kilobita po sekundi (brzina protoka informacija izražava se u kilobitima po sekundi). To znači da je korisniku ADSL-a u Srbiji, potrebno i po četiri puta više vremena da sa interneta „skine“, odnosno download-uje određeni fajl, nego što je potrebno korisniku iste usluge u Hrvatskoj ili Sloveniji.
Skraćivanje „parice“
Problem „poslednje milje“ u svetu se rešava konkurencijom
Telekom Srbije vlasnik je kompletne ADSL infrastrukture, jer se za nju koriste postojeći telefonski kablovi, popularne „telefonske parice“. Telekom je i dalje jedini vlasnik, dakle monopolista fiksne telefonije.
Srpska državna kompanija internet provajderima iznajmljuje svoje kapacitete fiksne telefonije, a u poslednje vreme se i sama bavi „prodajom“ ADSL-a krajnjim korisnicima. S obzirom na to da je kompletna infrastruktura u vlasništvu državne kompanije, svako ubrzanje i proširenje internet kapaciteta je u nadležnosti Telekoma.
Radovan Cvetković, direktor Direkcije za informacione tehnologije u Telekomu Srbije, kaže da su i telekomunikacije i informatika odraz situacije u zemlji, ali se po njegovom mišljenju ovi sektori „drže“ bolje od većine ostalih. Ali, kaže on, da bi se ostvarile željene brzine i visoke internet tehnologije, neophodno je krenuti od drugih stvari.
„Stepen digitalizacije koji je u 2000. godini bio 30 odsto, sada je 90, a cilj je da do kraja 2007. digitalizacija bude stoprocentna“, kaže Radovan Cvetković za Ekonomist magazin. To znači da bi tek naredne godine sve telefonske centrale u Srbiji bile digitalne. Digitalna centrala preduslov je da korisnik može da dobije ADSL konekciju.
Cvetković kaže da se tek po savladavanju te prepreke može raditi na povećanju brzine protoka informacija. Brzina se, inače, ostvaruje približavanjem centrale pretplatniku, odnosno smanjivanjem dužine bakarne „parice“ između centrale i stana korisnika.
Prema Telekom-ovim strateškim smernicama razvoja predviđena je maksimalna dužina „parice“ od jednog kilometra. Danas su korisnici često udaljeni i više od 1.200 metara od centrale.
„Telekom već dve godine radi na približavanju pretplatnicima, odnosno na skraćivanju bakarnih „parica“. Već sada je rastojanje na mnogim mestima manje od 300 metara. Dosad je uvedeno 250 takvih čvorišta (centrala) koje su na 200 do 300 metara udaljeni od pretplatnika, a mnoge su i u samim zgradama gde pretplatnici stanuju“, kaže Cvetković.
Predstavnici internet provajdera sumnjaju da se mreža tako lako i brzo može unaprediti. Za takve usluge potrebni su kvalitetniji kablovi, ulaganja u centrale i „parice“ skraćene na svega 300 do 400 metara, za šta država, odnosno Telekom, kažu oni, nema novca.
Taj problem takozvane „poslednje milje“ (Last Mile), u svetu se uglavnom rešava konkurencijom. Nakon što monopolista u nekoj državi izgubi svoj privilegovani položaj, on zadržava glavne infrastrukturne vodove, a drugi operateri fiksne telefonije ulažu u lokalnu infrastrukturu, dakle u „poslednju milju“.
Radovan Cvetković sa druge strane tvrdi da je Telekom upravo u ADSL tehnologiju potrebnu za velike protoke informacija investirao nekoliko desetina miliona evra (ne navodeći tačan podatak, „jer se radi o više investicija iz više direkcija“). On kaže da će Telekom, sigurno, već sledeće godine omogućiti korisnicima znatno veće brzine.
Novim brzinama (i do 20 megabita u sekundi, kako najavljuju iz Telekoma) postojaće mogućnost pružanja usluga poput prenosa telefonskog, internet i video saobraćaja po jednoj „parici“.
Brzina
Najveæi problem Telekomovog ADSL servisa nije „download“ nego „upload"
„Za usluge koje se sada nude protok od 768 kilobita u sekundi je sasvim dovoljan. Brzina od pet megabita uopšte nije potrebna ukoliko ne gledate televiziju“, tvrdi za Ekonomist magazin Dragan Jeremić, direktor sektora za planiranje i razvoj u okviru Telekomove Direkcije za IT.
Jeremić kaže da se ne može primetiti razlika u protoku na 768 kilobita i pet megabita u sekundi, „jer je 768 kilobita sasvim dovoljna brzina da se dostupna količina podataka prihvati, prenese i prosledi“.
Sa tim se stručnjaci koji se svakodnevno bave ovim poslom nikako ne slažu. Oni smatraju da veliki problem Telekomovog ADSL servisa nije „download“ nego „upload“, dakle, nije problem u „skidanju“ podataka sa interneta, već u njihovom slanju na mrežu. ADSL tehnologija je takva da je brzina slanja podataka na mrežu (slanje e-mailova, na primer), uvek nekoliko puta manja od brzine primanja podataka sa interneta (primanje e-mailova).
Brzine koje se danas nude za „upload“ (64, 128, 192 kilobita u sekundi), kako kažu predstavnici internet provajdera, izuzetno otežavaju poslovanje firmi. Srpske firme, poput njihovih konkurenata u svetu, osnovnu komunikaciju ostvaruju putem interneta. Sporo slanje fajlova, e-mailova i drugih informacija putem interneta, smanjuje njihovu konkurentnost.
Naravno, ni brzina „download“-a nije nebitna jer je ogromna razlika da li će radnik firme biti zauzet, na primer, tri minuta ili 15 minuta da bi sa interneta preuzeo fajl od oko jednog gigabajta. Što se tiče većih brzina za video i TV servise, one su svakako potrebne, ali ne spadaju u sferu interesovanja biznis korisnika, nego su pre svega namenjeni kućnim korisnicima, smatraju provajderi.
Nenad Tešić, predstavnik Internet provajdera Gama Elektroniks-a, smatra da bi u Srbiji već postojali megabitni protoci da postoji više firmi koje se bave iznajmljivanjem ADSL linija provajderima i krajnjim korisnicima.
Ali, da bi recimo „Deutsche Telekom“ ušao u ADSL biznis u Srbiji, morao bi da koristi postojeću Telekomovu infrastrukturu. Ta kompanija, gotovo izvesno, ne bi gradila novu telefonsku infrastrukturu, pošto bi joj za to bilo potrebno previše dozvola, investicija i vremena. To znači da će povećanje konkurencije morati da sačeka da se ukine Telekomov monopol na fiksnu telefoniju, i da se i drugim operaterima omogući da pružaju te usluge.
Radovan Cvetković, direktor Direkcije za IT kaže da su „ulaganja od strane Telekoma Srbije počela tek kada su Italijani iz njega izašli. Baš zbog toga što nisu spremni da mnogo investiraju stranci kupuju isključivo mobilne operatere, jer tako sa manjom investicijom ostvaruju veće prihode“.
Koliko Telekom ulaže u infrastrukturu i reorganizaciju videće se tek u narednim godinama kad počnu da se primenjuju novi servisi. I mobilni operateri su potencijalno velika konkurencija, jer Telenor i austrijski Mobilkom mogu da se bave bežičnim ADSL-om.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Kako bi umirio Mađare zbog rasta inflacije, premijer Viktor Orban uveo je kontrolu cena osnovnih namirnica u supermarketima i ponovno otpočeo svoju borbu protiv stranih trgovaca.
Ako ste se pitali kako će Donald Tramp svojim hirovitim postupanjem pogodovati, odnosno naštetiti, pojedinim ekonomskim granama u SAD, u jednom trenutku ste stigli i do pitanja – turizma, odnosno turističkih poseta stranaca Americi.
Svetske cene nafte su danas pale na najniži nivo za poslednje četiri godine, odnosno od februara 2021., pošto tržišta strahuju od globalnog trgovinskog sukoba koji bi smanjio svetski ekonomski rast i ograničio potražnju za ovom energentom.
Predsednik SAD Donald Tramp rekao da je da bi Evropska unija godišnje trebalo da kupuje američki gas i naftu u vrednosti od 350 milijardi dolara da bi on ukinuo carine od 20 odsto koju je nametnuo prethodne nedelje.
Evro je danas porastao na šestomesečni maksimum u odnosu na dolar pošto je u najnovijoj eskalaciji trgovinskog sukoba Vašingtona i Pekinga objavljeno da će Kina podići carine na uvoz američke robe sa 34 na 84 odsto.
AstraZeneca, kao najveća kompanija na Londonskoj berzi, već 47 godina pomaže u spasavanju života i poboljšanju kvaliteta života hiljadama i hiljadama ljudi u Srbiji, poručio je ambasador Velike Britanije u Srbije Edvard Ferguson.
U Jagodini je danas svečano otvorena nova fabrika nemačke kompanije SCHOTT Pharma, koja se bavi proizvodnjom ambalaže od stakla za farmaceutske kompanije.
Ministar finansija Siniša Mali saopštio je da je danas, 15 dana pre roka, isplaćena drugu ratu avansa u iznosu od 411,75 miliona evra za nabavku novih francuskih borbenih aviona tipa rafal.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne (4,5 odsto) i kreditne olakšice (sedam odsto), saopštila je NBS.
Mark Brnović, Amerikanac srpskog porekla kojeg je predsednik Donald Tramp imenovao za ambasadora SAD u Srbiji, od 2015. do 2023. bio je Državni tužilac Arizone, a na tu funkciju je izabran kao član Republikanske partije.
Studenti-blokaderi, prema pisanju opozicionih medija, već su stigli na pola puta do Strazbura, što znači odvoženih oko nekih 700 kilometara. Međutim, nisu napisali jeste da su baš ti isti biciklisti uhvaćeni u laži.
Britanska policija uhapsila je britanskog šefa nevladinog međunarodnog udruženja ekoloških aktivista Grinpis, zajedno sa još pet aktivista, nakon što su danas sipali 300 litara krvavocrvene boje u jezerce u američkoj ambasadi.
U osnovnom sudu privremenih institucija u Prištini danas je ispitivanjem svedoka nastavljeno suđenje Gavrilu Milosavljeviću iz Istoka koji se tereti za navodni ratni zločin protiv civilnog stanovništva u zatvoru Dubrava tokom sukoba na KiM 1999.
Sud u Njujorku naložio je Džejmsu Tobeku, reditelju nominovanom za Oskara, da isplati 1,68 milijardi dolara odštete ženama koje su ga tužile za seksualno zlostavljanje i druge zločine tokom četiri decenije.
Američka agencija za hranu i lekove (FDA) odobrila je gepotidacin, oralni antibiotik za pacijentkinje starije od 12 godina, koje imaju infekcije mokraćne bešike.
Kreatori serije "Beli lotos" su u prvoj epizodi pomenuli neobično otrovno voće, ali malo ko je slutio da će ono igrati ključnu ulogu u raspletu, a reč je o "pong-pong" drvetu čije seme može da ubije.
U sklopu programa edukativnih pozorišnih predstava za tinejdžere, koji organizuju Dom omladine Beograda i Studio Centar, u utorak 15. aprila biće održana premijera predstave "Vulkan".
Bred Pit je jedno od najpoznatljivijih holivudskih lica – i to s razlogom. Slavni glumac igrao je brojne legendarne likove, a njegove uloge mnogi pamte i godinama nakon premijere.
US President Donald Trump said that the country "has the most powerful weapon in the world", which is why, as he estimated, Chinese President Xi Jinping will not allow the escalation of the trade war between the two countries.
The European Commissioner for Enlargement, Marta Kos, expressed her belief that there is a clear prospect of opening all negotiating clusters on Ukraine's accession to the European Union by the end of 2025.
Prime Minister of the Government of Serbia in a technical mandate and the President of the SNS, Miloš Vučević, stated that the new Government of Serbia will include the current ministers, as well as many new names.
The US intelligence community is currently investigating whether the Federal Bureau of Investigation (FBI) was involved in the planning of the attack on the Capitol on January 6, 2021.
A major synchronized action of the Criminal Police Directorate of the Crime Suppression Department is underway, in which searches and controls are carried out at several locations on the territory of Serbia.
Od septembra, učenici viših razreda osnovne škole u Francuskoj, uzrasta od 11 do 15 godina, moraće da sklone svoje mobilne telefone u ormariće ili specijalne torbice na početku školskog dana.
Rok za pripejd registraciju istekao je danas, a neregistrovani korisnici imaju još 30 dana do potpune deaktivacije broja. U tom periodu, moći će da pozivaju samo hitne službe.
Apple je iznajmio kargo letove da preveze ukupno 600 tona iPhone telefona, odnosno čak 1,5 miliona, iz Indije u Sjedinjene Američke Države, vođen željom da "pobedi" carine koje je najavio američki predsednik Donald Tramp.
Volkswagen koristi sajam automobila u Šangaju da prikaže čak tri nova koncepta automobila. Kompanija iz Volfsburga nije ulazila detalje, ali je potvrdila da će dva od tri koncepta biti krosoveri.
Mnogi vozači jednostavno ne razmišljaju o zameni zimskih guma letnjim, ili smatraju da to nije toliko bitno. Testovi stručnjaka, međutim, pokazuju drugačije.
Leapmotor je najavio dolazak novog C10 REEV (EV sa proširenjem dometa) u Evropu, i to sa početnom cenom od 37.400 evra. U pitanju je verzija modela C10 koja ima domet od oko 970 kilometara.
Komentari 61
Pogledaj komentare