Hodanje po tankoj žici između sportskog automobila i verzije za svakodnevno vozačko iskustvo, dugo je već poznati izazov. Dve krajnosti našle su se u Peugeotovom "RCZ"-u...
Retki su evropski proizvođači masovnih automobila koji se usuđuju da razviju izrazito sportski model, potpuno različit od klasičnih, porodičnih verzija.
Koliko god da je Peugeot RCZ baziran na mehaničkoj platformi Peugeota 308, ipak je bilo neophodno uložiti veliku sumu novca u razvoj sportskog kupea. I to ne običnog kupea - u pitanju je prvo ekskluzivno vozilo iz Peugeotove game (ako se izuzmu čistokrvni sportski automobili), koje je samo prethodnica nekolicini novih modela čije će se premijere dogoditi u narednom periodu.
Za početak, karoserija je vrlo pažljivo dizajnirana tako da ideja prototipa prikazanog pre tačno tri godine ne bude narušena. U početku je izgledalo kao da je to samo još jedna veoma atraktivna studija koja neće zaživeti u serijskoj proizvodnji.
Na svu sreću, Peugeot nije podlegao kompromisima, pa je ljubiteljima "lavova", ali i ostalim poštovaocima premijum automobila, ponudio veoma atraktivan kupe koji se može pohvalti ne samo vrhunskim dizajnom, već i sjajnim voznim karakteristikama i obiljem luksuza. Izrazito naglašeni bokovi i krov već su sami po sebi dovoljni da auto odmah upada u oči i to svima, čak i onima koje automobili uopšte ne interesuju.
Aerodinamički profilisan krov sa konkavno-konveksnom površinom je u testiranom primerku bio napravljen od ugljeničnih vlakana, što doprinosi ne samo vizuelnom utisku, već i smanjuje ukupnu masu vozila. Ovakav krov se dobija uz doplatu od 1.430 evra.
Pravo iznenađenje nastaje u enterijeru.
Nismo očekivali tako veliku količinu luksuza i raskoši. Bela koža na električno pokretanim sedištima je samo jedan deo ekskluzivne priče. Kožom obložena komandna tabla je nešto što se ne viđa baš svaki dan čak ni na najluksuznijim automobilima. Uz crnu kožu i crni lak centralne konzole još su upadljiviji hromirani detalji koji se mogu naći na svakom koraku u kabini, uključujući tastere i prekidače. Iako brojne, sve komande su relativno jednostavne i funkcionalne. Potrebno je nekoliko minuta da se naviknete na nešto što u početku izgleda previše komplikovano.
Osećaju prostranosti, osim belih sedišta, doprinosi i zakošenost centralne konzole pod uglom od 45 stepeni, kao u daleko većim kupeima.
Između centralnih otvora za vazduh je postavljen analogni časovnik, što je još jedna odlika premijum automobila. Za naše tržište je pomalo neobična numerička tastatura mobilnog telefona, koja vam omogućava da lakše i brže "okrenete" željeni broj. Naravno, tu je i mogućnost glasovnog biranja, s obzirom na to da je testirani "RCZ" opremljen najskupljim paketom koji uključuje blutut povezivanje sa mobilnim telefonom.
Postoji i mogućnost ubacivanja posebne SIM kartice preko koje se u desetak evropskih zemalja direktno pozivaju odgovarajuće službe u slučaju nezgode. U tom slučaju se preko mreže mobilne telefonije serviserima ili hitnim službama automatski šalju bar približni podaci o vrsti kvara ili nezgode.
Kao deo vrhunske opreme, ugrađen je JBL audio sistem sa pojačalom snage 240 vati. Osam zvučnika auto momentalno pretvaraju u koncertnu dvoranu, a putnicima je ostavljeno nekoliko mogućnosti za reprodukciju muzike.
Tu su USB i priključak za 3,5 mm konektor, kao i slot za SD memorijsku karticu sa koje se mogu reprodukovati fotografije i filmovi preko velikog displeja dijagonale sedam inča.
Inače, displej je preklapajući i na njemu se prikazuju i informacije sa navigacionog uređaja koji prikazuje i trodimenzionalne mape zemalja u kojima je ta opcija dostupna. Bilo bi lepo kad bi se proizvođači automobila udostojili i ubacili bar nekakvu mapu Srbije u svoje GPS uređaje.
Generalno, iznenadila nas je prilično komforna pozicija sedenja vozača. To nam je donekle nagovestilo da je "RCZ" zamišljen da bude lagan za vožnju i damama. I stvarno je tako.
Sve komande su mekane tako da nije potreban preveliki napor kao kod nekih sportskih verzija klasičnih hečbekova. Pedala kvačila nije tvrda, a ručica menjača je veliki korak napred u odnosu na dosadašnje modele PSA grupe. Ima kratak hod i vrlo je precizna (ne baš potpuno sportska!), pa je pravo zadovoljstvo koristiti je često.
Sistem ubrizgavanja goriva je tako podešen da se motor ponaša vrlo pitomo. Polasci su lagani i tečni, kao i promene brzina. Nema cimanja i trzanja ni prilikom naglih dodavanja i puštanja "gasa", bez obzira na trenutni broj obrtaja. Ovako uglađeno ponašanje motora je vrlo relaksirajuće, a ako vredno menjate brzine i auto držite na optimalnim obrtajima, lako ćete postići fabrički deklarisanu potrošnju.
Turbo rupa je gotovo neprimetna, a zahvaljujući velikom obrtnom momentu koji je dostupan već od 1700 obrtaja, što je karakteristika modernih turbo-dizela, pa sve do 4500 obrtaja što je odlika benzinaca, "RCZ" lako povlači i gotovo trenutno reaguje na komandu "gasa" bez obzira na režim rada.
Ovo je jedan od retkih motora koji čak i maksimalnu snagu postiže u širokom opsegu od 5.500 do čak 6.800 obrtaja u minutu, tako da ga sa uživanjem možete poterati bez osećaja krivice da ste prešli opseg u kom je motor već dao sve od sebe.
Sa ravnom krivom obrtnog momenta u dijagramu se danas srećemo često, ali sa ravnom krivom snage – nije tako čest slučaj.
Za dodatno uživanje pobrinuo se i izduvni sistem koji stvara sportski, ali ne i preglasan zvuk.
Na cevima su projektovane specijalne klapne koje proizvode odgovarajuće kovitlanje vazduha, čak i pri konstantnim brzinama. Iako je kabina odlično zvučno izolovana, do putnika stižu veoma prijatne zvučne vibracije relativno dubokih tonova.
Kada smo već kod putnika, "RCZ" je kupe koji može da preveze 2+2 putnika. Iako su zadnja sedišta pomoćna, na njima se vrlo pristojno sedi bar kada je u pitanju prostor za glavu.
Za to je zaslužan specijalno profilisan krov, a generalno, nije problem ni sa kolenima jer su zadnja sedišta dugačka. Za pomoćna sedišta i nije tako loš komfor.
Peugeot RCZ može se pohvaliti i prilično velikim prtljažnikom zapremine 384 litra, što je više nego dovoljno za prtljag dve osobe na dužim putovanjima.
Jedino što tom prilikom može da im zasmeta jeste ipak previše tvrdo ogibljenje za duže relacije, pogotovo u verziji sa niskoprofilnim "devetnaesticama" koje su bile na testiranom "RCZ-u".
Međutim, za one koji vole brze prolaske kroz krivine, oslanjanje je idealno podešeno, pogotovo u kombinaciji sa vrlo direktnim upravljačem koji vam omogućava da ne skidate ruke sa njega jer se sa jednom četvrtinom kruga može i skrenuti na raskrsnici.
Standardna oprema u Peugeotu RCZ je bogata, a svi mogući dodaci koje je imao testiran primerak koštaju oko deset hiljada evra.
Tu cifru ćete lako uštedeti ako se zadovoljite "običnim" osamnaesticama, sedištima presvučenim tekstilom sa ručnim podešavanjem, klasičnom komandom tablom od mekane plastike, standardnim ozvučenjem i metalnim krovom.
Manji točkovi su možda i bolja opcija (sigurno ne i lepša!), jer bi povećali komfor: previše truckanja, naime, najizraženija je posledica želje da se ovaj auto podvede pod sportske.
Gotovo svi drugi elementi su izraziti kompromis putno-stilske-sportske ideje, i u tom krugu jedino ogibljenje stiže na korak od čistokrvne trkačke definicije.
Menjač, performanse, uz potrošnju, unutrašnji raskoš i platforma na kojoj je sazdan, jasno upućuju na ambicije čiji je cilj što bolji balans između nekoliko talenata kojima je "RCZ" obdaren.
Na jednom polu tih krajnosti nalaze su rešenja koja krase putničke automobile (platforma, menjač, komfor), na drugom su sportske karakteristike koje dodaju adrenalin (performanse, upravljivost, ogibljenje).
Između te dve obale ne stoji provalija, već logičan prelaz koji daje karakter kakav se očekuje od putno-sportskog karaktera "RCZ"-a.
Slične automobile već izbacuju i neki drugi proizvođači: sada je i Peugeot u tom krugu, sa modelom koji je iznenađujuće hrabar i dovoljno potentan.
U funkciji aerodinamike
Zahvaljujući aerodinamičkim rešenjima kao što je specijalno profilisan, talasasti krov, koeficijent otpora vazduha je 0,32 Cd, uprkos velikim točkovima i širokim bokovima.
Aktivni zadnji spojler ima ulogu da poboljša aerodinamiku pri velikim brzinama. Automatski se izvlači pod uglom od 19 stepeni pri brzinama većim od 85 km/h, a vraća se ako brzina padne ispod 55 km/h.
Druga pozicija pod uglom od 34 stepena je automatski aktivna pri brzinama većim od 155 km/h, a vraća se na prvu pri 145 km/h. Pritiskom na taster smešten ispred ručice menjača, vozač može manuelno da podigne spojler na drugu poziciju.
Premijum klasa
Standardne verzije "RCZ"-a imaju komandnu tablu koja je prekrivena novim mekanim materijalom. Međutim, auto sa testa je imao kožom prekrivenu komandnu tablu, za koju je određeno nekoliko različitih vrsta kože u nekoliko boja – tanka luksuzna, fino teksturisana i glatka koža.
Inače, paket koji sadrži kožu na instrument tabli i sedištima, kao i električne pokretače sedišta sa grejačima i prednjim senzorima za parkiranje košta 4.460 evra.
Motor - Remek delo
Najnoviju generaciju benzinskih motora zapremine 1,4 i 1,6 litara PSA grupa je razvila u saradnji sa BMW-om.
"RCZ" u ponudi ima isključivo motor veće zapremine i to sa turbo punjačem. Standardno ima 156 "konja", a od letos je dostupna i najjača verzija od 200 KS, tako da je jedan od prvih primeraka stigao na naš test.
Ljubiteljima dizelaša, na raspolaganju je 2,0 HDi sa 163 KS.
Na Salonu automobila u Parizu predstavljena je i hibridna verzija "RCZ"-a sa elektro motorom koji pokreće zadnje točkove, i koja u kombinaciji sa najjačim turbo benzincem ima emisiju CO2 od svega 95 g/km. To je trenutno jedan od najboljih rezultata u ovoj kategoriji, ako se u obzir uzme snaga motora.
Peugeot RCZ 1,6 THP 200
Zapremina
1598 ccm
Snaga
147 kW (200 KS) pri 5500-6800 o/min
Obrtni moment
275 Nm pri 1700-4500 o/min
Menjač
manuelni, 6 stepeni
Dimenzije (visina/širina/dužina)
1359/1845/4287 mm
Međuosovinsko rastojanje
2612 mm
Zapremina prtljažnika
384/760 l
Zapremina rezervoara
55 l
Masa
1297 kg
Pneumatici
235/40 R 19
Maksimalna brzina
237 km/h
Ubrzanje 0-100 km/h
7,5 s
Potrošnja (grad/otvoreno/kombinovano)
9,1/5,6/6,9 l/100 km
Emisija CO2
159 g/km
Euro standard
Euro 5
Cena: 30.080 evra sa PDV-om. Cena testiranog modela: 41.480 evra sa PDV-om.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Rat u Ukrajini – 1.032. dan. Ukrajinci su tokom noći izvedli napad na Kazanj bespilotnim letelicama, usled čega su izbili požari u stambenim objektima u okruzima Sovetski, Kirovski i Privolžski.
Grupa najrazvijenijih sedam zemalja istražuje načine da značajno snizi gornju granicu cena ruske nafte dok nastoji da ugrozi sposobnost Moskve da finansira svoj rat protiv Ukrajine.
Ruska vojska je izvela masovni raketni napad na niz strateških ciljeva u Kijevu, uključujući objekat koji se koristi za potrebe rezidenture CIA, nekoliko ključnih vojnih i obaveštajnih baza Ukrajine, kao i energetske objekte i NATO proksi u Ukrajini.
Porodica Stojaković demantovala je izjavu selektora košarkaške reprezentacije Srbije Svetislava Pešića, koji je rekao da je Andrej Stojaković izabrao da predstavlja naš nacionalni tim.
1588 - Tokom zasedanja Skupštine staleža u dvorcu Bloa, po nalogu francuskog kralja Anrija III (Henry), ubijene su vodje katoličke Lige vojvoda od Gize (Guise), njegov brat Luj (Luis) i kardinal od Gize.
Košarkaši Pariza poraženi su od Asvela 98:92 u derbiju francuskog prvenstva, samo tri dana pošto je ovaj klub od Evrolige tražio, i dobio, odlaganje meča zbog bolesti igrača.
Kurdske snage u Siriji okupljene oko Sirijskih demokratskih snaga (SDF) saopštile su da su zarobile 18 pripadnika ISIL-a u novoj protivterorističkoj operaciji.
Rat u Ukrajini – 1.033. dan. Volodimir Zelenski upozorio je da će Ukrajina nastaviti da gađa objekte vojne infrastrukture Rusije, koje ta zemlja koristi, kako je naveo, u "teroru" protiv Ukrajinaca.
1588 - Tokom zasedanja Skupštine staleža u dvorcu Bloa, po nalogu francuskog kralja Anrija III (Henry), ubijene su vodje katoličke Lige vojvoda od Gize (Guise), njegov brat Luj (Luis) i kardinal od Gize.
Kurdske snage u Siriji okupljene oko Sirijskih demokratskih snaga (SDF) saopštile su da su zarobile 18 pripadnika ISIL-a u novoj protivterorističkoj operaciji.
Rat u Ukrajini – 1.033. dan. Volodimir Zelenski upozorio je da će Ukrajina nastaviti da gađa objekte vojne infrastrukture Rusije, koje ta zemlja koristi, kako je naveo, u "teroru" protiv Ukrajinaca.
U Moskvi su večeras završeni razgovori ruskog predsednika Vladimira Putina i slovačkog premijera Roberta Fica, a nakon susreta nisu bile planirane izjave za medije, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena odobrila je novi paket vojne pomoći Tajvanu od 571 milion dolara, a ubrzo je usledila reakcija Kine.
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je večeras da će prvog dana mandata, 20. januara, zaustaviti "transrodno ludilo", navodeći da će pod njegovom administracijom postojati dva pola - muški i ženski.
Uticajna američka influenserka Elizabeta Lizi Savetski otkrila je da joj suprug, koji je estetki hururg, ubrizgava botoks u kuhinji, dok pored njih doručkuje njihovo troje dece.
Automatske kamere snimile su u prašumama Amazona u Brazilu jedinstvene fotografije na kojima se prvi put mogu videti pripadnici izolovanog naroda Masako.
Bubnjar slavnog benda "Tokio Hotel", Gustav Šafer, bio je na Božićnom sajmu u Magdeburgu u trenutku kada je napadač automobilom usmrtio pet osoba, a više od 200 povredio.
Holesterol je masna materija prisutna u krvi koja igra ključnu ulogu u brojnim telesnim funkcijama. Međutim, kada su njegovi nivoi previsoki, može postati opasan i uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme.
Kafa je mnogima omiljeni jutarnji ritual, ali nije za svakoga. Ako vas kafa čini nervoznim, imate glavobolje ili jednostavno želite promenu, postoje odlične alternative koje bi mogle zameniti ovo omiljeno piće.
Prva retrospektivna izložba velikog slikara Dada Đurića u Beogradu koju priređuje Galerija SANU u saradnji sa Fondacijom "Za srpski narod i državu" i Fondacijom "Plavo" svečano je otvorena sinoć pred velikim brojem ljubitelja slikarstva i umetnosti.
Evropskoj radiodifuznoj uniji (EBU) RTV Slovenije uputio je pismom sa zahtevom da se Izraelu zabrani učešće na manifestaciji koja će se održati u Bazelu, prenosi "Jerusalem Post".
The mother of the attacker who broke into the "Prečko" school in Zagreb this morning and stabbed the children, one of whom was killed, came forward and gave terrible details about her 19-year-old son.
The Chief Public Prosecutor of the Higher Public Prosecutor's Office in Belgrade, Nenad Stefanović, asked the court to sentence Vladimir and Miljana Kecmanović, the parents of the boy K.K., to the maximum legal penalties.
President of the Republic of Serbia, Aleksandar Vučić, received Ambassador Jan Braathu, the Head of the Mission of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) in Serbia, on a farewell visit.
A student attacked a teacher and several students with a knife at a school in Zagreb, seven people were injured, and one child died, Croatian media reports.
At a press conference in Brussels on Thursday, Ukrainian President Volodymyr Zelensky condemned the "invitation to a duel" sent to Kyiv by Russian President Vladimir Putin.
Jedan četbot rekao je dečaku (17) da je ubistvo njegovih roditelja "razuman odgovor" na to što su mu ograničili vreme koje provodi na telefonu, tvrdi sud u Teksasu.
Nikad nije previše krosovera - ovo je izgleda moto kojim se vode proizvođači automobila, s obzirom na to da je Kia odlučila da još jedan pošalje na indijsko tržište.
Istorijska drama koja se vrti oko rivaliteta između dvojice kompozitora, Volfganga Amadeusa Mocarta i Antonija Salijerija, osvojila je osam Oskara, među njima i za najbolji film.
Od zadivljujuće fotografije surfera na Tahitiju do kultnog snimka novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa nakon pokušaja atentata, ovo je 12 najprivlačnijih slika prošle godine.
Komentari 29
Pogledaj komentare