Automobili

Ponedeljak, 12.12.2011.

22:50

Mercedes CLS 350 CDI

Mercedes je na vrlo vešt način uspeo da preobrazi svoj brend i od limuzina u kojima očekujete da vas voze livrejisani vozač, napravio je auto koji je kreiran oko vozača.

Izvor: B92

Default images

Tekst - Ivan Katunac ; Izvor - Auto Magazin

Kod prestižnih limuzina, odavno više ne važi samo pitanje da li želite da imate šofera ili ne, već i kakvu vrstu utiska želite da ostavite na svoje poslovne partnere i okolinu u opšte.
Mercedes CLS 350 CDI: Dužina: 4940 mm, Širina 1880 mm, Visina 1415 mm, Meðuosovinsko rastojanje: 2875 mm
Mercedes je pre više od sedam godina shvatio da tržištu mora da ponudi prestižni model, koji će se u potpunosti razlikovati od luksuznih modela na koje su se klijenti fabrike sa trokrakom zvezdom navikli, i da tako privuku potpuno drugačiju grupu mušterija : mlađe, sportski orijentisane, one koji u životu preferiraju casual stil.

Tako je nastao prvi model kupe-limuzina, koji su kupci odlično prihvatili i koji su i neke druge fabrike uvele u svoj program.
Mercedes CLS je limuzina koja je stvorena pre svega da bude vožena, a ne samo da se u njoj vozite i napravljena je tako da uživanje u vožnji prvenstveno pruži vozaču.

Naravno, ni ostali putnici nisu zapostavljeni, samim tim što svako ima svoja vrata i fotelju pune veličine.

Da, CLS 350 jeste četvorosed sa voznim karakteristikama kakve imaju vrhunski grand turizmo automobili.
Možda će nekima delovati čudno što je Mercedes napravio CLS kad je već tu E klasa, pogotovo ako se zna da dele mehaničku platformu.

Razlog je vrlo očigledan, pritisak najbliže konkurencije Audija, BMW-a i Lexusa, kada su u pitanju izrazito sportske i elegantne limuzine, učinio je svoje.

E klasa previše je klasična za onu vrstu kupaca koji ipak žele nešto veću dozu sportske elegancije, a koju konkurenti upravo i nude.
Zato je Mercedes pokrio i ovaj profil mušterija, ponudivši im sve karakteristike brenda sa trokrakom zvezdom, ali sa izraženijim sportskim afinitetima koji na pravi način projektuju individualnost ljubitelja GT vožnje.

Iako je izgled mnogima veoma bitan, uostalom zbog njega i izdvajaju velike sume novca prilikom kupovine, mi smatramo da je makar podjednako, ako ne i važnije, kakav je temperament automobila. Uostalom, užitak u vožnji mu je namena.
Sa zadovoljstvom konstatujemo da je malo automobila koji se mogu porediti sa njim.

Za razliku od prethodne verzije, CLS je još britkiji, utegnutiji i poslušniji.

Često nam je izgledalo kao da prati naše misli, a ne točak upravljača. To je zbog toga što je upravljač još direktniji, osetljiviji i prenosi mnogo više podataka o ponašanju prednjih točkova nego ikada do sada.
Teško je naći pravu zamerku i u unutrašnjosti CLS-a. Oko vozača je sve krcato prekidačima, komandama, i to će u početku zbunjivati.

Obilje instrumenata odaje sportski duh, ali uz neometen komfor, bez obzira na kom sedištu sedite.
Od vozača, koji ima izbor elektro-podešavanja i memorisanja svoje pozicije, do suvozača i putnika pozadi – sve je prilagođeno, pre svega, udobnom krstarenju i dugim vožnjama.

Jer, ovaj automobil svoje pravo lice pokazuje baš na dugim putovanjima, na kojima opuštena atmosfera u kabini dolazi do punog izražaja.

Tako ćete bez problema preći nekoliko hiljada kilometara, uz vrhunsku udobnost i bez ikakvog umora.
Automobil je unutra tih i gotovo da se ne čuje ni rad motora. Sasvim sigurno, izolacija je odlična, jer motor nije tako mali i nečujan.

I u vožnji je slično, ali je akustični komfor na nivou ostalih detalja ovog automobila.

U CLS-u sedi se nešto niže nego u E klasi, a bokovi su podignuti, pa manevrisanje na malim prostorima nije uvek najlakše. Srećom, tu su parking senzori i napred i pozadi.
Oprema je bogata, a čak i bazne verzije imaju obilje opreme.

Gotovo sve što pomislite imao je i naš CLS; automatski dvozonski klima uređaj, kruz kontrol, elektro-komande prozora i retrovizora, kožne presvlake, ksenonske farove, sedmostepeni automatski menjač kao standard, brojne sigurnosne opcije kao što je, recimo, „pri-sejf“ sistem, i tako dalje.

Možda će samo putnici koji ulaze na zadnje sedište poželeti da je prilaz malo lakši, a vrata veća...
Mercedes CLS 350 CDI: zapremina 2987 ccm; snaga 195 kW (265 KS) pri 3800 o/min; obrtni moment 620 Nm pri 1600 o/min
Dizel zavisnici imaju samo jedan izbor, to je šestocilindrični, trolitarski motor, koji u poslednjoj inkarnaciji nosi oznaku "350".

Sada ima maksimalnu snagu od 195 kilovata, odnosno 265 konjskih snaga koje postiže pri samo 3800 o/min i razvija ogromni maksimalni obrtni moment od 620 Nm pri 1600 o/min.

Iako jedini dizel u ponudi, ovaj motor je pravi izbor, i vetar u leđa uvek kada pritisnete "gas" do kraja.
Vrlo elastičan, dovoljno snažan i umereno žedan, ovaj motor je možda najbolji izbor za CLS.

Odličan je i automatski menjač, koji ima sedam stepeni prenosa, i postavljen je kao standardni izbor za model sa dizel motorom.

Dopala nam se njegova "logika" prilikom izbora stepena prenosa. U zavisnosti od brzine i načina na koju ste pritisnuli pedalu gasa, on u trenutku promeni i po nekoliko brzina na više, ili niže kako bi se prilagodio vašim potrebama.

Nije ni potrebno naglasiti da su sve promene stepena prenosa potpuno glatke i praktično se ne osećaju, osim ako ne nagazite "do daske", kada se auto prosto otkači i poleti.
Naša merenja pokazuju da se uz pažljivu vožnju može stići blizu deklarisane potrošnje.

To znači da je potrošnja u gradu od osam litara izvodiva, a da na otvorenom potrošnja može da se spusti na oko šest litara, pa i manje.

Naravno, ako ga izvezete na autoban i nagazite, ova brojka može da se udvostruči, pa i utrostruči.
Druga generacija kupe-limuzine Mercedesa CLS nije donela samo blage korekcije izgleda i popravke već dobrog auta, već jednu karakterom potpuno drugačiju "zverku" koja će se sigurno dopasti i ljudima koji do sada nisu previše voleli automobile sa trokrakom zvezdom.

"Pst" u ogibljenju

Kada smo preuzeli automobil, nismo bili upoznati sa njegovim specifikacijama i začudili smo se kada smo nakon što smo parkirali, začuli zvuk vazduha pod pritiskom, kao kod autobusa, samo mnogo tiše.

To je od pneumatskog adaptivnog oslanjanja, koje ćete najlakše prepoznati kada otvorite haubu i vidite creva koja dolaze do amortizera sa gornje strane.

Zahvaljujući podešavanjima ogibljenja, moguće je u svakoj prilici pronaći pravu meru tvrdoće i odgovarajućeg komfora na točkovima.

To je, naravno, i stvar izbora, ali i puteva na kojima se vozi, tako da je promena režima (polu)aktivnog ogibljenja najbolji način da se pronađe željeni nivo kontrole.

Po uzoru na trkački SLS

Iako na prvi pogled nije očigledno kako se CLS uklapa u Mercedesovu gamu automobila, on je ipak još jedan od onih sa čvrstim porodičnim korenima.

Njegovih četvoro vrata i već pomenuta platforma E klase čine ga klasičnim sedanom, ali maska koja je gotovo u potpunosti preuzeta sa super automobila SLS u poslednjoj generaciji, čvrsto ga vezuju i za Mercedes porodicu i za sportsku lozu.

Za prvu generaciju CLS-a smo komentarisali da još uvek nema sportsku oštrinu poput nekih (nemčkih) konkurenata, ali su se Nemci u ovoj inkarnaciji kupe-limuzine u potpunosti ispravili i napravili jedan od najelegantnijih i najupečatljivijih modela u GT klasi.

Za:
Vrhunska izrada
Performanse
Motor
Komfor
Imidž

Protiv:
Preglednost
Pristup zadnjim sedištima
Relativno visoka cena

Ocena:
Ocena Mercedes CLS je rešenje koje se zove – dva auta u jednom. Atipični kupe sa klasičnim likom, ali i limuzina sa sportskim predispozicijama.

Cena testiranog modela je 66.045 evra.

"Auto magazin" je nova edicija najstarijeg automobilskog časopisa u Srbiji. Lajkujte njihovu Facebook stranu.

Pogledajte više fotografija u našoj Galeriji Mercede CLS 350 CDI
zapremina 2987 ccm
snaga 195 kW (265 KS) pri 3800 o/min
maks. obrtni moment 620 Nm pri 1600 o/min
menjač 7 stepeni, sekvencijalni
dimenzije (dužina/širina/visina) 4940/1880/1415 mm
međuosovinsko rastojanje 2875 mm
zapremina prtljažnika 520 l
zapremina rezervoara 80 l
masa 1740 kg
pneumatici 255/55 R 18
maksimalna brzina 250 km/h
ubrzanje 0-100 km/h 6,2 s
potrošnja (otvoreni put/kombinovano/grad) 5,0/6,0/7,8 l/100 km
emisija CO2 159 g/km (Euro 5)
Oprema:
ABS, BAS, ESP, EDB, ASR standard
prednji vazdušni jastuci standard
bočni vazdušni jastuci standard
vazdušne zavese standard
tempomat standard
senzor za kišu i farove standard
senzori za parkiranje standard
automatski dvozonski klima uređaj standard
multifunkcionalni kožni volan standard
el. podizači svih prozora standard
radio CD MP3 sa AUX standard
kožna sedišta standard
bi-ksenonski farovi standard
aluminijumski naplaci od 18 inča standard
el. podesiva sedišta sa masažom standard

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

27 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tokajev izdao naređenje: Spremajte se...

Kazahstanski predsednik Kasim-Džomart Tokajev izdao naređenje da se izvrše mere za obezbeđivanje sigurnosti ključnih vojnih i civilnih objekata zbog pogoršanja situacije oko Ukrajine.

13:38

22.11.2024.

1 d

Politika

Preminuo Dragan Marković Palma

Večeras je u 64. godini, posle kraće bolesti, preminuo Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodina.

19:39

22.11.2024.

1 d

Podeli: