Automobili

Utorak, 19.04.2016.

11:25

SAD: Više poginulih nakon podizanja ograničenja brzine

Studija koju je objavio američki Institut za bezbednost na putevima (IIHS) pokazuje da je podizanje limita brzine odgovorno za 33.000 izgubljenih života na putevima u poslednjih 20 godina.

Izvor: B92

SAD: Više poginulih nakon podizanja ograničenja brzine
David Lofink/Flickr

Foto: David Lofink/Flickr

Često čujemo komentare vozača da bi maksimalna dozvoljena brzina na pojedinim saobraćajnicama trebalo da bude veće nego što je to sada slučaj. Svakako da pojedina ograničenja treba preispitati, i eventualno korigovati, ali studija američkog IIHS-a pokazuje da je ovo pitanje znatno složenije i ozbiljnije nego što se to na prvi pogled čini.

Prema rezultatima do kojih su došli istraživači ove ogranizacije, prosečno povećanje maksimalne dozvoljene brzine od 5 milja na sat (8 km/h), dovodi do porasta broja smrtno stradalih za 4%. Kada je reč o autoputevima, stanje je još dramatičnije, jer je u tom slučaju broj poginulih pri istom povećanju limita brzine veći čak za 8%.

Trenutno, za određivanje ograničenja brzine na saobraćajnicama u SAD-u zadužene su savezne države, ali nekada to nije bilo tako. Američki Kongres je 1973. doneo odluku da maksimalna brzina u državi bude ograničena na 55 milja na sat (88,5 km/h). Iako je odluka bila pre svega rezultat tadašnje naftne krize, ispostavilo se da je u narednom periodu značajno opao broj smrtno stradalih na putevima.

Limit je podignut 1987, a zakon iz 1973. zvanično je ukinut 1995. godine. Od tada, u šest saveznih država ograničenje brzine povećano je na 80 milja na sat (oko 129 km/h), dok je Teksas podigao limit na 85 milja na sat (137 km/h).

U zaključku studije, IIHS navodi da, iako je u poslednje dve decenije generalno zabeleženo smanjenje broja poginulih na putevima, taj broj bi bio znatno manji da nije bilo odluke o povećanju maksimalne dozvoljene brzine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

18 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: