Ponedeljak, 22.02.2010.

10:09

Amerika i "zeleni" automobili

Gradovi poput Hjustona i San Franciska pokušavaju da, zajedno sa proizvođačima automobila i kompanijama za proizvodnju električne energije, u stvarnost pretvore viziju o automobilima na električni pogon. Postavlja se pitanje: ko će pokriti troškove izgradnje stanica za punjenje baterija?

Izvor: B92

Default images

Hjuston, koji zovu Petro metro zbog brojnih naftnih kompanija, pokušava ovih dana da se izbori za ulogu centra revolucionarnih automobila na električni pogon.

"Mi smo Petro metro, ali smo, takođe, i grad automobila", izjavila je početkom meseca novoizabrana gradonačelnica, Enis Parker, na promociji Nisanovog LEAF električnog automobila za pet osoba, koji može da predje 160 kilometara sa jednom baterijom.

Gradovi poput Hjustona i San Franciska pokušavaju da, zajedno sa proizvođačima automobila i kompanijama za proizvodnju električne energije, tu viziju pretvore u stvarnost, naveo je Rojters.

U Hjustonu je, na primer, japanski proizvođač automobila, Nisan Motor Co Ltd, potpisao sporazum sa Rilajantom, koji posluje u okviru grupe NRG Enerdži Inc i snabdeva grad elektirčnom energijom, da će u gradu biti izgrađen čitav niz javnih stanica kako bi vozači automobila na električni pogon mogli da napune baterije.

Nisan je potpisao slične sporazume i sa drugim gradovima, među kojima su San Dijego, Sietl i Orlando i državama Tenesi i Oregon, da bi bio siguran da će stanice za punjenje baterija biti izgrađene širom SAD.

Ti sporazumi su od ključnog značaja za razvoj automobila na električni pogon jer se vozači plaše da će ih baterija izdati negde nasred puta.

Američki proizvođači automobila, Dženeral motors i Ford, nadaju se da će im proizvodnja električnih automobila uvećati udeo zarade na tržištu.

"Detroitu je potrebno nešto uzbudljivo i novo", izjavio je za Rojters Vilijam Hederman, potpredsednik vašingtonske grupe za istraživanje tržišta Konsept kapital.

Taksi vozači vole velike automobile, ali, ako bi i manji procenat njih, na primer, u Teksasu prešao na automobile na električni pogon, zarada bi bila značajna.

Prema statističkim podacima, u Hjustonu ima 4,5 miliona vozila koja predju 138 miliona kilometra dnevno.

Oko četvrtine ugljen-dioksida koji emituju SAD su izduvni gasovi iz automobila. S obzirom na to, američki predsednik Barak Obama želi da stavi na puteve najmanje milion automobila na električni pogon do 2015. godine i na taj način smanji emisiju štetnih gasova.

Međutim, postavlja se pitanje ko će pokriti troškove izgradnje stanica za punjenje baterija, jer bi, prema studiji koju je uradio Univerzitet Berkli u Kaliforniji, izgradnja stanica širom SAD trebalo da košta oko 320 milijardi dolara.

Autor - Ilijana Rupić

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp se nije šalio: "Potpisaću"

Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp najavio je da će uvesti sveobuhvatne nove carine na proizvode iz Meksika, Kanade i Kine čim zvanično preuzme dužnost u okviru napora da suzbije ilegalnu imigraciju i trgovinu drogom.

11:02

26.11.2024.

1 d

Podeli: