Kada je Evropska Unija svojim zemljama članicama dala smerice prema kojima broj poginulih na autoputevima do 2010. mora da se prepolovi u odnosu na 2000, italijanska Vlada krenula je u akciju.
Budući da 300 presretača nije osiguralo tražene rezultate, italijanski stručnjaci su na autoputeve postavili sistem nadzora koji je u samo godinu dana doslovno prepolovio broj stradalih u saobraćajnim nesrećama. Širom Apeninskog poluostrva postavljeno je 310 radara koji pod budnim okom drže oko tri miliona vozila koji dnevno cirkulišu na italijanskim autoputevima.
U praksi, nadzorni sistem funkcioniše vrlo jednostavno. Kada uđete na autoput sistem registruje vaše vozilo, a nakon nekoliko desetina pređenih kilometara, u kojima radari beleže vašu prosečnu brzinu, ako ne poštujete ograničenja, na kućnu adresu stiže vam "čestitka" od minimalnih 155 evra.
U obzir se uzima prosečna brzina između dva radara, tako da se teoretski na nekoliko stotina kilometara može sakupiti i dvocifreni broj kazni. Primer iz Italije gde je vozač u jednom danu skupio 19, a na autoputu između Rima i Frosinonea čak 197 prijava, dovoljno govori o striktnom držanju pravila.
Čak 800.000 kazni Prostora za eskiviranje radara ili plaćanja kazni nema, tako da je jedina alternativa prekršajnoj prijavi poštovanje postavljenih ograničenja. U brojkama, italijanska policija je s novim sistemom smanjila broj poginulih na autoputevima u odnosu na 2008. za neverovatnih 51 odsto.
Pokriveno je 2500 kilometara autoputa s 310 radara, što znači da se kontrola brzine sprovodi u proseku svakih osam kilometara. U 2009. godini kazne je dobilo oko 800.000 vozača, a država je u samo 365 dana inkasirala 124 miliona evra.
Prema italijanskom primeru, jasno je da vozače najviše boli udarac po džepu, a kada su kazne rigorozne i zakonski vrlo efikasne, poštovanje ograničenja brzine postaje normalna pojava u društvu.
Izvor -
AutoKlub.hr Britanija:Uskoro satelitske kamere?
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 2
Pogledaj komentare