Buka koja se podigla oko ovog rumunskog automobila nikako da se stiša. Od kako se Logan pojavio na tržištu, menadžeri suparničkih brendova pokušavaju da otkriju tajni recept Renaulta, koji je uspeo da za vrlo kratko vreme konstruiše moderan, kvalitetan i jeftin automobil. Od kraja prošle godine nudi se i Logan sa mirisom evro dizela. Treba znati da je, od glave do repa, Logan čistokrvni "francuz", pravi Renault koji na evropskom tržištu nosi amblem Dacie. Ubedljivo najveći minus ovog automobila ipak predstavlja ime rumunskog brenda.
Logan 1.5 dCi definitivno košta manje nego što vredi, a tajna ovako povoljne cene krije se u činjenici da se, zaslugom međudržavnog sporazuma između naše države i Rumunije, ne plaća carina na uvoz ovih rumunskih automobila.
U auto-industriji očevidno ima mnogo politike, tačnije – sukoba interesa, jer upravo je ona glavni pokretač svetske ekonomije. Izgleda da je Logan najviše zasmetao nemačkim gigantima, te su neke ugledne revije brže-bolje pokušale da predstave ovu Daciu kao nedovoljno stabilnu. Međutim, u svojoj nameri nisu uspeli, jer su brojni testovi vrlo brzo opovrgli ovakve tvrdnje. Jasno je da je svaki automobil moguće prevrnuti, ukoliko ste rešeni da to i učinite.
Ne treba posebno naglašavati da Logan nije hi-tech automobil – uostalom, to niko nije ni tvrdio, ali on ipak koristi modernu Renaultovu platformu, koju deli sa Modusom i novim Cliom III. Naravno, neke komponente su preuzete sa Clia II, kako bi cena Logana ostala dovoljno niska. Dizajn je dovoljno moderan, te je – mada o ukusima ne vredi raspravljati – njime Logan uspeo da osvoji simpatije domaćih kupaca. Jedno mu se mora priznati – Logan izgleda bolje nego skuplja Renault Thalia.
Moderan i praktičan
Kao što je već pomenuto, karoserija Logana izgleda dopadljivo, sa oštrim "nosem" i lepo oblikovanom maskom. Masivni branici ne narušavaju jednostavne linije Logana, a veliki prtljažnik od 510 litara, će svakako obradovati nežniji pol. Logan je pravi tranzicioni automobil, nudi dovoljno mesta i na zadnjem sedištu, a pri tom ima udobno i ujedno dovoljno robustno ogibljenje, koje dobro apsorbuje neravnine naših razrovanih puteva.
Finalna obrada je zadovoljavajuća, a kvalitet plastike je solidan osim ako niste previše zahtevni. Neprijatni škriputavi zvuci koji su dopirali iz sedišta po preuzimanju novog vozila su nakon gimnastike – obaranja i pomeranja sedišta, potpuno nestali.
Štedljiv dizel motor
Ako se Loganu do sada moglo prigovoriti na pomalo zastarelim benzinskim motorima iz Renaultove kuhinje, sa samo 8 ventila i jednim bregastim vratilom, sada to više nije moguće. Razlozi za žalbu na ovom osnovu nestali su pred činjenicom da u Loganu od sada "kuca" jedan od najmodernih dizel common rail agregata. U pitanju je 1.5 dCi, koji se ugrađuje i u najnoviji Clio treće generacije. Kod common rail motora snabdevanje gorivom svakog cilindra ide zajedničkim kanalom (common rail). Ovakav sistem omogućava izuzetno efikasno sagorevanje. Preciznijim upravljanjem parametara ubrizgavanja (vremenom i količinom ubrizganog goriva, kao i brojem ubrizgavanja), glavna boljka dizelaša – nemiran rad – skoro u potpunosti je rešen. Glavnom ubrizgavanju prethode dva manja, kratka ubrizgavanja, čime se ostvaruje mirniji rad hladnog motora.
Common rail dizelaš 1.5 dCi već na srednjem broju obrtaja isporučuju relativno veliki obrtni moment – u ovom slučaju, dovoljnih 160 Nm pri niskih 2000 obr./min, što je sasvim dovoljno za karoseriju tešku 1065 kg.
Posmatrajući izgled krive obrtnog momenta, dolazimo do zaključka da je ova izuzetno blaga, odnosno – da nema skokovit izgled poput krive TDI (PD) agregata. Renaultov dCi agregat je pri umerenoj vožnji na testu trošio manje od 5,0 litara evro dizela, a kada sam iz njega "vadio dušu" potrošnja je ostajala prijatno niska – manje od 6,0 litara!
Performanse zadovoljavajuće
Uz nešto duži zalet, Logan uspeva da dosegne maksimalnu brzinu od 155 km/h, a do stotke mu je iz mesta mirovanja potrebno 15,0 sekundi. U petom stepenu prenosa je dovoljno elastičan, drugim rečima, sa 65 "dizelskih konja" je itekako moguće ugodno i brzo putovati.
Inače, Logan u krivinama leži sigurno, prilično je poslušan i ima dovoljno lagan i direktan upravljač. Menjač ima pet stepeni prenosa, dovoljno je precizan i uspešno je usklađen sa mogućnostima modernog dizela. Samo ponekad, tokom preticanja, ručicu menjača treba vratiti u četvrti stepen prenosa.
Bogata oprema
Testirana verzija – Lauerat Pack, ima najskuplji paket opreme. U koju spadaju dva vazdušna jastuka, aluminijumske felne od 15 coli, ABS, servo upravljač, manuelni klima uređaj, bord kompjuter, radio i CD plejer, farovi za maglu, centralno daljinsko zaključavanje, kao i tonirana stakla, električni podizači stakala, grejanje retrovizora, obrtomer i centralna konzola od aluminijuma. Dakle radi se o opremi – kao kod modela iz višeg cenovnog ranga.
Osnovni paket opreme – Ambiance za dizel verziju Logana sadrži jedan air bag, servo upravljač, obrtomer, centralnu bravu i branike u boji karoserije. Skromno ali dovoljno, pogotovo ako imate u vidu cenu ove verzije od 8.600 evra uključujući i PDV.
Finalna ocena
Ukoliko tražimo "dlaku u jajetu" možemo konstatovati da Logan ima niz mana. Pre svega vidljivo je da se štedelo tamo gde se moglo. Od početka se šparalo: od dizajnerskog studija, pa sve do izbora materijala i radne snage koja je toliko jeftina da Francuzi nisu imali interesa da robotizuju fabriku Dacie u Rumuniji. Plastika je tvrda na dodir, a kvalitet tkanine na sedištima nije baš od najfinije sorte. Zvučna izolacija je prilično "tanka", pa pri brzinama većim od 130 km/h do putnika dopiru razni šumovi sa svih strana. Kočnice nisu vrhunske, a zaustavni put je nešto duži nego kod modernih automobila. Razlog za ovo su u najvećoj meri rumunski pneumatici. Treba priznati i da je preglednost pri vožnji unazad ograničena zbog visokog repa.
Sa ovim se završava spisak "ozbiljnih mana", osim ako mane ne pokušate da tražite tamo gde ih nema, ili ne želite da priznate sebi da su Francuzi i Rumuni napravili automobil za 21. vek koji sebi mogu da priušte čak i naši osiromašeni vozači.
Niko nije očekivao ovoliki uspeh Logana, pa čak ni menadžment Renaulta koji je sada na slatkim mukama, jer ne može da isporuči dovoljno modela evropskom tržištu. Iako je ime Dacia još uvek sinonim za podsmeh, vremenom će naziv ovog brenda postati zaštitni znak za evropski best buy automobil. Kod nas je Logan 1.5 dCi već sada definitivno najbolja kupovina, jer je to jedini model sa modernim dizel agregatom za koji državi nije potrebno platiti 20% carine.
Na kraju treba pomenuti još jedan važan detalj: Logan 1.5 dCi samo je na papiru skuplji za 1.350 evra od benzinca sa istim paketom opreme, dok u praksi on predstavlja znatno bolju investiciju. Ušteda je vidljiva već sa prvim kilometrima, što znači da će polovni Logan 1.5 dCi kroz par godina vredeti više od benzinca za bar 1500 evra, a sve vreme se vozite brzo i trošite u proseku 5,5 litara evro dizela.
Jasno je da, za sada, Renault Logan 1.5 dCi nema pravu konkurenciju. Ne radi se o grešci – Logan jeste Renault, jer pod tim imenom se i prodaje u Južnoj Americi, Africi i Aziji. Ako i zamenite amblem Dacie Renaultovim znakom nećete izgubiti garanciju, mada sam skoro siguran da će u Integri Motorsu zasigurno znati ko vam je predložio ovu ideju.
Tehnički podaci
DIMENZIJE I MASA
dužina 4.250 mm širina 1.740 mm visina 1.525 mm
zapremina prtljažnika 510 litara masa praznog vozila 1.065 kg
PNEUMATICI 185/65 R 15
MOTOR
redni četvorocilindrični gorivo evro dizel zapremina 1.461 ccm maksimalna snaga 65 KS pri 4.000 o/min obrtni moment 160 Nm pri 2.000 o/min
PERFORMANSE
ubrzanje 0-100 km/h za 15,0 sekundi maksimalna brzina 155 km/h
POTROŠNJA
u gradu 5,8 l/100 km na putu 4,3 l/100 km prosečna 4,8 l/100 km
CENA
sa carinom i PDV-om 10.600 EUR
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp najavio je da će uvesti sveobuhvatne nove carine na proizvode iz Meksika, Kanade i Kine čim zvanično preuzme dužnost u okviru napora da suzbije ilegalnu imigraciju i trgovinu drogom.
Rat u Ukrajini – 1.006. dan. Sjedinjene Države su promenile stav o ukrajinskoj upotrebi ATACMS raketa i potvrdile dozvolu Kijevu da dalekometnim oružjem gađaju vojne ciljeve u Rusiji, saopštila je Bela kuća.
Crvena zvezda razbila je Štutgart u petom kolu Lige šampiona rezultatom 5:1. Utakmicu i sva dešavanja posle nje mogli ste da pratite uživo uz B92.sport.
Snažan zemljotres jačine 4,9 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je danas Južni Sinđijang u Kini, saopštio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Snažan zemljotres jačine 4,9 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je danas Južni Sinđijang u Kini, saopštio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Danas se opozicija, predvođena Mišom Bačulovim i Vladimirom Štimcem okupila u Beogradu na vodi i organizovala blokadu tog dela prestonice. Međutim, ono što je zanimljivo jeste šta predvodnici blokade rade kad se ista završi.
Iako od početka totalne ruske invazije, krajem februara 2022, ukrajinsko rukovodstvo neprekidno ponavlja da neće predati Rusima "ni pedalj Ukrajine", sve je verovatnije da bez toga nikakav kompromis neće biti postignut.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš izjavio je danas da prekid vatre između Izraela i libanske militantne grupe Hezbolah predstavlja, kako je naveo, "prvi tračak nade" u regionalnom sukobu nakon višemesečne eskalacije.
Švedska manekenka, voditeljka, glumica i pevačica Viktoria Silvstet, bivša Miss Švedske, najavila je da će se boriti za svoje mesto na Evroviziji 2025. godine.
Film "Queer" koji je fokusiran na strastvenu vezu između likova Danijela Krejga i Drua Starkija podigao je veliku prašinu, a nakon novog trejlera, komentari ne prestaju.
Svakodnevna konzumacija vode značajno smanjuje rizik od dva učestala zdravstvena stanja, kada se pije pre obroka, smanjuje nivo šećera u krvi i težinu.
Sve više ljudi mlađih od 40 godina doživljava teške infarkte, od kojih se mnogi, nažalost, završavaju fatalno, upozorava Nemanja Đenić, načelnik klinike za Urgentnu internu medicinu na VMA.
HPV virus jedan je od najčešćih uzročnika karcinoma materice, jednog od najčešćih karcinoma u Srbiji, te je logično zašto se skoro svaka druga žena pita kako izbaciti HPV virus iz organizma.
President of Serbia, Aleksandar Vučić, published a new video on his Instagram profile, where he pointed out that he will work hard and resist all pressures.
Prime Minister Miloš Vučević said today that within 15 days he will propose new ministers of construction, transport and infrastructure and internal and external trade to the National Assembly, since Goran Vesić and Tomislav Momirović resigned from those posts
The members of the Parliament of Serbia adopted today the budget for 2025, and the revenue of the republic's coffers in the next year will amount to 2,346.2 billion dinars, while the expenses will amount to 2,660.2 billion dinars.
Volkswagen Polo jedan je od najdugovečnijih modela ne samo ove marke, već i u Evropi. Debitovao je 1975. godine, a kako se čini i nećemo mu skoro videti leđa.
Komentari 104
Pogledaj komentare