Automobili

Petak, 20.05.2016.

09:29

Hoće da zaštite pešake tako što će ih lepiti za haubu

Google je podneo zahtev za patentiranje lepljive supstance pogodne za nanošenje na karoseriju svojih automobila bez vozača, kako bi pešak u slučaju naletanja ostao zalepljen za vozilo, umesto da bude odbačen od siline udarca ili da bude pregažen.

Izvor: B92

Hoće da zaštite pešake tako što će ih lepiti za haubu
Google patentni crtež

Kada je reč o bezbednosti u vožnji, poslednjih godina pažnja automobilske inustrije sve više se fokusira na zaštitu pešaka u saobraćaja. Automobili se opremaju elektronskim sistemima čiji je zadatak da detektuju pešaka ispred vozila i pre nego što ga vozač primeti, automatski aktiviraju kočnice i spreče udar.

Pojedini proizvođači eksperimentišu i sa takozvanim vazdušnim jastucima za pešake, poput onog koji je 2012. predstavio Volvo na modelu V40. Ovaj sistem treba da ublaži povrede pešaka u slučaju da je kontakt sa vozilom neizbežan.

Ma koliko izgledao neobičan, u tom kontekstu treba posmatrati i ovaj patentni zahtev kompanije Google, koja već godinama razvija i testira sisteme auto-pilota za "vozila bez vozača". U zahtevu se navodi da specijalni lepak može da se nanese na haubu i zadnji deo automobila. Lepak deluje slično lepku za hvatanje muva i drugih insekata, te pešak u slučaju udesa ostaje zalepljen za vozilo, umesto da padne na kolovoz.
Google patentni crtež
"Lepak vezuje pešaka za automobil dok se on ne zaustavi, tako da se može izbeći sekundarni udar pešaka o tlo ili neki drugi objekat", navedeno je u zahtevu. Po obrazloženju kompanije, pešaci koje bi udario tako opremljen automobil bili bi pošteđeni dodatnih povreda i ne bi ih mogla pregaziti druga vozila.

Inače, direktor kompanije FIAT Chrysler (FCA), Serđo Markione, početkom maja je rekao da će se automobili bez vozača naći na putevima do kraja ove dekade, posle potpisivanja ugovora sa Alphabetom, majkom-kompanijom IT giganta Google.

U međuvremenu, Alphabet je naručio stotinak 100 prototipova hibridnog modela Chrysler Pacifica, koja će narednih godina biti podvrgnuta testiranju u okviru projekta "automobila bez vozača" Google Car.

Google je 2009. godine započeo testiranje tehnologije samoupravljajućih vozila koristeći kao probno vozilo hibridni model Toyota Prius druge generacije, a par godina kasnije predstavio je sopstveno test-vozilo sa auto-pilotom.

Izvor: B92, Beta

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

51 Komentari

Možda vas zanima

Opasnost iz Rusije i Belorusije?

EU ih odbila: Branite se sami

Evropska unija odbacila je zajednički zahtev Litvanije i Estonije da finansira razvoj prekograničnog projekta sa zaštitnim sistemom dronova čiji cilj je bila pojačana zaštita i nadzor duž istočne granice EU.

19:40

7.4.2025.

2 d

Svet

Bumerang: Ameriko, šta ćeš sad?

Ako ste se pitali kako će Donald Tramp svojim hirovitim postupanjem pogodovati, odnosno naštetiti, pojedinim ekonomskim granama u SAD, u jednom trenutku ste stigli i do pitanja – turizma, odnosno turističkih poseta stranaca Americi.

16:59

8.4.2025.

2 d

Podeli: