Strukturno slabe i na svetskom tržištu nekonkurentne zemlje ušle su u Monetarnu uniju. Političari nisu spremni da priznaju tu grešku. Oni se bave simptomima - ne baveći se onim što je stvarna greška u konstrukciji evra, ocenjuje Dojče vele.
Evropska monetarna unija u sadašnjem vidu od početka je imala grešku u konstrukciji. Istina, njenim tvorcima bilo je jasno da je jedinstveno monetarno područje moguće samo ako su privrede podjednako snažne i konkurentne.
Međutim, kriterijumi koji su, imajući to u vidu, napravljeni za pristupanje Monetarnoj uniji bili su manjkavi. Kriterijumi sadržani u Ugovoru iz Mastrihta proizvoljno su izabrani i odnose se samo na visinu inflacije, dugoročne kamate, godišnji nivo novog zaduživanja i ukupno zaduženje kandidata za prijem.
Na taj način u celu konstrukciju ugrađena je greška, jer je mediteranskim zemljama „mekih“ valuta omogućen ulazak u klub. U trenutku prijema gotovo da su ispunile postavljene kriterijume, kod nekih se zažmurilo na jedno oko, jedna od zemalja je uveliko falsifikovala podatke - glavno je bilo ući u Monetarnu uniju, a posle je moglo i dalje po starom.
Još gore je što ti kriterijumi konvergencije nisu ništa govorili o privrednoj snazi ili slabosti pojedinih država, a pogotovo ne o njihovoj konkurentosti na svetskim tržištima. Istina, te faktore teško je kvantifikovati i ugurati ih u neki indeks, ali u nekom vidu trebalo ih je uzeti u obzir kako bi se prosudilo da li je neka zemlja zrela za evro ili ne.
Tako su strukturno slabe i na svetskom tržištu nekonkurentne zemlje ušle u Monetarnu uniju - kako se pokazalo, na sopstvenu štetu. U prvo vreme evro im je omogućio da dođu do novca severnih suseda uz povoljne kamate što je dovelo do malog privrednog poleta, ali dugoročno su same sebi naškodile.
Što je duže trajala Monetarna unija, to su očiglednije postajale strukturne slabosti tih država i to su više zaostajale u produktivnosti za evrozemljama iz severnog dela Evrope.
Ranije to nije bila tragedija - u dogovoru sa partnerima bili bi postepeno devalvirani grčka drahma ili portugalski eskudo. Danas to više nije moguće, jer se novac zove evro i koriste ga sve članice Monetarne unije.
Političari nisu spremni da priznaju grešku. Oni se bave simptomima, ratuju oko sporednih stvari kao što su rejting agencije, kupuju vreme paketima pomoći, stvaraju trajne probleme - ne baveći se onim što je stvarna greška u konstrukciji. Pri tom je sasvim moguća nova konstrukcija Monetarne unije, ali samo ako se odlučno preduzmu radikalne mere.
Poverioci bi prvo morali da prihvate otpis dela dugova. Argument da bi u tom slučaju Grčka ili Portugalija bile isključene sa finansijskih tržišta je nezasnovan, jer one tamo ionako više ne mogu da dobiju ni cent. Ne bi došlo ni do sloma bankarskog sistema, jer je većina banaka rizične papire odavno prodala - Evropskoj centralnoj banci.
Virus ne mora da se prenese na zemlje kao što su Španija, Irska ili Italija ako se tržištima kapitala od početka sasvim jasno stavi do znanja kakav je cilj tih mera. Tu dolazi druga tačka: uložiti dovoljno novca kako bi se Grčka i Portugalija iskupile iz evra i tako finansijski ublažio deset godina sakupljan devalvacioni pritisak prilikom ponovnog uvođenja drahme i eskudosa.
Ostala bi u principu zdrava i ojačana Monetarna unija koja bi onda, kao treći korak, morala da stvori jednu nadnacionalnu instituciju koja bi emitovala evroobveznice (zapise).Kamata na njih određivala bi se na osnovu prosečne kamatne stope u preostalim članicama Monetarne unije. „Tako bismo imali istinsku kočnicu kada je reč o zaduživanju“, kaže Lorenco Bini Smagi, član direktorijuma Evropske centralne banke.
Naime, ako bi neka članica evrozone tada došla do granica zaduživanja morala bi da pokrene postupak konsolidacije ili da zatraži pomoć iz Evropskog fonda za stabilizaciju. Ta sredstva bi onda bila odobrena uz stroge uslove.
Istina, ostaje da se vidi kako privoleti nemačkog ministra finansija da prihvati evroobveznice, jer on može večito da se zadužuje zahvaljujući malim kamatama na nemačke državne obveznice koje se smatraju izuzetno sigurnim.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Kako bi umirio Mađare zbog rasta inflacije, premijer Viktor Orban uveo je kontrolu cena osnovnih namirnica u supermarketima i ponovno otpočeo svoju borbu protiv stranih trgovaca.
Ako ste se pitali kako će Donald Tramp svojim hirovitim postupanjem pogodovati, odnosno naštetiti, pojedinim ekonomskim granama u SAD, u jednom trenutku ste stigli i do pitanja – turizma, odnosno turističkih poseta stranaca Americi.
Svetske cene nafte su danas pale na najniži nivo za poslednje četiri godine, odnosno od februara 2021., pošto tržišta strahuju od globalnog trgovinskog sukoba koji bi smanjio svetski ekonomski rast i ograničio potražnju za ovom energentom.
Predsednik SAD Donald Tramp rekao da je da bi Evropska unija godišnje trebalo da kupuje američki gas i naftu u vrednosti od 350 milijardi dolara da bi on ukinuo carine od 20 odsto koju je nametnuo prethodne nedelje.
Evro je danas porastao na šestomesečni maksimum u odnosu na dolar pošto je u najnovijoj eskalaciji trgovinskog sukoba Vašingtona i Pekinga objavljeno da će Kina podići carine na uvoz američke robe sa 34 na 84 odsto.
AstraZeneca, kao najveća kompanija na Londonskoj berzi, već 47 godina pomaže u spasavanju života i poboljšanju kvaliteta života hiljadama i hiljadama ljudi u Srbiji, poručio je ambasador Velike Britanije u Srbije Edvard Ferguson.
U Jagodini je danas svečano otvorena nova fabrika nemačke kompanije SCHOTT Pharma, koja se bavi proizvodnjom ambalaže od stakla za farmaceutske kompanije.
Ministar finansija Siniša Mali saopštio je da je danas, 15 dana pre roka, isplaćena drugu ratu avansa u iznosu od 411,75 miliona evra za nabavku novih francuskih borbenih aviona tipa rafal.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne (4,5 odsto) i kreditne olakšice (sedam odsto), saopštila je NBS.
Mark Brnović, Amerikanac srpskog porekla kojeg je predsednik Donald Tramp imenovao za ambasadora SAD u Srbiji, od 2015. do 2023. bio je Državni tužilac Arizone, a na tu funkciju je izabran kao član Republikanske partije.
Studenti-blokaderi, prema pisanju opozicionih medija, već su stigli na pola puta do Strazbura, što znači odvoženih oko nekih 700 kilometara. Međutim, nisu napisali jeste da su baš ti isti biciklisti uhvaćeni u laži.
Britanska policija uhapsila je britanskog šefa nevladinog međunarodnog udruženja ekoloških aktivista Grinpis, zajedno sa još pet aktivista, nakon što su danas sipali 300 litara krvavocrvene boje u jezerce u američkoj ambasadi.
U osnovnom sudu privremenih institucija u Prištini danas je ispitivanjem svedoka nastavljeno suđenje Gavrilu Milosavljeviću iz Istoka koji se tereti za navodni ratni zločin protiv civilnog stanovništva u zatvoru Dubrava tokom sukoba na KiM 1999.
Sud u Njujorku naložio je Džejmsu Tobeku, reditelju nominovanom za Oskara, da isplati 1,68 milijardi dolara odštete ženama koje su ga tužile za seksualno zlostavljanje i druge zločine tokom četiri decenije.
Američka agencija za hranu i lekove (FDA) odobrila je gepotidacin, oralni antibiotik za pacijentkinje starije od 12 godina, koje imaju infekcije mokraćne bešike.
Kreatori serije "Beli lotos" su u prvoj epizodi pomenuli neobično otrovno voće, ali malo ko je slutio da će ono igrati ključnu ulogu u raspletu, a reč je o "pong-pong" drvetu čije seme može da ubije.
U sklopu programa edukativnih pozorišnih predstava za tinejdžere, koji organizuju Dom omladine Beograda i Studio Centar, u utorak 15. aprila biće održana premijera predstave "Vulkan".
Bred Pit je jedno od najpoznatljivijih holivudskih lica – i to s razlogom. Slavni glumac igrao je brojne legendarne likove, a njegove uloge mnogi pamte i godinama nakon premijere.
US President Donald Trump said that the country "has the most powerful weapon in the world", which is why, as he estimated, Chinese President Xi Jinping will not allow the escalation of the trade war between the two countries.
The European Commissioner for Enlargement, Marta Kos, expressed her belief that there is a clear prospect of opening all negotiating clusters on Ukraine's accession to the European Union by the end of 2025.
Prime Minister of the Government of Serbia in a technical mandate and the President of the SNS, Miloš Vučević, stated that the new Government of Serbia will include the current ministers, as well as many new names.
The US intelligence community is currently investigating whether the Federal Bureau of Investigation (FBI) was involved in the planning of the attack on the Capitol on January 6, 2021.
A major synchronized action of the Criminal Police Directorate of the Crime Suppression Department is underway, in which searches and controls are carried out at several locations on the territory of Serbia.
Od septembra, učenici viših razreda osnovne škole u Francuskoj, uzrasta od 11 do 15 godina, moraće da sklone svoje mobilne telefone u ormariće ili specijalne torbice na početku školskog dana.
Rok za pripejd registraciju istekao je danas, a neregistrovani korisnici imaju još 30 dana do potpune deaktivacije broja. U tom periodu, moći će da pozivaju samo hitne službe.
Apple je iznajmio kargo letove da preveze ukupno 600 tona iPhone telefona, odnosno čak 1,5 miliona, iz Indije u Sjedinjene Američke Države, vođen željom da "pobedi" carine koje je najavio američki predsednik Donald Tramp.
Volkswagen koristi sajam automobila u Šangaju da prikaže čak tri nova koncepta automobila. Kompanija iz Volfsburga nije ulazila detalje, ali je potvrdila da će dva od tri koncepta biti krosoveri.
Mnogi vozači jednostavno ne razmišljaju o zameni zimskih guma letnjim, ili smatraju da to nije toliko bitno. Testovi stručnjaka, međutim, pokazuju drugačije.
Leapmotor je najavio dolazak novog C10 REEV (EV sa proširenjem dometa) u Evropu, i to sa početnom cenom od 37.400 evra. U pitanju je verzija modela C10 koja ima domet od oko 970 kilometara.
Komentari 17
Pogledaj komentare