31.07.2024.
12:45
Test: Citroen C5 Aircross – zona komfora
Citroeni su i dalje sinonim za udobnost. Tako je C5 Aircross ostao najmekši u klasi, a u procesu redizajna dobio je unapređenja koja se odnose i na komfor i na bezbednost.
Nije retkost da se u razgovoru čuje kako su danas svi automobili isti.
Zaista ima osnova za takav stav, pogotovo što je globalizacija dovela do pojave da se proizvođači automobila udružuju i zajednički razvijaju komponente u cilju uštede.
Tako se dešava da istu mehaničku platformu deli nekoliko različitih brendova.
Nije tajna da modeli PSA grupacije dele mnoge komponente, ali se mora priznati da su Citroeni potpuno drugačiji u pogledu komfora i mekoće vožnje.
Za pohvalu je što je zadržana i tradicija po pitanju avangardnog dizajna.
Možda ne u meri u kojoj je to bilo ranije, ali je činjenica da su Citroeni drugačiji. Jedan od primera za to je i redizajnirani C5 Aircross.
U redizajnu je dobio nove farove sa punom LED tehnologijom, s tim što srednja i duga svetla imaju tehnologiju reflektora a ne projektora.
Redizajn nije teško prepoznati ni otpozadi, sa novom 3D grafikom svetala.
Unutrašnjost je još elegantnija, sa suptilno uklopljenim povećanim displejem multimedije dijagonale deset inča.
Za razliku od prethodnika, sada ima izgled samostojećeg ekrana, dok je ranije bio uklopljen u tablu. Otprilike, to je možda i najveća izmena u unutrašnjosti, koja je ionako bila elegantna i praktična.
I dalje su tu digitalni instrumenti u vidu velikog displeja dijagonale 12,3 inča, ali sa nešto drugačijom grafikom.
Dizajn nije preterano inovativan, već dominira minimalizam. Naravno, najatraktivniji izgled je kada se na instrumentima prikazuje mapa displeja.
Za razliku od drugih modela , kod Citroena C5 Aircross nam se dopada to što je zadržan veći broj hardverskih tastera, koji moraju fizički da se pritisnu.
Među njima je i taster start-stop sistema, za koji kod drugih automobila PSA grupacije morate da uđete u meni i tamo deaktivirate opciju isključivanja motora kada je vozilo u stanju mirovanja.
Iako je dijagonala dosta veća, grafika i raspored u meniju je manje-više sličan prethodnom.
To znači da su komande "klime" i dalje na displeju i da morate da uđete u meni da biste im pristupili.
Android Auto povezivanje je moguće samo preko kabla.
Ima tu još dosta podešavanja, počevši od personalizacije displeja instrumenata, preko mogućnosti isključivanja automatskog kočenja, pa do načina na koji želite da radi centralna brava.
Kada smo već kod toga, test primerak ima beskontaktno otključavanje i startovanje motora, kao i mogućnost otvaranja i zatvaranja prtljažnika na struju uz zamahivanjem nogom. Međutim, primetili smo da u kabini nema tastera za otvaranje gepeka.
Takođe, voleli bismo i da Citroen ubaci meni na srpskom jeziku, s obzirom da su dostupni hrvatski i slovenački.
Jedna od stavki po kojoj se Citroeni izdvajaju od drugih automobila svakako su tradicionalno mekana sedišta-fotelje sa efektom memorijske pene, mada je on nešto manje izražen u kombinaciji sa alkantarom.
Ovde nemojte da očekujete izraženu bočnu podršku jer je komfor stavljen ispred sportskih karakteristika. Udobno će biti i krupnijim osobama, a po želji može da se poruči i masaža.
U svakom slučaju, sedi se u najprirodnijem mogućem položaju sa savijenim nogama u kolenima.
Takva pozicija minimalno zamara telo čak i na dugim putovanjima. Kao dodatak svemu tome, sedište vozača omogućava i podešavanje nagiba donjeg dela, što obezbeđuje blago zarotiranu i zavaljenu poziciju idealnu za duga putovanja.
Citroen C5 Aircross je jedan od onih automobila u kome će biti zadovoljni ne samo putnici na prednjim, već i oni na zadnjim sedištima.
To su tri individualna sedišta od kojih svako može pojedinačno da se pomera po dužini.
Ovo je zgodno ne samo za eventualno povećanje ionako velikog prtljažnika, već i ako želite da vam dete u dečijem sedištu bude bliže. Inače, dobro je to što tri odvojena sedišta pozadi omogućavaju smeštaj tri odrasle osobe bez guranja, ali treba imati u vidu da su levo i desno sedište tik uz vrata.
U svakom slučaju, mesta za kolena ima na pretek.
Da je C5 Aircross pravi porodični auto, dokazuje i ogroman gepek. Čak i u poziciji kada su sva zadnja sedišta pomerena maksimalno unazad, ima zapreminu 580 litara, što je jedna od najvećih vrednosti u klasi a i šire. Ima pregradu duplog dna i ravne bočne ivice.
Kada se sedišta obore, dobija se gotovo potpuno ravan pod.
Na planu mehanike nije bilo većih izmena. Ovo je jedan od poslednjih automobila koji može da se kupi sa dizel motorom. I to ne bilo kakvim.
Pod haubom je više nego provereni 1.5 HDI sa 130 KS, koji se sjajno bori sa ne tako malom masom.
Ubrzanja su dobra ne samo po gradu i na magistrali, već ume lepo da povuče i na auto-putu pri velikim putnim brzinama.
Pri 130 km/h se "vrti" na oko 2200 obrtaja i troši svega šest litara. Treba imati u vidu da smo na test preuzeli potpuno nov auto i da će potrošnja vremenom pasti.
Čak i u ovakvim okolnostima, C5 Aircross nam je po gradu trošio 7,2 l/100 km i to sa prosečnom brzinom od 19 km/h.
Veliki udeo u niskoj potrošnji ima i sjajni automatski menjač sa osam brzina.
Prenosni odnosu su optimalno podeljeni, tako da je motor uvek na gotovo idealnim obrtajima. Inteligentno menja brzine u automatskom režimu i vrlo brzo reaguje na snažnije stiskanje gasa spuštanjem stepena ili dva niže.
Kao i do sada, tu su dve opcije za manuelnu promenu brzina.
Prva je kada kliknete na komande iza volana i to je samo trenutni manuelni mod, na primer, kada želite da kočite motorom.
Ukoliko ne dirate taster za promenu brzine desetak sekundi, sam će se vratiti u automatski režim.
Druga opcija je da kliknete "M" taster pored "ručice" menjača, i tada će manuelni režim biti aktuelan sve dok ga ručno ne isključite.
Inače, Citroen ima specifične ručice za manuelnu promenu brzina. To su, u stvari, tasteri na nosačima iza volana, koji se ne okreću zajedno sa njim, već su fiksni.
Osim toga, računajte i da nema duplog kliktanja; ako želite da birate dva stepena niže, posle prvog klika sačekate da prebaci, pa tek onda možete da kliknete za sledeći stepen niže.
Da, ovo definitivno nisu sportske karakteristike, ali su opšta udobnost i komfor na izuzetno visokom nivou.
Za to su zaslužni čuveni progresivni vazdušni jastuci koji u vožnji stvaraju osećaj sličan nekadašnjim "bombama".
Ovde nema hidrauličnog sistema, ulja i kompleksnog održavanja, već je reč o nezavisnim elementima na svakom točku ponaosob.
Meko upija sitne neravnine, na primer, kada vozite po makadamu ili kaldrmi.
Efikasno neutrališe i ulegnuća na putu, kao i prelazak preko češljeva.
Svuda gde biste očekivali poskakivanje karoserije, C5 Aircross će samo nežno zaplivati.
Zbog ovoga nije veliki ljubitelj oštrih manevara volanom, jer će nastojanjem da umiri karoseriju stvoriti efekat ljuljanja.
Možda nije sportista, ali je svakako jedan od najudobnijih automobila koje možete da kupite.
Ne treba zanemariti ni vrlo bogatu opremu, sa poluautonomnom vožnjom drugog nivoa.
Na kraju, za neke kupce je veliki plus dizel motor, koji polako ali sigurno nestaje iz ponude sve većeg broja proizvođača automobila.
Cena počinje od 28.740 evra za Feel paket opreme i 1.2 turbo-benzinski motor od 130 konjskih snaga.
Test primerak sa dosta dodatne opreme i akcijskim popustom od 2.000 evra košta 38.350 evra sa PDV-om.
Poboljšana zvučna izolacija
Među novinama koje su pristigle u redizajnu su i akustički izolovana prednja stakla. Posle vetrobranskog, laminirana su i prednja bočna.
Rezultat je daleko manja buka u kabini i pri velikim putnim brzinama.
Hlađena pregrada
Iznenadilo nas je to što velika pregrada u prednjem naslonu za ruke ima hlađenje. Hladi i to ozbiljno, što je prava stvar u letnjem periodu.
S obzirom na veličinu, bez problema može da stane nekoliko konzervi pića.
Smanjena mogućnost zaglavljivanja
Citroen C5 Aircross je dostupan isključivo sa prednjim pogonom. Upravo zbog toga, ponuđena je mogućnost doplate za "grip kontrol" sistem, koji je zapravo elektronska blokada diferencijala.
Košta svega 330 evra i obezbeđuje da se, ukoliko jedan od pogonskih točkova nema optimalno prijanjanje, snaga prenese na drugi, koji bi inače stajao u mestu bez ovog sistema.
U ponudi je nekoliko izbora vrste podloge kao što su pesak, blato i sneg. Standardni deo ovog sistema je i pomoć pri spuštanju niz klizave i strme nizbrdice, gde auto sam održava brzinu hoda i koči svaki točak pojedinačno, tako da ne dođe do zanošenja zadnjeg dela.
Na vozaču je samo da drži volan i upravlja.
Citroen C5 Aircross 1.5 HDI Max: Specifikacije
Motor: zapremina 1499 ccm, snaga 96 kW (130 KS) pri 3750 o/min, maks. o. moment 300 Nm pri 1750 o/min, menjač automatski, 8 stepeni
Dimenzije: D/Š/V 4500/1859/1689 mm, međuos. rastojanje 2730 mm, prtljažnik 580 l, rezervoar 53 l, masa 1675 kg, pneumatici 235/55 R18
Performanse: maks. brzina 189 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 10,6 s, potrošnja 4,6-5,9 l/100 km, emisija CO2 139 g/km (WLTP)
Cena: 35.790 evra
Komentari 13
Pogledaj komentare Pošalji komentar