Automobili

Četvrtak, 07.10.2010.

23:55

Prva vožnja: Ford Mondeo

Auto sam ostavio na minhenskom aerodromu. Ljubazni gospodin iz Forda preuzeo je ključeve i zamolio me da se ukrcam u Transita koji je bio parkiran pored nas. Stao je u raskorak i zatvorio velika klizna vrata kombija.

Izvor: B92

Default images

Tekst i foto: Nemanja Pantelić

Trebalo nam je dvadesetak minuta da se kroz saobraćajni špic probijemo do velikog zabavnog parka u kojem se održavao dvojnik Octoberfesta. Svi elementi su tu: vesela muzika, šatori, kiosci brze hrane, perece, pijani turisti i razne sprave za mučenje AKA balerina, rejndžer i drugi uređaji koji vas gondolom podignu pedesetak metara u vis i onda vas prepuste slobodnom padu i tako u krug.
Prava zabava se odvija u velikim šatorima. Od ivice do ivice poređane su klupe i stolovi među kojima se kreću konobari u kožnim pantalonama i konobarice sa masivnim dekolteima. Pivo se služi u litarskim kriglama (mera je maß) a konobari bez problema nose po 6 punih krigli u jednoj ruci. Mas je inače u proteklih deset godina poskupeo 2 evra u proseku i sada košta oko 8,50 EUR što opijanje čini skupim sportom.
Ako imate sreće da se nađete na nemačkom narodnom veselju obavezno probajte i ogromne perece koje su, bez preterivanja, istog oblika i veličine kao volan u Toyoti Prius II generacije.

Kobasice koje služe su posebna priča. Uz dužno poštovanje prema veganima koji ovo čitaju, kobasice mirišu predivno, presijavaju se na plastičnom tanjiru i nemaju ni približno istu količinu belog luka poput ovih koje jedemo kod nas.
Inače, potpuno je pogrešno naslađivati se kobasicama na automobilskim prezentacijama jer će pola sata posle konzumacije, umesto pronicljivih komentara i zapažanja o autu, iz vaših usta izlaziti gasovi nastali kao posledica varenja wursta.

Tradicionalno nemačko veselje bilo je odlično okruženje za razmišljanje o modernom nemačkom autu koji sam tog dana vozio po tradicionalnom autobanu.
Dužina 4.784 mm, Širina 1.886 mm, Visina 1.500 mm,
Iako model koji sam vozio na prvi pogled ne izgleda drugačije od ovog koji viđamo na našim ulicama, u Fordu ga plasiraju kao Novi Mondeo, jer su izmene (njih preko 1300) mahom vršene ispod lima. Prioritet prilikom izvođenja izmena bio je da se Mondeo učini efikasnijim i luksuznijim.

Kako je na prezentaciji rečeno, Mondeo još uvek izgleda lepo i sportski pa nema potrebe da se sada nešto posebno menja, ali to je rečenica koju sam čuo na 70% prezentacija u poslednje dve godine.
Na prednjem delu su dodatno naglašene neke obline, hauba je ispupčenija (Power Bowl) pa kada brojimo od jedne do druge bočne ivice haube imamo tačno 10 promena nivoa na limu. Mat crna plastična gornja maska hladnjaka je deo prošlosti, zamenila ju je nova maska sa hromiranom lajsnom u čijem se centru nalazi Fordov znak.

Dnevna svetla u LED tehnologiji postavljena su na branicima i standardna su na svim modelima. Osim što čine da vas drugi učesnici u saobraćaju ranije uoče, prema rečima Fordovih menadžera, ona takođe doprinose utisku luksuza. LED svetla generalno troše manje struje, emituju manje toplote i dugotrajnija su od standardnih sijalica.
Znate kako zimi mnogi vozači stavljaju kartone iza maske hladnjaka kako bi se motor što pre zagrejao pa na taj način trošio manje goriva? Novi Mondeo na nekim paketima opreme ima zanimljivo rešenje za tu situaciju. Po sistemu venecijanera, velika maska hladnjaka se otvara samo kada je motoru potrebno hlađenje. Na taj način poboljšavaju se performanse motora a smanjuje se otpor vazduhu.
Zadnji branik je preoblikovan. Niži je i širi nego ranije pa prema rečima ljudi iz Forda doprinosi skupljem izgledu auta.

U Minhenu su predstavljene dve verzije Mondea, limuzina (2.0 benzin) i karavan (2,2 dizel), oba sa odličnim Titanium paketom opreme.

Na prezentaciji vozio sam belog Mondea čiji lak ima efekat „upravo izvađen iz zamrzivača“. Opredelio sam se za novi turbo benzinac 2,0 EcoBoost motor koji će sigurno biti retkost na našem dizel ljubiteljskom podneblju jer sa svojih 240KS predstavlja pravu egzotiku. Mislim da je ovaj motor ujedno i bio razlog zbog kojeg su se organizatori opredelili za prezentaciju na autoputevima u okolini Minhena na kojima nema ograničenja maksimalne brzine.
Mondeo sa ovim motorom i savremenim PowerShift (duplo kvačilo) menjačem do stotke stiže za 7,5 sekundi i može da dostigne 246 km/h. Iako je ovaj motor prilično jak, u odnosu na prethodni 2,3 benzinac, veliki je napredak ostvaren kada su i snaga i potrošnja u pitanju. Obrtni moment od 340nm ostvaruje već na 1900 obrtaja. Ostavljena je i overboost opcija, onima koji vole da stiskaju gas do daske, tokom koje se maksimalni obrtni moment podiže na 360nm.
Drugi motor koji je predstavljen (u karavanu) je 2,2 litarski dizelaš snage 200 KS namenjen dugim krstarenjima uz malu potrošnju goriva. Ovaj motor ostvaruje 420nm pri 2000 obrtaja i troši 6 litara u proseku.
U unutrašnjosti auta nisu napravljene dramatične izmene, pre su neki elementi ponovo razmotreni. Inženjeri i dizajneri prilikom redizajna imali su zadatak da kabinu učine prijatnijom i luksuznijom nego ranije. Centralna konozola je svedena a dodati su delovi koji su mekani na dodir kao i detalji koji verno imitiraju aluminijum.

Instrument tablom dominira LCD na kojem se ispisuju razni podaci sa putnog računara ali i podešava skoro svaki drugi sistem na autu (audio, navigacija, BlueTooth...).
Biranje funkcija i sva podešavanja vrše se preko upravljača. Na površini koju možete dohvatiti palcem vaše desne ruke nalazi se ukupno 5 dugmića kojima možete u svim pravcima surfovati kroz menije.

Fizički prekidač za deaktiviranje ESP sistema ne postoji već se ta akcija obavlja softverski, kroz menije. U početku vozaču može biti komplikovano da se snađe sa svim opcijama jer je sistem isti kao kada želite da podešavate sliku ili memorišete pojedinačne kanale na Samsung televizoru – Menu > desno dugme > OK > desno dugme > OK> pa podešavanje > OK. I na levoj strani upravljača postoji isti broj dugmića koji služe za podešavanje audio uređaja.
Mislim da se ovaj displej, obzirom na važnost i broj funkcija, nalazi suviše nisko u vidnom polju, odnosno daleko od dešavanja na kolovozu pa sam smatrao da je rizik čačkati bilo šta na njemu tokom vožnje.

Na upravljaču se takođe nalaze i komande tempomata i limitatora brzine. Kontrole se sastoje od 6 dugmića i mislim da je to previše jer zahteva operacije sa obe ruke i ponovno aktiviranje posle svakog gašenja motora.
Na ručici pokazivača pravca nalazi se i dugmence za aktiviranje zanimljivog sigurnosnog sistema nazvanog Lane Departure Warning. Ovaj sistem vibracijama koje emituje na upravljaču upozorava vozača da prelazi u drugu traku. Citroen je recimo odabrao da se upozoravajuće vibracije na njihovim automobilima emituju kroz sedište što će neki iskoristiti kao alternativu masaži na dugim, dosadnim putovanjima.

Da bi ovakav sistem pouzdano funkcionisao potrebno je da imamo veoma dobro obeležene puteve što kod nas nije slučaj pa recimo Toyota u Srbiji ne nudi uređaje ovakvog tipa.
Duga svetla noću se sama aktiviraju i deaktiviraju kako bi vozaču obezbedila najbolju moguću vidljivost puta u otežanim uslovima. Pomoću kamere koja je smeštena napred sistem je u stanju da prepozna izvor svetlosti i slučaju da nam vozilo ide u susret automatski isključuje duga svetla.
Prostran enterijer. Upravljaè maksimalno izvuèen prema vozaèu.
U spoljnim retrovizorima nalaze se lampice koje vam svojim aktiviranjem javljaju da se drugo vozilo nalazi u mrtvom uglu. Ukoliko se nađete u istoj situaciji ali sa uključenim pokazivačem pravca, oglasiće se i zvučni signal jer je tada veća opasnost od sudara.
BLIS protiv vozila u mrtvom uglu
Mondeo koji sam vozio bio je opremljen Premium Audio sistemom sa 10 zvučnika, USB ulazom, navigacinim uređajem, kamerom za kretanje unazad koja emituje Hi Definition signal na ekranu osetljivom na dodir dijagonale 7 inča. Ovaj uređaj takođe neće biti previše čest kod nas.
Jedini element enterijera za koji sam smatrao da nije moderan jeste neočekivano visoka ručica PowerShift menjača. Takav oblik, ispostavilo se kasnije, koristan je prilikom ručne promene stepena prenosa, posebno kada ste uključili sportski mod vožnje.

Mondeo u Titanium paketu startujete pritiskom na Power dugme. Četvorocilindraši u principu nemaju neki preterano uzdudljiv zvuk motora ali na ovom autu je upotrebljen modifikovan izduvni sistem, poput onih na Focusu ST ili RS.
Bez izraženog naginjanja tokom oštrih skretanja
Papučica gasa je relativno tvrda što vam daje mogućnost preciznog doziranja snage koju želite da povučete iz motora ali i iz rezervoara. Promene brzina u automatskom modu skoro se ne osećaju a u manuelnom su jako brze i efikasne. Zvučna izolacija prilično je uspešna tako da nemate jasnu subjektivnu predstavu brzine kojom se krećete.
Mondeo u pokretu
Ubrzanja koja razvijaju turbo benzinci uvek mi izvuku osmeh na lice. Iako cenim tehnološku revoluciju na naftnom polju mislim da su benzinci prefinjeniji, tiši, emituju manje vibracija u kabini. Kada vozite dizela, u početku, motor nema baš puno snage, onda se uključi turbina koja vas na nekoliko sekundi lansira u orbitu, ali tada, dok još uvek jašete na talasu oduševljenja, morate prebaciti u sledeći stepen prenosa jer obrtomer već pokazuje 4000 obrtaja.

Sa benzincem možemo odlagati promenu stepena prenosa do 6000 obrtaja. Za to vreme se dešava konstantno monstruozno ubrzanje.
Detalj audio/navigacionog sistema koji objedinjuje i pomoæ prilikom parkiranja
Moram da priznam da sam se često smešio tokom vožnje a da se prosečna potrošnja i pored dobrog raspoloženja kretala u rasponu od 9 do 12,5 litara na 100km.

Bez obzira na to koliko brzo vozite na autoputu, uvek će se naći neko ko je brži od vas. Najjači utisak na mene ostavio je jedan OGROMNI Audi Q7 koji je projurio levom trakom pored našeg Mondea toliko brzo da je sa sobom povukao i deo atmosfere i pritom nam zaljuljao auto.
LED osvetljenje u kabini je takoðe novost
Kočnice su izuzetno efikasne a upravljivost prilikom naglih kočenja vozaču podiže samopouzdanje.

Možda je vožnja po lokalnim putevima uzbudljivija od spusta niz autoban jer možete preciznije da osetite koliko je osetljiv i efikasan sistem upravljanja. Prilikom prolaska kroz pregledne krivine nije potrebno oduzimati gas, jednostavno samo malo treba pomerati upravljač i to je to. Automobil prati vaše pokrete kao da je spojen sa vašim očnim jabučicama, sistemi stabilnosti vas drže čvrsto na putu a komfor ostaje na nivou kao da ste prebacili u treći stepen prenosa i kroz krivinu prošli sa 40 km/h.
Prtljažnik 540 l, Rezervoar 70 l
Smatram da je Ford sa evolucijom Mondea, kao i sa S Maxom i Galaxyjem koje sam vozio u februaru u Španiji, napravio veliki iskorak prema automobilima više klase. Enterijeri su kvalitetni, dobro sklopljeni, nisu dosadni, nude razne tehnološke inovacije. Ponašanje na drumu zaista je impresivno.
Radio antena je najzad uklonjena sa krova Mondea
Ideja sa ugradnjom motora manje zapremine ali iste ili veće snage utiče na to da cena ne skoči previsoko ali ujedno i da kupac ne plaća visoke poreze ni zbog zapremine ni zbog visoke emisije C02. Novi Mondeo kod nas treba da stigne u drugoj polovini oktobra a nezvanična informacija je da će cene neće biti više od aktuelnih.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

22 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp zatražio: Obustavite

Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp zatražio je danas od sudije da obustavi izricanje kazne u slučaju Stormi Denijels.

16:50

6.1.2025.

1 d

Podeli: